Trwa ładowanie...

Jak powikłania po operacji wpływają na dalsze życie?

Lek. Mateusz Nawrocki
14.11.2016 08:38
Jak powikłania po operacji wpływają na dalsze życie?
Jak powikłania po operacji wpływają na dalsze życie?

Naukowcy z Uniwersytetu Colorado Anschutz Medical Campus wraz z siedmioma innymi instytucjami dowiedli, że nawet niewielkie pooperacyjne komplikacje dotyczące układu oddechowego znacznie zwiększają ryzyko śmierci w pierwszym tygodniu po operacji.

Wyniki badań opublikowano w wydaniu online magazynu „Jama Surgery”, uwzględniając analizę 1200 pacjentów po operacjach brzusznych, ortopedycznych, neurologicznych i innych , które odbywały się w znieczuleniu trwającym ponad dwie godziny.

„Dzięki badaniom dowiadujemy się, że pacjenci z jednym lub większą ilością epizodów komplikacji pooperacyjnych ze strony układu oddechowego, znacznie częściej byli przyjmowani na oddział intensywnej terapii i częściej umierali” - mówi Ana Fernandez-Bustamante, profesor anestezjologii przy Szkole Medycznej Uniwersytetu Colorado.

Zdarza się także, że powikłania są niejednokrotnie ignorowane, ze względu na ich potencjalną lekkość - na pierwszy rzut oka jedynym koniecznym leczeniem jest podaż tlenu.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Komplikacje pooperacyjne ze strony układu oddechowego mogą zwiększać ryzyko śmierci pacjenta
Komplikacje pooperacyjne ze strony układu oddechowego mogą zwiększać ryzyko śmierci pacjenta (Shutterstock)

Blisko jedna trzecia pacjentów po operacji chirurgicznej rozwinęła powikłania ze strony układu oddechowego. Dotyczy to głównie osób starszych, często z nadciśnieniem tętniczym, nowotworem lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POCHP).

Ciężkie komplikacje były rzadkie, a do najczęstszych należały te które, wymagały tlenoterapii dłużej niż 24 godziny po operacji - nawet takie sytuacje zwiększały prawdopodobieństwo kierowania pacjentów do oddziału intensywnej terapii i zwiększało się prawdopodobieństwo śmierci w ciągu jednego tygodnia. Wspólne wnioski zostały ustalone przez siedem amerykańskich szpitali akademickich.

„To oznacza, że opieka którą świadczymy, powinna być lepsza” - mówi Fernandez-Bustamante. Jak dodaje, „jeśli lepiej zrozumiemy i powstrzymamy lekkie powikłania operacyjne, będziemy mogli ocalić tysiące pacjentów”.

Lekarze dowiedli, że podawanie pacjentom zbyt dużej ilości płynów czy też stosowanie zbyt długiej wentylacji, może powodować komplikacje ze strony układu oddechowego.

Ile w Polsce trzeba czekać na operację?
Ile w Polsce trzeba czekać na operację? [6 zdjęć]

Na endoprotezoplastykę stawu kolanowego w jednym z łódzkich szpitali trzeba czekać ponad 10 lat. Najbliższy

zobacz galerię

Fernandez-Bustamante zaznacza również, że należy poświęcić więcej uwagi zapobieganiu powstawania niedodmy przed, w trakcie oraz po operacji i nie starać się zlecać tlenoterapii na wyrost w czasie pobytu w szpitalu.

Ważna jest także optymalizacja podaży płynów, zminimalizowanie utraty krwi i kontrola bólu w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia komplikacji ze strony układu oddechowego. Robiąc to wszystko, możemy liczyć na lepsze wyniki pacjentów i skrócić ich pobyt w szpitalu.

„Chirurdzy, anestezjolodzy, pielęgniarki, rehabilitanci oddechowi - wszyscy, wspólnie muszą pracować na ten sukces.  Oczywiście wiele zależy od samych pacjentów z którymi musimy pracować przed, w trakcie i po zabiegu” - powiedziała Fernandez-Bustamante. „Jeśli zależy nam na zmniejszeniu ilości powikłań, musimy podejść kompleksowo do tego problemu”.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze