Koronawirus jednak nie przenosi się przez banknoty. Badanie zlecił bank centralny Wielkiej Brytanii
Badania przeprowadzone na prośbę banku centralnego Wielkiej Brytanii mogą stanowić podstawę do podważenia dotychczasowych wytycznych i zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Chodzi o teorie sugerujące, że koronawirus SARS-CoV-2 może przenosić się poprzez gotówkę, konkretnie przez banknoty i monety.
1. Gotówka jako źródło transmisji koronawirusa?
W początkowych miesiącach pandemii wiele mówiono na temat prawdopodobieństwa przenoszenia się wirusa na różnych powierzchniach, również banknotach.
Eksperci WHO utrzymywali, że wirus może żyć tam nawet do kilku dni. Co więcej – przypomnijmy – że w pierwszych tygodniach pandemii WHO wydało również zalecenie, aby do minimum ograniczyć płatność gotówką, ponieważ może ona stanowić źródło transmisji wirusa, a co za tym idzie zwiększyć ryzyko zakażenia się. W większości punktów usługowych i handlowych klientów namawiano więc do płatności bezgotówkowych. Można śmiało powiedzieć, że ten nawyk przyjął się w większości krajów objętych pandemią.
2. Badania zlecone przez brytyjski bank mogą obalić dotychczasowe wytyczne?
Wraz z rozwojem pandemii pojawiały się nowe badania na ten temat transmisji koronawirusa na na różnego rodzaju powierzchniach, nie każde rzetelne i uznane. Jedne z najnowszych, dotyczące życia wirusa na banknotach, zlecił bank centralny Wielkiej Brytanii, który od początku pandemii obserwuje nasilającą się tendencję odchodzenia klientów od transakcji gotówkowych. Powodem jest oczywiście obawa przed zakażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2 na skutek kontaktu z pieniędzmi.
Celem badania było sprawdzenie, czy płacenie gotówką podnosi ryzyko zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2. W tym celu specjaliści przeprowadzający eksperyment pokryli pieniądze wirusem, a konkretnie dawką, którą mogłaby wykaszleć bezpośrednio na banknot osoba zakażona.
Testy przeprowadzono na papierowych oraz polimerowych 10-funtówkach. Po pokryciu ich wirusem przechowywano je w temperaturze pokojowej, obserwując zachowanie wirusa. Wyniki okazały się być podstawą do obalenia dotychczasowych wytycznych.
Okazało, że natężenie wirusa było stabilne tylko przez pierwszą godzinę. W ciągu kolejnych 5 godzin ewidentnie malało. Naukowcy zaobserwowali, że po upływie doby na obu badanych banknotach natężenie spadło do poziomu poniżej 1 proc.
Na podstawie tych wyników zarówno autorzy badania, jak i bank centralny Wielkiej Brytanii, przekonują, że ryzyko zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 podczas płatności gotówką jest niskie – znacznie niższe niż choćby w przypadku oddychania powietrzem, w którym żyje wirus. Mimo to, bank ostrzega, że "odnotowanie niskiego poziom wirusów, nie oznacza, że nie mogą one powodować infekcji".
Zobacz także: Koronawirus. Witamina D skuteczna w walce z COVID-19? Profesor Gut wyjaśnia, kiedy można ją suplementować
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.