Lek Stelara może pomóc przy chorobie Leśniowskiego-Crohna
Ludzie z różnymi stanami choroby Crohna (od umiarkowanego do ciężkiego), którzy nie reagują na inne metody leczenia, mogą korzystać z leku ustekinumab (Stelara).
Stalara jest przeciwciałem monoklonalnym, który blokuje działanie czynników zapalnych, interleukiny-12 i interleukiny-23. Lek został zatwierdzony do leczenia łuszczycy i jest obecnie również zatwierdzony do leczenia choroby Crohna.
Choroba Crohna to przewlekła choroba zapalna przewodu pokarmowego.
Choroba ta zazwyczaj wpływa na koniec jelita cienkiego i na początek okrężnicy. Jednak, według Amerykańskiej Fundacji Leczenie Choroby Crohna i Zapalenia Okrężnicy (CCFA), może dotyczyć dowolnej części przewodu pokarmowego od jamy ustnej do odbytu.
Choroba Crohna może powodować biegunkę, krwawienie z odbytu, skurcze i bóle brzucha oraz zaparcia.
"Stelara jest skuteczny w leczeniu i prowadzi do **remisji klinicznej u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby Leśniowskiego-Crohna**" - powiedział współautor badania dr William Sandborn, profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornia w San Diego.
Remisja została przez niego zdefiniowana jako uwolnienie od bólu brzucha i biegunki.
Sandborn powiedział, że Stelara był dobrze tolerowany i nie zaobserwowano zwiększonych wskaźników poważnej infekcji lub raka w porównaniu z pacjentami, którzy otrzymywali placebo.
Lek jest skuteczny u pacjentów, którzy nie zaznali żadnej poprawy po zastosowaniu leków z czynnikiem martwicy przeciwnowotworu (TNF), takich jak Remicade, Humira lub Cimzia i tych pacjentów, którzy reagują na takie leki.
ZOBACZ TAKŻE:
- Choroby chroniczne
- Terapia biologiczna w chorobie Leśniowskiego-Crohna
- Autoimmunologiczne choroby jelit
"Ci pacjenci mieli wcześniej ograniczone możliwości leczenia, więc jest to duży postęp. Lek jest również bardzo wygodny dla pacjentów. Dawki otrzymuje się tylko raz na osiem tygodni, a pacjenci mogą samodzielnie wykonywać wstrzyknięcia" - powiedział.
Sandborn dodaje, że Stelara może być podawana jako leczenie pierwszego lub drugiego rzutu choroby Crohna.
Do nowych badań, Sandborn i jego współpracownicy zrekrutowali dwie grupy pacjentów, jedną składającą się z ponad 700 osób i drugą z ponad 600. Pacjenci ci nie zareagowali na leczenie anty-TNF lub leczenie dało negatywne skutki uboczne. Ochotnicy badania zostali przydzieleni losowo do grup otrzymujących pojedynczą dawkę dożylną Stelara lub placebo.
Następnie naukowcy wzięli prawie 400 pacjentów, którzy zareagowali na Stelara, a następnie losowo przydzielono ich do grupy regularnie otrzymującej zastrzyki z lekiem Stelara lub placebo co osiem tygodni, lub 12 tygodni.
Po 44 tygodniach, 53 proc. pacjentów otrzymujących zastrzyki z lekiem co osiem tygodni byli w stanie remisji. U pacjentów, którzy otrzymywali Stelara co 12 tygodni w remisji było 49 proc. Natomiast w grupie placebo w remisji było 36 proc. pacjentów.
Raport został opublikowany 16 listopada w "New England Journal of Medicine". Badania były finansowane przez Janssen Research and Development, producenta leku.
Dr Caren Heller jest dyrektorem naukowym CCFA. Powiedziała, że należy wykonać dłuższe testy Stelara. A naukowcy muszą dowiedzieć się, jak długo trwa remisja i czy dochodzi do gojenia błony śluzowej jelit. Powiedziała także, że dłuższe badania dotyczące profilu bezpieczeństwa leku są uzasadnione.
Heller sugeruje również badania, analizujące Stelara pod kątem porównania do leków anty-TNF, tak, że odpowiednia immunoterapia może być podawana we właściwym czasie i dla właściwego pacjenta.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.