Trwa ładowanie...

Tropikalne kleszcze w Niemczech. Pogoda jest ich sprzymierzeńcem

W Dolnej Saksonii i Hersji znaleziono kilka tropikalnych kleszczy z gatunku Hyalomma. Naukowcy z Uniwersytetu Hohenheim obawiają się, że wysoka temperatura, która utrzymuje się w Niemczech może sprawić, że kleszcze zechcą się zadomowić.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Groźniejsi kuzyni kleszcza pospolitego

Kleszcze Hyalomma występują głównie w Azji, Afryce i Europie Południowej. W Niemczech natrafiono na ich ślady w okolicy Hannoveru, Osanabruck i Wetterau.

Te egzotyczne kleszcze są bardzo niebezpiecznie. Po opiciu mogą być nawet 5 razy większe od kleszcza pospolitego. Charakterystyczną ich cechą są pasiaste odnóża.

Kleszcze Hyalomma zwykle pasożytują na małych ssakach i ptakach. Potencjalnym żywicielem kleszcza może być też człowiek. Prawdopodobnie na teren Niemiec egzotyczne kleszcze dostały się za sprawą przelatujących ptaków.

2. Nosiciele chorób

W jednym ze znalezionych kleszczy naukowcy znaleźli bakterię z rodzaju Riktensji, odpowiedzialną za gorączkę plamistą. Jest to jedna z potencjalnie śmiertelnych chorób odkleszczowych. Hyalomma są też nosicielami gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej. Gorączka powoduje niewydolność wielonarządową i śmierć w ciągu ok. dwóch tygodni. Śmiertelność w zależności od szczepu wirusa wynosi 50 proc.

Neoerlichioza to mało znana choroba odkleszczowa. Sprawdź, kto jest na nią narażony
Neoerlichioza to mało znana choroba odkleszczowa. Sprawdź, kto jest na nią narażony

Kleszcze przenoszą wiele chorób odzwierzęcych. Do najpopularniejszych należą kleszczowe zapalenie mózgu...

przeczytaj artykuł

3. Sprzyjające warunki

Naukowcy są zaniepokojeni pojawieniem się na terenie Niemiec kleszczy Hyalomma. Wysokie temperatury i niska wilgotność, które obecnie panują w kraju sprawiają, że egzotyczne kleszcze mają doskonałe warunki do życia i rozmnażania się.

Jeśli upały w tym kraju będą zdarzać się regularnie, Hyalomma mogą się tam zadomowić na stałe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo, które cieszą się największą popularnością:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.