Trwa ładowanie...

40 proc. nowotworów można uniknąć. Wystarczy wprowadzić w życie dwie zmiany

 Karolina Rozmus
12.01.2022 17:13
40 proc. nowotworów można uniknąć. Wystarczy wprowadzić w życie dwie zmiany
40 proc. nowotworów można uniknąć. Wystarczy wprowadzić w życie dwie zmiany (Getty Images)

Według danych Cancer Research UK jedna na dwie osoby zachoruje na raka w którymś momencie swojego życia. Tymczasem niewielki odsetek nowotworów ma podłoże genetyczne, większość z kolei ma związek z nawykami i stylem życia, jakie prowadzimy.

spis treści

1. Liczba zachorowań na raka rośnie

Liczba zachorowań na raka, jak szacują badacze, będzie rosnąć, bo rośnie również średnia długość życia.

- Rak jest przede wszystkim chorobą wieku podeszłego. Jeśli ludzie będą żyć wystarczająco długo, większość z nich w pewnym momencie zachoruje na raka – powiedział prof. Peter Sasieni, główny autor badań Cancer Research UK.

Zobacz film: "Coraz więcej młodych choruje na raka. Winna otyłość"

To wyjątkowo pesymistyczna perspektywa, ale zdaniem naukowców są sposoby, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka.

2. Rak a palenie tytoniu

40 proc. nowotworów ma związek ze stylem życia – co to znaczy? Że można ich uniknąć. W jaki sposób?

Pierwsza zmiana związana jest z nałogami. A konkretnie z jednym – paleniem papierosów. Szacuje się, że 30 proc. zgonów związanych z nowotworami jest skutkiem nałogu tytoniowego.

Za raka płuc w 90 proc. przypadków odpowiada palenie tytoniu
Za raka płuc w 90 proc. przypadków odpowiada palenie tytoniu (Getty Images)

Palenie papierosów grozi nie tylko rakiem płuc, ale też rakiem jamy ustnej, przełyku, gardła, krtani, żołądka i trzustki, a nawet rakiem pęcherza moczowego czy odbytu. Co więcej, niektóre z tych nowotworów ujawniają się, dopiero gdy szanse na powodzenie w leczeniu jest niewielkie. Dotyczy to raka płuc czy raka żołądka.

Dym tytoniowy, a raczej jego szkodliwe związki, docierają do niemal każdego organu ciała, a bierne palenie jest nawet wielokrotnie bardziej szkodliwe od palenia czynnego.

3. Rak a nadwaga i otyłość

Palenie tytoniu jest oczywistym czynnikiem ryzyka. Jest jednak jeszcze jeden – wydawałoby się dużo mniej groźny. To otyłość lub nadwaga.

Niebezpieczne także dlatego, że wciąż zbyt mało osób ma świadomość tego, że otyłość jest chorobą. A w jaki sposób także i nadwaga może zwiększać ryzyko zachorowania na raka?

Jeśli jest związana z niską aktywnością fizyczną i nieprawidłową dietą, bogatą w produkty wysokoprzetworzone i ubogą w warzywa i owoce, to jest to czynnik decydujący. Profilaktyka antynowotworowa obejmuje bowiem zwiększenie udziału bogatych w błonnik, witaminy i przeciwutleniacze warzyw i owoców, zmniejszenie udziału produktów przetworzonych, a także czerwonego mięsa i tłuszczu – szczególnie tłuszczów nasyconych.

Czerwone mięso, a także mięso pod postacią wyrobów o wysokim stopniu przetworzenia znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Z kolei jedno z badań nad udziałem warzyw i owoców w diecie antyrakowej wykazało, że ci, którzy regularnie spożywają różnorodne warzywa i owoce, mają o 1/5 mniejsze ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej. Dodatkowo błonnik zawarty w nich, ale także w produktach zbożowych, odpowiada za zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Eksperci wskazują na jeszcze jedną kwestię. Pacjenci bez nadwagi lub otyłości, u których nowotwór zostanie zdiagnozowany, mają większe szanse na przeżycie. Przede wszystkim dlatego, że brak powiązanych z nieprawidłową wagą schorzeń otwiera pacjentom więcej metod leczenia nowotworów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze