Lekarz, który opracował "chwyt Heimlicha", zmarł w wieku 96 lat

W większości regionów świata znany jest chwyt Heimlicha, który polega na wykonaniu nacisku na brzuch, który pomaga uratować ofiarę zadławienia, poprzez usuniecie niedrożności gardła.

Technikę opracował w 1974 roku dr Henry J. Heimlich i dzięki niej stał się on jedną z głównych ikon bezpieczeństwa. Tego chwytu uczono dzieci w szkołach, prezentowano na filmach szkoleniowych, na plakatach w restauracjach i został zatwierdzony przez władze medyczne.

Nawet dzisiaj, chwyt ten jest na pierwszym miejscu w umysłach ludzi, gdy są oni świadkami zadławienia.

Rodzina dr Heimlicha, chirurga klatki piersiowej i indywidualisty w świecie medycznym, którego nazwiskiem nazwano stworzoną przez niego technikę ratującą ludzi w sytuacji zadławienia, powiedziała, że zmarł on w sobotę w szpitalu w Cincinnati, po tym, jak miał atak serca w swoim domu w ostatni poniedziałek. Miał 96 lat.

Szacuje się, że słynny chwyt Heimlicha uratował życie ponad 100 000 osób.

Heimlich wymyślił tę technikę po przeczytaniu informacji na temat wysokiego wskaźnika zgonów w restauracjach, które najpierw były przypisywane zawałom serca, ale później stwierdzono, że zostały spowodowane przez zadławienie się żywnością spożywaną podczas obiadu.

Dzięki chwytowi Heimlich zwykły człowiek może stać się bohaterem, ponieważ to nie wymaga on ani żadnego sprzętu, ani wielkiej siły, a jedynie minimalnego szkolenia.

W tym czasie popularna była technika, aby w sytuacji zadławienia kilkakrotnie uderzyć osobę w plecy, co miałoby zapobiec przejściu przeszkody do płuc. Jednak Heimlich zauważył, że klepnięcia w plecy mogą spowodować przesunięcie przyczyny zatoru głębiej.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu ością

Polska tradycja nakazuje, aby na wigilijnym stole pojawił się karp lub inny gatunek ryby. Zjedzenie tego przysmaku wiąże się jednak z pewnym ryzykiem –...

Aby udowodnić swoją metodę, wypróbował ją na uśpionych psach laboratoryjnych, zablokował ich drogi oddechowe porcją mięsa przylegającą do strun głosowych, tak jak w nagłych przypadkach i opracował technikę, która rozsławiła jego nazwisko na całym świecie.

Chwyt Heimlicha nakazuje ratownikowi, aby stanął za ofiarą zadławienia, objął ją rękoma na wysokości pasa, złożył ręce w pięść i umiejscowił ją między pępkiem a żebrami, aby móc naciskać na przeponę ku górze. Przez gwałtownie naciski w tym miejscu, fala powietrza z płuc pozwalała wydalić zator.

Według "New York Times", ponad cztery dekady po wynalezieniu jego chwytu, dr Heimlich sam go wykorzystał w dniu 23 maja, aby uratować życie 87-letniej kobiety dławiącej się jedzeniem w Deupree House, w domu starości w Cincinnati. Powiedział, że to był pierwszy raz, gdy kiedykolwiek użył chwytu w sytuacji awaryjnej, chociaż podobnie mówił w 2003 r.

Człowiek w Waszyngtonie, który uratował sąsiada, został uznany za pierwszą osobę, która zastosowała chwyt Heimlicha po przeczytaniu o nim informacji. Wśród osób, które wykorzystały tę technikę, był również asystent, który uratował dzięki niej Ronalda Reagana podczas jego kampanii prezydenckiej 1976 r.

Zanim chwyt Heimlicha został przyjęty przez placówki medyczne, jako standardowa procedura minęło 10 lat. W 1984 Heimlich otrzymał Lasker Award. W 1986 roku jego chwyt został oficjalnie rekomendowany jako podstawowa technika ratowania człowieka w sytuacji zadławienia przez Czerwony Krzyż, choć organizacja cofnęła tę decyzję w 2006 roku.

Marta Pawlak, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...

Newsy

Wpływ marihuany na psychikę

Najnowsze badania analizują, jaki wpływ ma długotrwałe stosowanie marihuany na zdrowie psychiczne. Jak wskazują doniesienia, marihuana zmniejsza poziom dopaminy ****w mózgu, hormonu, który ma wpływ na proces nauki, motywację, emocje i ruch. Jej niski...