Trwa ładowanie...

"Mam wrażenie, jakbym nosiła nie swoją głowę". Pani Alicja opowiada o objawach mgły mózgowej

"Mam wrażenie, jakbym nosiła nie swoją głowę". Pani Alicja opowiada o objawach mgły mózgowej
"Mam wrażenie, jakbym nosiła nie swoją głowę". Pani Alicja opowiada o objawach mgły mózgowej (Materiały własne)

- Kiedy gdzieś jadę, często łapię się na tym, że nie wiem, gdzie jestem. Dopiero po intensywnym namyśle lokalizuję miejsce. Mam problemy z koncentracją. Wcześniej potrafiłam robić kilka rzeczy naraz, teraz jest to nie do pomyślenia - opisuje pani Alicja, która od dwóch miesięcy zmaga się z symptomami mgły mózgowej. Z objawami neurologicznymi przy COVID walczył także jej mąż, jednak wyglądało to zgoła inaczej.

spis treści

1. Powikłania neurologiczne po COVID-19

65-letnia pani Alicja zachorowała na COVID-19 na początku marca bieżącego roku. Chorobę przechodziła stosunkowo łagodnie. Głównymi objawami był ból gardła i katar. Wysoka temperatura utrzymywała się zaledwie przez jeden dzień. Jednak po dwóch miesiącach od ustąpienia choroby, kobieta zaczęła odczuwać powikłania neurologiczne, takie jak problemy z pamięcią, koncentracją i niemożnością znalezienia niektórych słów. Objawy tzw. mgły mózgowej odczuwa do dziś.

- Po przechorowaniu COVID-19 w ogóle nie mogę sobie poradzić. Przed chorobą byłam żywotna, wszędzie było mnie pełno, znajomi mówili na mnie "człowiek orkiestra". A teraz w ogóle siebie nie przypominam. Przede wszystkim głowa nie ta. Brakuje mi słów, aby nazwać jakiś przedmiot, dopiero po długim namyśle je sobie przypominam. Podobnie jest z innymi zanikami pamięci. Dopóki intensywnie nie wytężę głowy, dopóty nie przypomnę sobie tego, o czym zapomniałam - opisuje pani Alicja.awałam przed chorobą, a to jak funkcjonuję teraz, to dwa różne światy. W ogóle nie jestem pewna swoich myśli, mam wrażenie, jakbym nosiła nie swoją głowę - dodaje 65-latka.

Zobacz film: "Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?"

Kolejnym powikłaniem są szumy uszne, które pojawiły się po dwóch miesiącach od przechorowania COVID-19.

- Objawiają się odczuwaniem hałasu w uchu i głowie bez obecności żadnych bodźców zewnętrznych. Dźwiękiem przypominają uderzenie w rynnę albo rechot żab - precyzuje pani Alicja.

Pani Alicja walczy z powikłaniami po COVID-19
Pani Alicja walczy z powikłaniami po COVID-19 (arch.prywatne)

2. Mgła mózgowa objawem COVID-19

Objawy neurologiczne dotknęły także męża pani Alicji, który w tym samym czasie co żona przeszedł COVID-19. Przebieg choroby był jednak u niego znacznie cięższy. Do tego stopnia, że mężczyzna wymagał hospitalizacji. W jego przypadku mgła mózgowa nie była powikłaniem po COVID-19, ale jednym z objawów choroby.

- Mąż stracił świadomość, nie było z nim kontaktu. Był hospitalizowany przez 10 dni. Jego zachowanie odbiegało od normy - nie dał sobie zrobić tomografii, był bardzo nerwowy. Jedna z lekarek podejrzewała nawet, że jest pod wpływem alkoholu, ale badania toksykologiczne wykluczyły tę hipotezę. Wcześniej, na samym początku choroby, opowiadał lekarzom, że jedzie na zagraniczną wycieczkę i wymyślał historie o hodowanych gołębiach, których oczywiście nie mieliśmy i nie mamy. Zachowanie było zupełnie irracjonalne, lekarze nie wiedzieli, co o tym myśleć - opisuje pani Alicja.

Mimo że mężczyzna ciężko przeszedł COVID-19, obecnie nie odczuwa żadnych powikłań. - Czuje się dobrze i szybko wrócił do zdrowia - mówi jego żona.

3. Mgła mózgowa może być zarówno objawem, jak i powikłaniem po COVID-19

Eksperci alarmują, że coraz więcej pacjentów po przejściu COVID-19 narzeka na nietypowe dolegliwości, które przypominają mgłę mózgową. Chorzy zgłaszają przede wszystkim problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci oraz utratę jasności umysłu.

- Rzadziej dochodzi do wystąpienia różnego typu udaru mózgu, zaburzeń ruchowych, innych zaburzeń sensorycznych oraz napadów padaczkowych - wyjaśnia dr Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu.

Okazuje się, że dolegliwości neurologiczne, takie jak mgła mózgowa, mogą być zarówno objawem, jak i powikłaniem po COVID-19. Eksperci nie są już tym zdziwieni. Podkreślają jednak, że długofalowe skutki COVID-19, z uwagi na stosunkowo krótki okres obserwacji, nadal pozostają nieznane.

- Te objawy mogą się w zasadzie pojawić na każdym etapie choroby. Większość tych powikłań jest tymczasowa, ale jeśli dojdzie do poważnego udaru mózgu, to oczywiście te zmiany mogą być nieodwracalne - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Centrum Neurologii w Łodzi.

Jak dodaje neurolog dr Adam Hirschfeld, koronawirusy mają potencjał infekowania komórek nerwowych, dlatego mogą uszkadzać mózg.

- Płaty czołowe są odpowiedzialne za pamięć, planowanie działań i ich podejmowanie czy ogólnie sam proces myślenia. Stąd też pojawiła się koncepcja "mgły pocovidowej", czyli pogorszenia tych konkretnych funkcji po przebytej chorobie w związku z uszkodzeniem płatów czołowych - tłumaczy dr Hirschfeld.

4. 60 proc. powikłań po COVID-19 stanowią dolegliwości neurologiczne

Z kolei z badań prowadzonych pod kierownictwem dr. Michała Chudzika wynika, że po trzech miesiącach od przejścia COVID-19 ponad połowa ozdrowieńców ma objawy pocovidowe. Z tej połowy 60 proc. stanowią zaburzenia neuropsychiatryczne i do złudzenia przypominają te opisane przez panią Alicję.

- Dużym zaskoczeniem było dla nas to, że po trzech miesiącach zaczynają dominować objawy neuropsychiatryczne, czyli mówimy o zaburzeniach poznawczych albo łagodnych zespołach otępiennych. To są dolegliwości, które do tej pory obserwowaliśmy wyłącznie u seniorów, a teraz dotykają młodych ludzi, którzy byli zdrowi. Mają zaburzenia orientacji, pamięci, nie poznają różnych osób, zapominają słów. To są takie zmiany, które występują 5-10 lat przed rozwojem choroby otępiennej, którą znamy jako chorobę Alzheimera - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Chudzik z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

5. Jak długo utrzymują się objawy mgły mózgowej?

Dr Chudzik przyznaje, że lekarze z nadzieją zakładają, że zmiany na poziomie naczyniowym w mózgu będą zmianami odwracalnymi. Szacuje się, że mogą utrzymywać się około 9 miesięcy, ale póki co jest za wcześnie, aby precyzyjnie określić czas ich trwania. Z kolei prof. Wesley Ely z Centrum Medycznego Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville w jednym z wywiadów ostrzegał, że u części ozdrowieńców powrót do stanu sprzed choroby może trwać nie tygodnie, a lata.

Eksperci zalecają, aby osoby, które zmagają się z mgłą mózgową, zgłaszały się do lekarzy. W domu powinny zaś ćwiczyć pamięć i koncentrację. Należy dużo czytać, rozwiązywać krzyżówki i łamigłówki oraz starać się jak najwięcej zapamiętywać. Ludzki umysł, a zwłaszcza jego procesy poznawcze można bowiem zrehabilitować i odtworzyć. Trzeba dać sobie czas i wykazać się regularnością ćwiczeń. Warto pamiętać też o wypoczynku. Odpowiednia ilości snu oraz codzienny ruch pozwolą dotlenić mózg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze