Trwa ładowanie...

Krztusiec szerzy się w kolejnym kraju. Pierwsze ofiary od 2019 roku

 Paula Jakubasik
14.05.2024 12:08
Jakie są objawy krztuśca?
Jakie są objawy krztuśca? (Getty Images)

W ostatnim czasie wiele krajów odnotowało wzrost przypadków krztuśca, a według ekspertów problem będzie nasilać się z powodu niedostatecznego poziomu wyszczepienia społeczeństwa.

spis treści

1. Krztusiec groźny dla dzieci

BBC poinformowało, że w marcu tego roku w Wielkiej Brytanii zarejestrowano aż 1 319 przypadków krztuśca, podczas gdy w lutym liczba ta wyniosła zaledwie 900. Sumując dane z obu miesięcy, całkowita liczba chorych to prawie 2 800. Co ciekawe, ostatni szczyt zachorowań miał miejsce w 2016 roku.

Specjaliści ds. zdrowia w Wielkiej Brytanii zauważają, że pozornie nieszkodliwa infekcja bakteryjna może przerodzić się w długotrwały i uporczywy kaszel. Cykliczne wzrosty zachorowań występują co trzy lub pięć lat.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Połowa wszystkich przypadków zarejestrowanych w tym roku dotyczyła osób poniżej 15. roku życia, z najwyższymi wskaźnikami zachorowań wśród niemowląt poniżej trzeciego. Wszystkie spośród pięciorga dzieci, które zmarły w tym roku nie ukończyły trzech miesięcy życia. Były to pierwsze zgony w Wielkiej Brytanii z powodu krztuśca od 2019 roku.

Profesor Sir Andrew Pollard, przewodniczący brytyjskiego komitetu ds. szczepień zaznaczył, że to właśnie najmłodsi są najbardziej zagrożeni, dlatego tak istotne jest, aby jak najwięcej kobiet w ciąży przyjęło szczepionkę przeciwko krztuścowi.

- Niepokojące jest to, że jeśli nadal będziemy mieć wysokie wskaźniki rozprzestrzeniania się krztuśca i niskie wskaźniki szczepień, będzie więcej dzieci poważnie dotkniętych chorobą i niestety będzie więcej zgonów - mówił prof. Pollard, cytowany przez BBC.

2. Objawy krztuśca

Krztusiec, znany także jako koklusz, to choroba zakaźna spowodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) pierwsze symptomy mogą wystąpić nawet od 5 do 10 dni po zakażeniu.

Symptomy podzielone są na wczesne i późne. Początkowo może pojawić się katar lub zatkany nos oraz stan podgorączkowy. Wraz ze wzrostem stanu zapalnego w organizmie, zwykle po 7-14 dniach, zauważalne stają się też inne dolegliwości:

  • niekontrolowane napady kaszlu (gwałtowne i szybkie),
  • wymioty podczas kaszlu,
  • bezdech i sinica,
  • ogólne uczucie zmęczenia,
  • problemy z oddychaniem.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze