Tropikalne kleszcze w Niemczech. Pogoda jest ich sprzymierzeńcem
W Dolnej Saksonii i Hersji znaleziono kilka tropikalnych kleszczy z gatunku Hyalomma. Naukowcy z Uniwersytetu Hohenheim obawiają się, że wysoka temperatura, która utrzymuje się w Niemczech może sprawić, że kleszcze zechcą się zadomowić.
1. Groźniejsi kuzyni kleszcza pospolitego
Kleszcze Hyalomma występują głównie w Azji, Afryce i Europie Południowej. W Niemczech natrafiono na ich ślady w okolicy Hannoveru, Osanabruck i Wetterau.
Te egzotyczne kleszcze są bardzo niebezpiecznie. Po opiciu mogą być nawet 5 razy większe od kleszcza pospolitego. Charakterystyczną ich cechą są pasiaste odnóża.
Kleszcze Hyalomma zwykle pasożytują na małych ssakach i ptakach. Potencjalnym żywicielem kleszcza może być też człowiek. Prawdopodobnie na teren Niemiec egzotyczne kleszcze dostały się za sprawą przelatujących ptaków.
2. Nosiciele chorób
W jednym ze znalezionych kleszczy naukowcy znaleźli bakterię z rodzaju Riktensji, odpowiedzialną za gorączkę plamistą. Jest to jedna z potencjalnie śmiertelnych chorób odkleszczowych. Hyalomma są też nosicielami gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej. Gorączka powoduje niewydolność wielonarządową i śmierć w ciągu ok. dwóch tygodni. Śmiertelność w zależności od szczepu wirusa wynosi 50 proc.
3. Sprzyjające warunki
Naukowcy są zaniepokojeni pojawieniem się na terenie Niemiec kleszczy Hyalomma. Wysokie temperatury i niska wilgotność, które obecnie panują w kraju sprawiają, że egzotyczne kleszcze mają doskonałe warunki do życia i rozmnażania się.
Jeśli upały w tym kraju będą zdarzać się regularnie, Hyalomma mogą się tam zadomowić na stałe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.