Sprawdzone sposoby nawilżania skóry!

Skóra jest jednym z największych narządów ludzkiego ciała, pełniącym bardzo wiele ważnych dla całego organizmu funkcji. Utrzymuje między innymi optymalne nawilżenie i chroni organizm przed utratą wody, dzięki skutecznej barierze naskórkowej. Barierę tę tworzy tzw. płaszcz hydrolipidowy, będący naturalnym czynnikiem nawilżającym, oraz lipidy znajdujące się między komórkami naskórka. Jeśli bariera naskórkowa jest naruszona lub gdy utrata wody przez naskórek jest mniejsza od możliwości jego nawodnienia, pojawia się suchość skóry. Suchość skóry związana jest z obniżeniem wydzielania łoju, deficytem wody, a także niedoborem czynników wiążących i zatrzymujących wodę w skórze.

Zobacz film: "Domowe metody na piękną skórę. Lepsze niż drogie kosmetyki"

Przyczyny suchości skóry

Suchość skóry jest problemem mogącym pojawić się u każdego człowieka, niezależnie od wieku, płci. Szacuje się, że problem ten dotyczy około 15-20% populacji, a częstość występowania sukcesywnie wzrasta. Wraz z wiekiem problem ten dotyka coraz większy odsetek osób, najczęściej dotyczy on osób po 60 r.ż. Suchość skóry spowodowana jest zarówno przez czynniki wewnętrzne (endogenne), jak i czynniki zewnętrzne (egzogenne). Do negatywnych czynników wewnętrznych zaliczyć możemy m.in. uwarunkowanie genetyczne, obecność przewlekłych chorób somatycznych (np. astmy, chorób tarczycy), obecność schorzeń dermatologicznych (atopowe zapalenie skóry), niewystarczającą produkcję sebum przez gruczoły łojowe, zbyt małą ilość wydzielanego naturalnego czynnika nawilżającego, biologiczne starzenie się skóry i inne. Czynnikami zewnętrznymi wpływającymi niekorzystnie na nawilżenie skóry są czynniki środowiskowe takie jak promieniowanie UV, nieprawidłowa dieta, niektóre leki czy brak prawidłowej pielęgnacji.

Objawy suchości skóry

Suchość skóry cechuje jej zaczerwienienie, nadmierne złuszczanie, zmatowienie, pojawiają się pęknięcia oraz podrażnienia, skóra staje się mniej elastyczna, traci swoją miękkość, staje się cieńsza i tym samym bardziej podatna na uszkodzenia. Najczęściej suchość skóry dotyczy odsłoniętych części ciała, czyli ramion, dłoni, łydek, kostek, jest też częsta na podeszwach stóp oraz na wyprostnej części ud. Suchości skóry towarzyszą również inne, subiektywne objawy takie jak świąd, pieczenie, uczucie „ściągnięcia” skóry, to właśnie te objawy znacząco obniżają komfort życia pacjentów.

Pielęgnacja suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry ma na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania naskórka. Sucha skóra wymaga systematycznej, codziennej i odpowiedniej pielęgnacji. Leczenie suchości skóry jest bardzo ważne, gdyż znaczne przesuszenie skóry może prowadzić do jej stanów zapalnych oraz stanowić wrota do zakażeń bateryjnych czy grzybiczych. Nieprawidłowa pielęgnacja suchej skóry prowadzi również do jej przedwczesnego starzenia się.

Występują różne formy oraz stopnie nasilenia suchości skóry, od lekkiego do patologicznego. Postępowanie terapeutyczne w przypadku nadmiernie suchej skóry uzależnione jest od przyczyn tej dolegliwości, ich nasilenia oraz współistnienia lub nie innych chorób skóry, dlatego dobrze jest skonsultować się z lekarzem dermatologiem, szczególnie kiedy dotychczasowe leczenie suchości skóry nie przynosi efektów. Kiedy objawy nadmiernej suchości skóry rozwinęły się pod wpływem zbyt długiego oddziaływania szkodliwych czynników środowiskowych, bardzo często mają charakter przejściowy, a zupełnie podstawowe znaczenie odgrywa wówczas właściwa i systematyczna pielęgnacja skóry. Celem pielęgnacji dermatologicznej jest regeneracja uszkodzonej bariery naskórkowej, zmniejszenie utraty wody z powierzchni skóry oraz zapobieganie powikłaniom. Najczęściej w tym celu stosowane są emolienty, czyli środki obojętne biologicznie, które mają za zadanie utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Ich działanie zmiękczające polega na zwiększeniu uwodnienia warstwy rogowej skóry przez wytworzenie „powłoki” lipidowej utrudniającej ucieczkę wody.

Preparaty z alantoiną dla suchej skóry

W momencie kiedy sama pielęgnacja okazuje się niewystarczająca, należy zastosować czynności lecznicze, które doprowadzą do odnowienia przesuszonej skóry. Bardzo skuteczne w przypadku takiej terapii okazują się m.in. środki zawierające w swoim składzie alantoinę.

Alantoina jest substancją bardzo często dodawaną do różnych produktów kosmetycznych, dzięki swojemu łagodzącemu działaniu na skórę. Alantoina zawarta w maści czy kremie przyspiesza proces łuszczenia się martwych komórek naskórka, sprawiając, że skóra staje się gładsza. Dzięki właściwościom alantoiny przyspieszającym proliferację komórek nabłonka dochodzi również do szybszej odbudowy naskórka, przez co skóra znacznie łatwiej zachowuje większą ilość wody oraz odbudowuje ochronny płaszcz hydrolipidowy. Ustępują też dokuczliwe subiektywne objawy suchej skóry, jak uczucie naciągnięcia itp. W końcowym efekcie skóra staje się bardziej elastyczna, gładsza i miękka oraz odzyskuje swój świeży i atrakcyjny wygląd.

Preparaty zawierające alantoinę polecane są również wspomagająco przy suchości skóry towarzyszącej chorobom dermatologicznym takim jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy rybia łuska. Uzupełniająca terapia zewnętrzna preparatami zawierającymi alantoinę znacznie łagodzi objawy i tym samym poprawia komfort życia pacjenta.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cera sucha
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 3 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Cera sucha
Cera sucha

Wrażliwa, sucha cera

Wrażliwa, sucha cera

Cera sucha jest wymagająca w pielęgnacji, ale warto o nią zadbać. Wówczas maleje ryzyko odwodnienia skóry, a twarz dłużej wygląda młodo i świeżo.

Cera sucha

Jak sprawić, aby Twoja cera nabrała blasku?

Jak sprawić, aby Twoja cera nabrała blasku?

Ziemista cera Dym papierosowy, przebarwienia i wiele innych czynników może pozbawić Twoją cerę blasku. Czy wiesz, co zrobić, aby znów wyglądała świeżo i promiennie?

Cera sucha

Sposoby nawilżania skóry

Sposoby nawilżania skóry

należy wziąć pod uwagę typ cery, swój wiek oraz zasobność portfela. Również po opalaniu należy nawilżyć ciało kremem lub balsamem. Sam krem z odpowiednim filtrem nie jest wystarczający.

Cera sucha

Pielęgnacja cery po 20. roku życia

Pielęgnacja cery po 20. roku życia

Jak dbać o cerę po 20. roku życia? Mniej więcej po przekroczeniu 20. roku życia skóra staje się bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia. Warto wtedy sięgnąć po świadomą pielęgnację.

Cera sucha

Domowe maseczki dla suchej skóry

Domowe maseczki dla suchej skóry

Domowe i czasami najlepsze Istnieje wiele domowych sposobów na suchą, swędzącą skórę - nie musisz polegać na drogich kosmetykach. Jeśli twoja skóra jest ściągnieta, zaczerwieniona i łatwo ją podrażnić, zastosuj jedną z tych prostych i efektywnych metod,...

Cera sucha

Jak pomóc suchej skórze?

Łuszcząca się, popękana i sucha skóra to objawy, które można powiązać z intensywną opalenizną. Wystawianie skóry na działanie słońca, bez użycia

Cera sucha

Łuszcząca się skóra

objawom, takim jak łuszczenie. Co więcej, jeżeli skóra jest tak bardzo sucha, że na jej powierzchni tworzą się bolesne pęknięcia - koniecznie (...) . Przede wszystkim wybieraj preparaty o dużej zawartości lipidów. Skóra sucha...

Cera sucha

Krem nawilżający na noc

Nasza skóra stale podlega procesom regeneracji, które najintensywniej przebiegają w ciągu całej nocy - a dokładnie podczas naszego snu. Jednak aby usprawnić ten proces, nie wystarczy wyłącznie pozostawienie skóry dobrze oczyszczonej na noc. Bardzo istotny...

Cera sucha

Sprawdzone sposoby na suchą skórę

Sprawdzone sposoby na suchą skórę

Charakterystyczne cechy skóry suchej Skóra sucha jest szorstka w dotyku, może mieć nierównomierny koloryt, a na jej powierzchni uwidaczniają (...) zamiast wody z kranu Cera może reagować wysuszeniem i podrażnieniem na...