Laserowe usuwanie tatuaży

Laserowe usuwanie tatuaży zastąpiło wcześniejsze metody, jak wycięcie chirurgiczne, usuwanie za pomocą CO2 czy metody IPL. Laserowa eliminacja tatuażu opiera się na działaniu impulsów świetlnych o różnej długości w zależności od koloru tatuażu. Zabieg usuwania tatuażu wymaga powtarzania 2-4 razy, czasem więcej, ponieważ jednorazowe zadziałanie wiązką światła powoduje jedynie blednięcie tatuażu. Procedura laserowego usuwania tatuażu może wiązać się z pewnymi efektami ubocznymi, ale nie występują one u każdego.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

Na czym polega zabieg usuwania tatuażu?

Nowoczesne metody laserowego usuwania tatuaży polegają na poddawaniu ich serii impulsów świetlnych, powodujących rozszczepianie barwnika i w konsekwencji jego usunięcie. Ingerencja laserowa musi być różna dla poszczególnych barw, każdy bowiem kolor wymaga innej długości fal światła.

Metody usuwania tatuażu

Usunięcie tatuażu wiąże się z pozostaniem blizn na całe życie.

Niektóre lasery usuną kolor czarny, czerwony, zielony, podczas gdy są oporne na biel, pomarańcz lub róż. Ponieważ każdy tatuaż jest inny, technika usuwania musi być odpowiednio do niego dobrana. W przeszłości stosowano wiele sposobów, ale blizny, jakie powstawały były czasami gorsze niż sam tatuaż. Laserowej metodzie mogą poddać się także osoby, które przeszły wcześniej usunięcie tatuaży. Jeśli tatuaże nie zostały usunięte do końca za pomocą wcześniej zastosowanej innej techniki, mogą zniknąć po zastosowaniu lasera. W zależności od wielkości i koloru tatuażu, liczba zabiegów może być różna. Wystarczyć mogą 2-4 sesje, ale czasami trzeba ich więcej. Należy wziąć jeszcze pod uwagę wiek, typ tatuażu, kolor skóry pacjenta, jak również to, jak głęboko tatuaż został zrobiony. Między każdym zabiegiem musi być zachowana przerwa 6-8 tygodni. W jej trakcie drobinki barwnika wchłaniane są przez organizm.

Kiedyś stosowany był zabieg laserowego usuwania tatuażu za pomocą CO2. Polegało to na bezkrwawym odparowaniu wiązką światła laserowego uwodnionej tkanki pokrytej tatuażem. Miejsce pokrywało się strupem i goiło ok. 2 miesięcy. Zabieg ten jest obecnie rzadko stosowany, ze względu na powstawanie blizny w miejscu usuniętego tatuażu.

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania tatuażu?

Zwykle procedura usunięcia tatuażu wygląda tak:

 1. Na oczy pacjenta zakładane są specjalne osłony.
 2. Przeprowadza się test lasera, by ustalić najlepszą dawkę energii.
 3. Zabieg składa się z serii impulsów światła laserowego.
 4. Mniejsze tatuaże wymagają mniej impulsów, większe – więcej. Całkowite usunięcie możliwe jest po kilku zabiegach, a po każdym z nich tatuaż powinien stawać się jaśniejszy.
 5. Bezpośrednio po zakończeniu leczenia stosuje się okład z lodu, aby ukoić skórę. Pacjent stosuje miejscowo maść lub krem z antybiotykiem. Bandaż ochroni leczone miejsce.

Zwykle nie stosuje się przy tych zabiegach znieczulenia, ale pacjent może je otrzymać.
Nowoczesna technologia laserowa sprawiła, że takie usuwanie tatuaży jest o wiele bezpieczniejsze niż tradycyjne środki, jakie dotąd stosowano. Niektóre kolory usuwa się bardziej efektywnie. Wiadomo, że czarny lub niebieski tusz lepiej reaguje na światło lasera. Poza tym za usuwanie tatuaży trzeba zapłacić.

Przeciwwskazania do procedury usuwania tatuażu i jej efekty uboczne

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu usuwania tatuażu:

 • ciemny odcień skóry;
 • skłonność do powstawania blizn;
 • bardzo duża powierzchnia tatuażu;
 • choroby tkanki łącznej;
 • zażywanie niektórych doustnych retinoidów oraz okres do 3 miesięcy po zakończeniu stosowania.

Laserowe usuwanie tatuażu ma także swoje efekty uboczne i mogą one obejmować wystąpienie infekcji bakteryjnych, reakcji alergicznych, możliwość wystąpienia odbarwień lub przebarwień skóry, tatuaże kosmetyczne mogą ulec przyciemnieniu, jednak dalsze usuwanie powoduje ich blaknięcie. Może pojawić się także, tzw. efekt bibułki, a więc zmiany tekstury skóry, ale przeważnie znika to po 1-3 dniach. U niektórych osób mogą pozostać blizny i bliznowce. Dzieje się to jednak rzadko.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Holle J. Chirurgia plastyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996, ISBN 83-200-3230
 • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9
 • Wood I. Zadbana skóra, KDC, Warszawa 2008, ISBN 978-83-7404-815-6

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (1)
~juzek
~juzek ponad rok temu

Witam,nie prawda jest ,ze łatwo usunac niebieski tatuaz wrecz przeciwnie...
"Niektóre kolory usuwa się bardziej efektywnie. Wiadomo, że czarny lub niebieski tusz lepiej reaguje na światło lasera. Poza tym za usuwanie tatuaży trzeba zapłacić"
Niebieski kolor jest prawie nie mozliwy do usuniecia

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Laserowe usuwanie tatuaży
najnowsze pytania

Artykuły Laserowe usuwanie tatuaży
Usuwanie tatuaży

Metoda salabrazji

Metoda salabrazji

Salabrazja dotyczy usuwania tatuaży jasnych i płytkich za pomocą chlorku sodu. Skutkiem ujemnym zastosowania tej metody jest mała skuteczność oraz możliwość powstania przebarwień i blizn.

Dermatologia estetyczna

Usuwanie tatuaży

kuracja jest mniej kosztowna niż laserowe usuwanie tatuaży. Dotychczas potwierdzono skuteczność kilku specyfików. Decyzja o zrobieniu tatuażu bywa pochopna (...) Coraz więcej osób decyduje się na usuwanie...

Tatuaże

Tatuaże dla mężczyzn

z henny. Istnieją metody takie jak salabrazja bądź laserowe usuwanie tatuaży, ale zawsze po takim zabiegu będzie widoczny ślad. Lepiej mieć 100% pewność (...) Istnieje niepoliczalna ilość wzorów tatuaży...

Cera trądzikowa

Usuwanie blizn

Usuwanie blizn

W salonach kosmetycznych wykonywane są różne zabiegi, które mają za zadanie spłycenie blizn i poprawę wyglądu skóry. Są to: dermabrazja, laserowe usuwanie blizn oraz peelingi chemiczne.

Depilacja i epilacja

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Zabieg laserowego usuwania włosów na twarzy jest skuteczną, ale i drogą metodą depilacji. Po kilku takich wizytach owłosienie znika.

Tatuaże

Tatuaże wywołują nowotwory?

Tatuaże wywołują nowotwory?

Według badaczy niebezpieczne dla zdrowia jest też laserowe usuwanie zdobień. Podczas naświetlania zawarte w tatuażach substancje chemiczne przenoszą (...) dotyczące substancji zawartych w tuszach do tatuaży....

Usuwanie tatuaży

Czy można usunąć tatuaż?

. Kto może skorzystać z laserowego usuwania tatuażu? Każdy tatuaż jest niepowtarzalny, a technika jego usuwania musi być dostosowana do potrzeb indywidualnej (...) . Jeżeli to możliwe, dobrze by...

Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe (WIDEO)

Blizny potrądzikowe (WIDEO) Odtwórz wideo

sposobu leczenia i usuwania blizn zależy od postaci trądziku. Leczenie miejscowe ma miejsce w przypadku łagodnych zmian skórnych, zaś skojarzone - podczas