Trwa ładowanie...

Dlaczego warto ponownie zaszczepić się przeciwko krztuścowi?

Avatar placeholder
28.03.2022 13:56
Dlaczego warto ponownie zaszczepić się przeciwko krztuścowi?
Dlaczego warto ponownie zaszczepić się przeciwko krztuścowi? (GettyImages)

Krztusiec to jedna z groźniejszych chorób zakaźnych. Wielu z nas wie, że w dzieciństwie otrzymało szczepionkę, która ma nas chronić przed zakażeniem. Niestety, zapominamy o tym, że ta ochrona nie została nam dana na zawsze.

spis treści

1. Objawy krztuśca

Krztusiec (koklusz) to choroba zakaźna wywołana przez Gram-ujemne bakterie Bordetella pertussis. Ich jedynym gospodarzem są ludzie, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Choroba cechuje się bardzo wysoką zakaźnością (dotyka 80 proc. osób z kontaktu domowego).

Objawy krztuśca, zwłaszcza na początku, łatwo pomylić z niegroźnym przeziębieniem. Może pojawić się stan podgorączkowy, nieżyt nosa, kichanie i kaszel (zwłaszcza w nocy). I to właśnie wtedy transmisja bakterii jest największa. A przecież zdecydowana większość z nas nie izoluje się w chwili wystąpienia objawów infekcji. W przypadku krztuśca jest to o tyle niebezpieczne, że nieświadomi zakażenia możemy zainfekować niemowlęta, które chorobę przechodzą o wiele ciężej. Mogą się u nich pojawić drgawki, bezdechy oraz dławienie (spowodowane nadmierną ilością wydzieliny w drogach oddechowych i niemożnością jej usunięcia w sposób fizjologiczny).

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Nierzadko jedynym objawem krztuśca u dorosłych jest kaszel. Wielu z nas go bagatelizuje. Zrzucamy go na karb przewlekłego przeziębienia, alergii czy palenia tytoniu, doprowadzając w ten sposób do zakażenia innych osób z najbliższego otoczenia.

2. Powikłania po krztuścu

Leczenie krztuśca wymaga podania antybiotyku, ale jest on skuteczny tylko w początkowej fazie choroby. Choroba może obciążać organizm i negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Może powodować również powikłania, wśród których możliwe są: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc oraz przepuklina czy nietrzymanie moczu. U niemowląt powikłania krztuśca są znacznie poważniejsze i mogą pozostawić po sobie trwałe następstwa (upośledzenie umysłowe, głuchotę, padaczkę).

[wyimek] Szczepienia przeciwko krztuścowi rozpoczynają się w drugim miesiącu życia dziecka, jednak odporność na tę chorobę z czasem zanika. Stąd u dorosłych konieczność przyjmowania dawek przypominających, które dają ochronę do 10 lat. Dorosłym podawana jest szczepionka skojarzona przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (Tdap), która jest dobrze tolerowana.

3. Kto powinien zaszczepić się przeciwko krztuścowi?

Szczepionka przeciwko krztuścowi polecana jest wszystkim osobom dorosłym (od 19. roku życia). Jest ona szczególnie istotna dla personelu medycznego, kobiet w ciąży, osób w podeszłym wieku oraz z otoczenia noworodków i niemowląt (rodziców, dziadków, opiekunów).

Na szczepienie przeciwko krztuścowi warto się zdecydować zwłaszcza w dobie panującej pandemii. Dlaczego? Wiele infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza na początku, ma podobne objawy. To utrudnia postawienie diagnozy. A im później dowiemy się, jaki patogen wywołał chorobę, tym więcej osób zarazimy i odsuniemy w czasie właściwe leczenie.

Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje w czasie pandemii realizację szczepień przeciwko infekcjom układu oddechowego (w tym przeciwko krztuścowi) u dorosłych. Ma to nam dać ochronę przed zakażeniem i wystąpieniem poważnych powikłań, ale też ułatwić postawienie rozpoznania.

Krztusiec to choroba kojarzona z okresem dziecięcym. Niektórzy sądzą, że dzięki szczepieniom udało się go wyeliminować. Nic bardziej mylnego! W Polsce co kilka lat notuje się wzrost zapadalności na tę chorobę. Wiele przypadków nie jest ujętych w statystykach, bo dorośli albo nie zgłaszają się do lekarza z długo utrzymującym się kaszlem, albo – z powodu niespecyficznych objawów – są źle diagnozowani. To czyni tę chorobę jeszcze bardziej niebezpieczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze