Prywatne testy na koronawirusa. Co trzeba wiedzieć? Jak działają? Ile kosztują? Gdzie można je wykonać?
Obecnie już w prawie każdym większym mieście w Polsce można wykonać prywatny test na koronawirusa. W niektórych miejscach nie trzeba nawet wysiadać z samochodu, a wyniki są dostępne w ciągu 24 godzin. Dlaczego jednak WHO i Ministerstwo Zdrowia nie rekomendują wykonywania prywatnych testów w kierunku SARS-CoV-2?
1. Ile kosztuje test na koronawirusa?
Szacuje się, że w Polsce testy na obecność koronawirusa wykonuje już 60 laboratoriów. Część z nich współpracuje ze służbą zdrowia, a część zaczyna specjalizować się tylko w obsłudze prywatnych klientów.
Teraz takie laboratoria można znaleźć we wszystkich większych polskich miastach. Największym zainteresowaniem cieszą się punkty drive-thru, gdzie można poddać się badaniu na koronawirusa bez wychodzenia z samochodu. Przykładowo w Łodzi i Warszawie cena takiego badania wynosi 584 zł. W Krakowie test można zrobić za 150 zł.
2. Rodzaje testów na koronawirusa
W tej chwili w laboratoriach stosowane są dwa rodzaje testów na koronawirusa. Pierwszy to genetyczny, polegający na pobraniu wymazu z nosogardzieli. Ten rodzaj badania najlepiej się sprawdza w przypadku osób, u których wystąpiły typowe objawy COVID-19. W przeciwnym wypadku badanie może być obarczone dużym błędem.
Jeśli nie mamy objawów, wówczas można poprosić o testy serologiczne, do których potrzebna jest próbka krwi. Taki test pokaże ilościowe oznaczenie przeciwciał.
3. Jak zrobić prywatny test na koronawirusa?
W większości laboratoriów nie wystarczy po prostu przyjechać samochodem. Najpierw trzeba zarezerwować wizytę - zazwyczaj odbywa się to za pomocą stron internetowych. Laboratoria dbają, aby nie tworzyły się kolejki, więc wyznaczają konkretne godziny badania.
Wyniki testu na koronawirusa najczęściej wysyłany jest mailem już po 24 godzinach od badania. Jeśli badanie wykaże pozytywny wynik, laboratorium jest zobowiązane natychmiast powiadomić sanepid.
4. Czy prywatne testy na koronawirus są skuteczne?
Możliwość przeprowadzenia badań we własnym zakresie jest dobrą alternatywą dla osób, które nie zostały zakwalifikowane przez sanepid do testów w przyszpitalnych laboratoriach. Mimo wysokiej ceny, chętnych nie brakuje.
Dlaczego jednak ani Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ani Ministerstwo Zdrowia nie rekomendują przeprowadzać badania na koronawirus w prywatnych laboratoriach?
"To lekarz decyduje, czy zrobić test w kierunku koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie rekomenduje wykonywania komercyjnych testów" – czytamy w komunikacie NFZ.
Jedną z przyczyn takiego podejścia jest to, że w prywatnych laboratoriach najczęściej przeprowadzane są badania serologiczne. W ich trakcie są wykrywane przeciwciała przeciwko wirusowi, ale sam wirus już nie. Oznacza to, że tylko dodatni wynik możemy traktować jako pewny. Natomiast jeśli w badaniu serologicznym uzyskamy wynik ujemny, może to oznaczać, że jesteśmy zakażeni, ale we krwi nie pojawiły się jeszcze przeciwciała.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.