Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. W których województwach epidemia szaleje, a w których już się z nią uporano?

Od 18 maja rząd wprowadził kolejne poluzowanie restrykcji. Nie oznacza to jednak, że epidemia koronawirusa w Polsce została pokonana lub jest do tego blisko. W niektórych województwach sytuacja wygląda bardzo dobrze i liczba nowych zachorowań ciągłe spada. W innych z kolei zachorowalność rośnie w zatrważającym tempie. Skąd się bierze ta wręcz dramatyczna różnica i jaka jest prognoza?

Zobacz film: "Mieczysław Opałka, polski "pacjent zero" gościem WP"

1. Które województwo robi najwięcej testów na koronawirusa?

Ministerstwo Zdrowia (MZ) opublikowało dane, z których wynika, że do 19 maja 2020 roku w Polsce zostało przeprowadzonych 653 224 testów. Potwierdzono 19 080 przypadków zakażenia.

W których województwach robi się więcej testów na koronawirusa?
W których województwach robi się więcej testów na koronawirusa? (MZ)

Najwięcej testów na koronawirusa przeprowadzono w mazowieckim. W województwie działają 22 laboratoria, które uzyskały zgodę MZ na testowanie próbek pacjentów z podejrzeniem SARS-CoV-2.

Największy przyrost zachorowalności jest obecnie notowany w śląskim. W tym województwie przeprowadzono ok. 56 tys. testów. Na terenie śląskiego działa obecnie 11 laboratoriów. Najmniej testów zrobiono w opolskim.

Stosunek wykonanych testów do liczby zachorowań
Stosunek wykonanych testów do liczby zachorowań

Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem według województw (stan na 20 maja:

 • mazowieckie – 242
 • śląskie - 182
 • wielkopolskie – 141
 • dolnośląskie - 94
 • łódzkie - 51
 • kujawsko-pomorskie - 44
 • opolskie - 43
 • małopolskie - 40
 • podkarpackie - 34
 • pomorskie - 29
 • świętokrzyskie - 19
 • zachodniopomorskie - 18
 • lubelskie - 14
 • podlaskie - 9
 • warmińsko-mazurskie - 1
 • lubuskie - 0

2. Fala zachorowań na Śląsku

Obecnie sytuacja najlepiej wygląda w województwie lubuskim, lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim. W tych województwach pierwsza fala epidemii COVID-19 praktycznie gaśnie.

Wzrost zakażeń wg. województw
Wzrost zakażeń wg. województw (Exmetrix.com)

Dramatycznie natomiast wygląda sytuacja w województwie śląskim, gdzie w ostatnim czasie wykrywa się ponad połowę wszystkich nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce.

"Co więcej, dynamika w tym województwie jako jedynym wzrasta. Trudność w opanowaniu sytuacji wynika między innymi ze specyfiki pracy w kopalniach głębinowych" – czytamy w prognozie Exmetrix.

Liczba chorych w poszczególnych województwach
Liczba chorych w poszczególnych województwach (exmetrix.com)

Analitycy nie wykluczają, że podobny scenariusz może się powtórzyć również w dolnośląskim, gdzie znajdują się głębinowe kopalnie miedzi.

3. Koronawirus. Prognoza dla Polski

Według ExMetrix, dzienny przyrost nowych zachorowań na COVID-19 spada znacznie wolniej, niż wcześniej można było oczekiwać, a cały proces jest rozciągnięty w czasie.

Wzrost zachorowalności w Polsce
Wzrost zachorowalności w Polsce (exmetrix.com)

"Notujemy w sumie dość stabilną liczbę dziennych zakażeń, jednak na stosunkowo wysokim poziomie. W naszej opinii w województwie śląskim powinny zostać zastosowane odrębne obostrzenia i środki inne niż w pozostałych" – podkreślają analitycy.

Z prognozy Exmetrix wynika, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce będzie rozwijać się podobnie, jak w Korei Południowej. Obecnie jest to liniowy wzrost, a dopiero po jakimś okresie nastąpi spłaszczenie do linii poziomej. Być może w ogóle nie będzie szczytu zachorowań, po którym ta liczba chorych zacznie gwałtownie spadać, a epidemia będzie przebiegać jednostajnie.

Dzienna liczba nowych przypadków koronawirusa
Dzienna liczba nowych przypadków koronawirusa (exmetrix.com)

Analitycy dostrzegają też pozytywną tendencję. "Liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia wzrosła już z 19 do 33 (liczba wszystkich dotychczas przeprowadzonych testów odniesiona do liczby wykrytych zakażeń), co na razie jest chyba jedyną dobrą informacją" - podkreślają.

Zobacz także Koronawirus w Polsce. III etap znoszenia ograniczeń. Od 18 maja zmiany w działaniu zakładów fryzjerskich, restauracji i komunikacji miejskiej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KORONAWIRUS BEZ TAJEMNIC

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.