Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek

Przyczyny zawału serca

Przyczyny zawału serca
Przyczyny zawału serca

Zawał rozwija się zwykle na tle choroby niedokrwiennej serca, jednak pamiętać należy, że czasami ma on miejsce u osób z dotychczas nie zdiagnozowaną chorobą wieńcową i jest jej pierwszym objawem (jest tak w około 40%). Przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca naczyń. Do czynników rozwoju miażdżycy, które są niezależne od pacjenta (nie może on na nie wpłynąć) należy wiek i płeć (mężczyźni mają pod tym względem gorzej).

spis treści

1. Czynniki ryzyka miażdżycy

Kobiety przed menopauzą mają mniejsze ryzyko miażdżycy dzięki naturalnym estrogenom. Niestety analogi naturalnych estrogenów podawane w hormonalnej terapii zastępczej nie spełniają funkcji ochronnej.

Do czynników, które mają wpływ na rozwój miażdżycy, zaliczamy:

  • zwiększenie stężenia cholesterolu całkowitego, zwiększenie trójglicerydów i LDL („zły cholesterol”) i zmniejszenie HDL („dobry cholesterol”),
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • otyłość brzuszna,
  • palenie papierosów.
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jeśli występują u Ciebie dwa z wyżej wymienionych czynników, masz czterokrotnie większe ryzyko zagrożenia zawałem serca, niż gdybyś ich nie miał! Zaś jeśli spełniasz trzy z nich – ryzyko jest 10 razy większe!!!

2. Inne przyczyny miażdżycy

  • stres,
  • siedzący tryb życia, brak ruchu.

Uprawiając sport stawiasz sercu wyzwanie – ma ono więcej pracy. Przez to tworzy się w nim krążenie oboczne – więcej naczyń, które dostarczają więcej krwi. Ryzyko zawału staje się mniejsze!

Zawał serca nie jest jednostką chorobową właściwą osobom młodym. Jednak są przypadki, w których procesy miażdżycowe rozwijają się bardzo szybko i niedokrwienie serca może dotknąć człowieka przed 40 rokiem życia. U osób, u których występują wrodzone zaburzenia gospodarki lipidowej, zespół antyfosfolipidowy lub niedoczynność tarczycy zawał sercamoże wystąpić nawet przed 30 rokiem życia. Jednak są to rzadkie przypadki.

Lekarze podejrzewają, że za część niewyjaśnionych zgonów u osób stosunkowo młodych (przed 40 rokiem życia) może być odpowiedzialne przechorowanie w dzieciństwie choroby Kawasaki. Jest to schorzenie odkryte niedawno, wcześniej mylono je z infekcjami okresu dziecięcego. Obecnie dysponujemy możliwością leczenia choroby wieńcowej serca i być może przyczyni się to do zmniejszenia częstości zawałów u osób młodych.

Czynnikami wywołującymi zawał może być gwałtowny, natężony wysiłek fizyczny, sytuacje stresowe przebiegające z dużymi wahaniami ciśnienia. Do zawału serca najczęściej dochodzi w godzinach rannych, między godziną 6.00 a 12.00. Prawdopodobnie spowodowane jest to większą aktywnością układu współczulnego i wyrzutem kortyzolu (hormon stresu) do krwi. Leczenie zawału jest niezmiernie wazne.

Bibliografia

Cybulska B., Kłosiewicz-Latoszek L., Zaburzenia lipidowe, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-19-7

Skoczyńska A., Patogeneza miażdżycy, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-60290-02-4

Mandecki T. Kardiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-2912-0

Kahn G. Choroby serca. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-50-5

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze