Trwa ładowanie...

Dlaczego otwieramy galerie, a nie kluby fitness? "Ludzie tam nie biegają, nie pocą się"

W poniedziałek 1 lutego poluzowane zostały niektóre obostrzenia. Ponownie otwarte zostały m.in. galerie handlowe. Czy w obliczu nowych mutacji SARS-CoV-2 jest to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy eksperta.

Zobacz film: "Prof. Krzysztof Simon powiedział, czy szczepionki na koronawirusa zadziałają na nowe mutacje"

spis treści

1. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

W poniedziałek 1 lutego resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 2 503 osoby otrzymały pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (440), pomorskim (243), kujawsko-pomorskim (219) i dolnośląskim (202).

Z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 33 osoby.

2. Galerie handlowe ponownie otwarte

1 lutego zostały poluzowane dotychczasowe obostrzenia dotyczące sklepów w galeriach handlowych, muzeów i galerii sztuki. Te miejsca będą mogły ponownie funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Jednak czy w obliczu wykrycia nowych mutacji koronawirusa w Polsce jest to dobry pomysł? W rozmowie z WP abcZdrowie do sprawy odniósł się dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

- Wszystko trzeba równoważyć. Są nowe mutacje i będą nowe mutacje, ale z drugiej strony u nas tych zakażeń nie jest więcej. Jest natomiast bunt przedsiębiorców, który narasta i trzeba powolutku próbować otworzyć te miejsca, które są najmniej transmitogenne, jeśli chodzi o wirusa. I tak się próbuje robić, monitorując to w dużym reżimie sanitarnym - mówi dr Sutkowski.

Czy otwieranie galerii handlowych to dobry pomysł? Przed pandemią były to miejsca bardzo intensywnie oblegane przez społeczeństwo. Mogłoby się wydawać, że ryzyko zakażenia może być większe w galerii niż w klubie fitness.

- Z badań wynika, że to jest najlepsze miejsce z tych wszystkich, które są zamknięte. Po pierwsze dlatego, że reżim sanitarny jest przestrzegany, ludzie tam nie ćwiczą, nie biegają, nie pocą się. Emisja koronawirusa nie jest aż taka duża. Po drugie istnieje możliwość wpływania na płynność ruchu poprzez zmniejszanie i zwiększanie liczby ludzi, którzy będą tam wchodzili - mówi dr Sutkowski. - Mimo wszystko jest to bezpieczniejsze miejsce, niż salon fitness, restauracje czy inne miejsca, w których ludzie są bardzo blisko siebie bez maseczek. Transmisja wirusa jest dużo mniejsza w takich dużych miejscach jak galerie handlowe - podkreśla.

3. Środki ostrożności dalej obowiązują

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że w miejscach dalej objętych obostrzeniami, takich jak restauracje, przebywamy nawet do półtorej godziny bez maseczki. Według niego w galerii handlowej nasze interakcje trwają zaledwie 30 sekund.

- Wszystko zależy od tego, ile czasu spędzamy w galerii handlowej. Niektórzy włóczą się po sklepach pół dnia, ale inni wchodzą i wychodzą, załatwiając najważniejsze rzeczy w 20 minut. Wszystko zależy od kontekstu i naszej postawy wobec pandemii. Nie da się tego zadekretować. Natomiast biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw - są to miejsca najbezpieczniejsze spośród tych, które są teraz zamknięte - mówi Sutkowski.

Osoby ćwiczące i pracujące na siłowniach podkreślają, że ich zdaniem osoby zainfekowane nie pojawią się na siłowni ze względu na ograniczoną wydolność oddechową. Jednak zrobienie zakupów nie będzie dla nich problemem. Czy to nie zwiększa ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa? Według dr. Sutkowskiego nie można stawiać takiej tezy, ponieważ osoby zakażone, które przechodzą infekcję bezobjawowo, mogą nawet nie być osłabione. Podczas wysiłku, bez maseczki, koronawirus może się szeroko rozprzestrzenić wśród innych ćwiczących osób.

- Takie osoby chodzą i do galerii, i do restauracji. Zakładamy, że w takich miejscach może pojawić się każda osoba, która jest zakażona. Więc miejsca, w których są maseczki, dystans i dezynfekcja, są bezpieczniejsze - kwituje dr Sutkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza