Trwa ładowanie...

Mieszkanie z palaczem zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej o 51 proc.

Mieszkanie z palaczem zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej o 51 proc.
Mieszkanie z palaczem zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej o 51 proc. (Getty images)

Badacze przyjrzeli się pięciu analizom skupiającym prawie 7 000 ludzi z całego świata. Wynika z nich, że osoby, które mieszkają z palaczami, są o 51 proc. bardziej narażone na raka jamy ustnej. To pierwsze badanie mające na celu znalezienie związku przyczynowego między biernym paleniem a rakiem jamy ustnej.

spis treści

1. Bierne palenie a rak jamy ustnej

Od dawna wiadomo, że palenie zwiększa ryzyko raka jamy ustnej, gardła i warg, a także płuc, trzustki, żołądka i innych narządów. Ale nowe odkrycia naukowców z King's College London potwierdzają to, czego obawiali się eksperci - bierne palenie również znacznie zwiększa ryzyko raka jamy ustnej.

Najnowsze badanie pokazuje, że niepalący mieszkający z palaczem są o 51 proc. bardziej narażeni na raka jamy ustnej, niż gdyby mieszkali w domu wolnym od dymu tytoniowego.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

Wcześniejsze badania wykazały, że bierne palenie może powodować raka płuc, ale badanie przeprowadzone przez ekspertów z King's College jest pierwszym tego rodzaju, które wiąże go z rakiem jamy ustnej.

Mieszkanie z palaczem zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej o 51 proc.
Mieszkanie z palaczem zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej o 51 proc. (Facebook)

2. Szkodliwość dymu tytoniowego

Każdego roku diagnozuje się prawie pół miliona przypadków raka jamy ustnej. Dym tytoniowy, który jest pełen czynników rakotwórczych, jest przyczyną jednej piątej zgonów z powodu raka na całym świecie.

Uważa się, że jeden na trzech dorosłych i 40 proc. dzieci cierpi na "bierne palenie" w wyniku przebywania w pobliżu kogoś, kto pali. Dane ponad 6900 osób z całego świata ujawniły, osoba, która mieszka od 10 do 15 lat w domu z palaczem, jest ponad dwa razy bardziej narażona na raka jamy ustnej niż na przykład osoba, która unika palenia.

Naukowcy twierdzą, że ich analiza pięciu badań potwierdza związek przyczynowy między biernym paleniem a rakiem jamy ustnej.

"Identyfikacja szkodliwych skutków biernego narażenia na dym dostarcza wskazówek dla pracowników służby zdrowia, badaczy i decydentów, którzy powinni opracowywać i dostarczyć skuteczne programy zapobiegania narażeniu na dym z drugiej ręki" - powiedział współautor badania, profesor Saman Warnakulasuriya, KCL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze