Łuszcząca się skóra
Nadmierne łuszczenie się skóry związane jest z wytwarzaniem przez nią niedostatecznej ilości sebum. Dolegliwość ta jest charakterystyczną cechą skóry suchej. Niekiedy jednak ma to związek z ekstremalną chorobą skóry zwaną łuszczycą. W tym przypadku łuszczenie jest niezwykle uporczywe i intensywne. Co warto wiedzieć?
1. Co jest przyczyną łuszczącej się skóry?
Problem nadmiernego łuszczenia się skóry może być dziedziczny. Jeżeli rodzic cierpi na te dolegliwości, jest duże prawdopodobieństwo, że to samo spotka dziecko. Ponadto może być to cecha wrodzona charakteryzująca się niedostateczną pracą gruczołów łojowych.
Gruczoł łojowy wytwarza sebum, które tworzy na powierzchni skóry płaszcz ochronny zapobiegający ucieczce wody z jej głębszych warstw. Dzięki temu skóra jest miękka i gładka oraz dobrze znosi działanie czynników zewnętrznych. Jeżeli jednak funkcjonowanie gruczołów łojowych jest zaburzone i ilość wytwarzanego przez nie sebum jest niedostateczna – skóra nadmiernie traci wodę. Wskutek tego staje się ona szorstka i ściągnięta, a na jej powierzchni widać nieestetyczne łuszczące się płaty.
Inną formą nadmiernego łuszczenia się skóry jest jej choroba, jaką jest łuszczyca. Choroba ta może nas dotknąć w wyniku złego odżywiania się, stosowania niektórych leków czy też w efekcie chorób takich jak cukrzyca typu II oraz dna moczanowa.
Zarówno w przypadku dziedzicznej suchości skóry, jak i tej nabytej – konieczne jest odpowiednie działanie, które zapobiegnie jej przykrym objawom, takim jak łuszczenie. Co więcej, jeżeli skóra jest tak bardzo sucha, że na jej powierzchni tworzą się bolesne pęknięcia – koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Lekarz może dobrać odpowiednie leki, które skutecznie zredukują wyżej wymienione dolegliwości.
2. Jak zredukować nadmierne łuszczenie skóry?
Jeżeli przyczyną łuszczenia skóry nie jest choroba, dolegliwościom tym można skutecznie zaradzić, stosując odpowiednie kosmetyki. Przede wszystkim wybieraj preparaty o dużej zawartości lipidów. Skóra sucha w codziennej pielęgnacji wymaga stosowania właśnie tego typu substancji. Substancje lipidowe odbudowują naturalny płaszcz ochronny skóry i zapobiegają jej odwodnieniu.
Do kąpieli stosuj olejki bądź płyny natłuszczające. Dzięki temu znacznie ograniczysz działanie wysuszające wody. Po myciu koniecznie nałóż na powierzchnię skóry silnie nawilżająco-natłuszczający balsam. Zrób to przed upływem 5 minut, gdyż woda odparowująca z powierzchni skóry znacząco ją wysusza. Pamiętaj o tym, aby aplikować balsamy i kremy nie tylko po każdej kąpieli, ale również rano i wieczorem.
Jeżeli często uczęszczasz na basen – zadbaj o odpowiednią ochronę skóry. Przed pływaniem nałóż na jej powierzchnię odpowiednio zabezpieczający krem barierowy. Bezpośrednio po wizycie na basenie dokładnie umyj skórę, aby opłukać ją z chloru i nałóż na jej powierzchnię odpowiedni balsam.
Stosując się do wyżej wymienionych zaleceń, skutecznie zredukujesz nadmierne łuszczenie skóry i przywrócisz jej komfort.