Mark Zuckerberg i jego żona przekazali 50 mln dolarów na projekty badawcze w medycynie

Mark Zuckerberg jest twórcą i dyrektorem generalnym serwisu społecznościowego Facebook. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wraz z żoną Priscillą jest założycielem fundacji Chan Zuckerberg Biohub. Hasło, którym się posługują to „Nie wierzymy, że coś jest niemożliwe”. Co tym razem mają w planach?

Fundacja Biohub

Głównym celem Biohub jest opracowanie i zastosowanie nowych technologii w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób jeszcze w okresie dziecięcym. Mapując kolejne komórki w ludzkim ciele chcą, by lekarze mogli szybko rozwiązywać pojawiające się zagrożenia dla zdrowia człowieka, np. walczyć z wirusem Zika. Już we wrześniu 2016 roku para założycieli zapowiedziała, że przez organizację chcą przeznaczyć 3 miliardy dolarów na rozwój medycyny.

Fundację założyli tuż po narodzinach dziecka. Jako świeżo upieczeni rodzice pragną, by można było skutecznie zapobiec większości chorób wieku dziecięcego. Dodatkowo przez swoją działalność promują równość potencjału ludzkiego wśród wszystkich dzieci.

Tym razem Mark i Priscilla przekazali 50 milionów dolarów na nowe projekty badawcze. Cała suma zostanie podzielona na 47 amerykańskich naukowców z różnych uczelni, którzy zostali wytypowani spośród 700 osób. Wszyscy aplikujący zajmują się badaniami na najlepszych uczelniach w USA, są to: Berkley, Stanford i Uniwersytet Kalifornijski. Wśród naukowców znajdują się inżynierowie, informatycy, biolodzy, chemicy, lekarze i inni specjaliści.

Wszyscy wybrani naukowcy dostaną pieniądze na realizacje swoich projektów badawczych związanych z zapobieganiem i leczeniem chorób. Biohub jest otwarty na dofinansowanie różnorodnych badań. Nie wyznacza granic i nie narzuca konkretnych tematów.

10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć

Wychowanie to sprawa osobista. Ty znasz swoje dziecko najlepiej i robisz to, co jest dla niego dobre. Podejmujesz decyzje, zapobiegasz, przewidujesz, dbasz...

Badania Biohub

Jedną z obecnie prowadzonych inicjatyw fundacji jest opracowanie implantu i interfejsu, dzięki którym będą odczytywane ludzkie myśli. Takie urządzenie miałoby pomóc osobom sparaliżowanym i cierpiącym na choroby neurologiczne w swobodnym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Dodatkowo naukowcy współpracujący z fundacją mają stworzyć system do neuroobrazowania 3D, który pozwoli z dużą dokładnością obserwować zmiany zachodzące w ludzkim mózgu. Na te badania Biohub przeznaczył już 50 milionów dolarów.

Mark otwarcie mówi o tym, że współcześnie na świecie wydaje się 50 razy więcej pieniędzy na leczenie niż zapobieganie chorobom. Ma nadzieję, że jego fundacja to zmieni i w większości przypadków sytuacja będzie odwrotna.

Anna Krzpiet, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze
Artykuły Newsy - zdrowie
Zabiegi

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

stracił nadzieję na powrót do normalnego życia. Jego dzieci bały się na niego patrzeć, rozwiódł się z żoną, zmagał z depresją i uzależnieniem od środków (...) przeciwbólowych. 14 lat później światowej sławy chirurg przeprowadził na...

Choroby i dolegliwości

Najczęstsze choroby Polaków

Najczęstsze choroby Polaków

macicy - 3,3 tys. nowych zachorowań rocznie Czerniak - 2,4 tys. nowych zachorowań rocznie Choroba niedokrwienna serca - ok. 1 mln Polaków Choroby (...) nerek - 2,6 mln Polaków Cukrzyca - 2,6 mln...

Składniki odżywcze

Produkty pochodzenia roślinnego (WIDEO)

Produkty pochodzenia roślinnego (WIDEO) Odtwórz wideo

Preparaty roślinne były do pewnego czasu stosowane jako metoda leczenia jedynie w tradycji medycyny ludowej. Dziś postęp tej dziedziny spowodował (...) techniki badawcze, które służą do oceny substancji leczniczych...

Grzyby

Trufle - rodzaje i właściwości

Trufle - rodzaje i właściwości

wylicytowany w roku 2010 - ważącą 1,3 kg białą truflę kupiono za ponad 400 tys. dolarów. Wiele osób twierdzi, że zbieranie trufli jest jak wyprawa (...) składnik - ergosterol, który jest prekursorem witaminy D, niezbędnej dla zdrowia...

Diagnostyka niepłodności

Plemnik

Plemnik

Niepłodność męską stwierdza się na przykład w przypadku, gdy w mililitrze spermy znajduje się mniej niż 20 mln plemników. Nie oznacza to jednak całkowitej niepłodności.