Trwa ładowanie...

Naukowcy biją na alarm. Rośnie liczba rozpoznań choroby z Lyme

 Karolina Rozmus
15.04.2024 11:33
Pojawiły się nowe gatunki kleszczy. Naukowcy ostrzegają
Pojawiły się nowe gatunki kleszczy. Naukowcy ostrzegają (Getty Images)

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) ostrzega, że łagodne zimy i ocieplenie klimatu to dwa czynniki, które wpłyną na zwiększenie populacji i obszarów występowania kleszczy. Naukowcy biją na alarm, że rośnie liczba rozpoznań choroby z Lyme.

spis treści

1. Kleszczy będzie przybywać. Także tych egzotycznych

Portal Sky News wskazuje, że kleszczy, a co za tym idzie diagnoz boreliozy, będzie "prawdopodobnie" przybywać w Wielkiej Brytanii. Wyższe temperatury stwarzają korzystne warunki dla groźnych pajęczaków. Według UKHSA od kwietnia do września 2023 r., czyli wtedy, kiedy aktywność kleszczy jest największa, zdiagnozowano w Anglii 883 przypadki choroby. Rok wcześniej, w 2022 r., wykryto "tylko" 635 przypadków. Jolyon Medlock, szef entomologii medycznej w UKHSA w rozmowie ze Sky News przekazał, że w najbliższych dekadach w Wielkiej Brytanii pojawią się gatunki kleszczy, które nigdy wcześniej tam nie występowały.

- Jeśli więcej osób będzie narażonych na kontakt z kleszczami, prawdopodobnie w przyszłości odnotujemy więcej przypadków boreliozy - podkreślił.

Zobacz film: "Doktor Bartosz Fiałek mówi co robić, kiedy ukąsi nas kleszcz"

Warto przypomnieć, że rozróżnia się nawet 900 różnych gatunków kleszczy, z czego ponad 70 występuje w Europie i 19 w Polsce. Ocieplenie klimatu sprzyja jednak zawlekaniu egzotycznych gatunków pajęczaków przez ptaki do rejonów, gdzie dotąd się nie pojawiały. Dotyczy to np. Hyalomma marginatum typowego dla rejonów Afryki Północnej i Azji Zachodniej.

W Europie mogą pojawić się nowe gatunki kleszczy
W Europie mogą pojawić się nowe gatunki kleszczy (Pixabay)

W opublikowanej w ubiegłym roku pracy badacze z Cambridge alarmowali, że ten gatunek może pojawić się w Europie już w 2040 r. Co istotne, Hyalomma marginatum może być nosicielem patogenów odpowiedzialnych za gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską, babeszjozę czy przenosić riketsje, które odpowiadają m.in. za tyfus plamisty. Kleszcze te na przestrzeni ostatnich lat pojawiały się zresztą m.in. w Ukrainie, Holandii, w Niemczech czy na Węgrzech.

2. Chorób odkleszczowych jest coraz więcej

Wzrost liczby zachorowań niepokoi brytyjskich badaczy, tymczasem w Polsce sytuacja jest znacznie bardziej alarmująca. Tylko w tym roku, między początkiem stycznia a końcem marca potwierdzonych przypadków boreliozy było 2203, natomiast neuroboreliozy - 63 przypadki. Nie mniej rozpoznań postawiono rok wcześniej, w tym samym okresie. Według raportu opublikowanego przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB pierwsze trzy miesiące 2023 r. przyniosły niemal dwa i pół tysiąca diagnoz boreliozy i niemal 80 przypadków postaci neurologicznej choroby z Lyme.

To jednak nie wszystko, bo kleszcze mogą przenosić także inne schorzenia, w tym kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W tym roku zachorowało już 13 osób, w ubiegłym, w tym samym okresie, aż 44. 2023 rok łącznie przyniósł ponad 25 tys. potwierdzonych przypadków boreliozy i 659 zachorowań na KZM. Dla porównania rok 2022 r. to “zaledwie” 17 tys. pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą z Lyme, a 2021 r. - ponad 12 tys.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze