Trwa ładowanie...

Kobiety piją mniej alkoholu, ale są gorzej postrzegane w mediach

Avatar placeholder
04.04.2019 13:46
Kobiety piją mniej alkoholu, ale są gorzej postrzegane w mediach
Kobiety piją mniej alkoholu, ale są gorzej postrzegane w mediach (123RF)

Jak wynika z najnowszych badań, kobiety, które piją alkohol są przedstawiane bardziej negatywnie przez media niż mężczyźni, którzy robią to samo.

1. Mężczyźni piją więcej, ale są lepiej postrzegani

Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow i Glasgow Caledonian University zbadali, w jaki sposób media donoszą do "popijaw" u kobiet i mężczyzn.

Badanie, które zostało opublikowane w "BMJ Open", przeanalizowało 308 artykułów opublikowanych w ciągu dwóch lat w siedmiu popularnych brytyjskich gazetach krajowych i okazało się, że upijanie się przez kobiety wzbudziło większe echa w mediach, pomimo tego, że mężczyźni piją zwykle więcej.

Picie znacznej ilości alkoholu przez kobiety jest postrzegane w mediach jako demoralizujące
Picie znacznej ilości alkoholu przez kobiety jest postrzegane w mediach jako demoralizujące (Shutterstock)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Naukowcy odkryli też, że artykuły przedstawiały niepohamowane damskie i męskie picie w bardzo różny sposób. Zazwyczaj zwracano uwagę na wpływ alkoholu na wygląd zewnętrzny kobiet oraz ich zachowania publiczne. Kobiety pijące były fizycznie niesprawne i społecznie transgresywne. Była widoczna również tendencja do charakteryzowania pijących kobiet, jako niewygodnych obciążeń dla ich męskich towarzyszy. Podczas badania okazało się, że gazety mówią to, co prawdopodobnie czytelnicy chcą czytać.

Znalezione przez badaczy portrety upijania się mogą dać widzom niedokładne rozumienie tego, co robi z człowiekiem nadmierne spożywanie alkoholu, jaki ma wpływ i jak obniżyć swoje własne ryzyko zdrowotne.

2. Media nie edukują społeczeństwa we właściwy sposób

Zobacz także

"W mediach kobiecych upijanie sie jest nie tylko problemem dla zdrowia, ale też dla moralności. Pojawiają sie postawy paternalistyczne odzwierciedlające szersze społeczne oczekiwania dotyczące zachowania publicznego kobiet, jak również niesprawiedliwe piętnowanie kobiet. Zainteresowanie mediów dotyczące upijania się jest problematyczne z punktu widzenia komunikacji i informacji na temat poważnego problemu zdrowotnego, obecnego w wielu społeczeństwach" - powiedział Chris Patterson, z Wydziału Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Glasgow.

"Dowody wskazują, że publiczny widok pijanych osób i statystyki mówią nam, że mężczyźni piją więcej niż kobiety w rzeczywistości, ale media przedstawiają inną historię. Powodem tego jest to, że media mają duży wpływ na to, jak rozumiemy świat, a więc też na to, jak się zachowujemy. Jeśli publiczność ma takie przedstawienie sytuacji, to ludzie są skłonni uwierzyć, że nadmierne spożywanie alkoholu jest przede wszystkim domeną hałaśliwych młodych kobiet, i że one są głównym zagrożeniem dla naszego porządku społecznego.

Czym jest nadmierne spożywanie alkoholu i dlaczego jest to problem? Jeśli media czują obowiązek informowania opinii publicznej o tym problemie i chcą starać się pomóc nam zrozumieć, co stanowi szkodliwość picia, i jakie są zagrożenia związane z nim, nie mogą promować szkodliwych stereotypów" – dodaje.

"W Wielkiej Brytanii mężczyźni wciąż piją więcej niż kobiety i są bardziej narażeni na śmierć z przyczyn związanych z alkoholem. Jednak media kładą nieproporcjonalny nacisk na picie wśród kobiet, to pojawia sie w nagłówkach i w kolorowej prasie. To może skłaniać odbiorców do myślenia, że to przede wszystkim młode kobiety maja problemy z alkoholem. Alkohol jest bardziej dostępny, tańszy i intensywniej sprzedawany dzisiaj niż to było przez dziesięciolecia, a nadmierne picie dotyczy wszystkich grup ludności" – mówi dr Carol Emslie, przewodnicząca zespołu ds. Korzystania i Nadużywania Substancji Uzależniających w Szkole Zdrowie Publicznego na Uniwersytecie w Glasgow, która jest współautorem badań.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze