Wywołują raka. WHO ostrzega, chorych może być aż o 70 proc. więcej
Zgodnie z prognozami ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2050 roku liczba zachorowań na choroby nowotworowe wzrośnie o 70 proc. Wskazano też niepokojące przyczyny takiego stanu rzeczy.
1. Epidemia chorób nowotworowych
W Polsce nowotwory odpowiadają za ponad 25 proc. wszystkich zgonów. Rak nie oszczędza nikogo - ponad 30 proc. osób w wieku od 20 do 44 lat oraz 50 proc. w grupie wiekowej od 45 do 64 lat to przedwczesne zgony spowodowane chorobami onkologicznymi.
Z Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce wynika, że obecnie z nowotworem zmaga się 1,17 mln pacjentów. Niepokoi także fakt, że nie każdy z nich otrzymuje niezbędną pomoc medyczną i leczenie.
Liczba chorych na raka będzie rosnąć - International Agency for Research on Cancer (IARC) szacuje, że w 2050 roku diagnozę usłyszy 35 mln osób. To 70-proc. wzrost zachorowań na nowotwory.
Eksperci zaznaczają jednak, że różnice będą zauważalne w zależności od kraju i poszczególnych grup społecznych. Zwrócono również uwagę na czynniki odpowiedzialne za ten niepokojący trend.
2. Wyzwania dla pacjentów
Do najczęściej występujących nowotworów wciąż należy rak płuc, rak piersi, rak jelita grubego, rak prostaty oraz rak żołądka. IARC podkreśla, że przyczyn jest wiele. Starzejące się społeczeństwo i wzrost populacji na świecie to tylko część z nich.
Ogromne znaczenie ma też nasz tryb życia i środowisko. Wśród czynników mających wpływ na rozwój raka głównie wymienia się otyłość, palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu. Eksperci zwracają też uwagę na zanieczyszczenie powietrza oraz ekspozycję na substancje szkodliwe.
Niepokojące jest również to, że niektórzy pacjenci onkologiczni mają problem z dostępem do leczenia. Nadal widoczne są nierówności w dostępie do badań i terapii pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi.
Taki stan rzeczy jest niedopuszczalny, gdyż to czas wykrycia raka i wprowadzenie odpowiedniego leczenia decydują o szansach przeżycia.
Jedynie 39 proc. krajów zapewnia dostęp do kompleksowych usług związanych z wykrywaniem i leczeniem raka dla wszystkich swoich obywateli, a zaledwie 28 proc. finansuje również opiekę paliatywną.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.