Mangan obecny w dymach spawalniczych może powodować choroby neurologiczne
Odkrycia, opublikowane 28 grudnia w czasopiśmie „Neurology” sugerują, że obecne normy dotyczące bezpieczeństwa nie są w stanie odpowiednio chronić spawaczy przed niebezpieczeństwem związanym z pracą.
"Odkryliśmy, że przewlekłe narażenie na działanie manganu zawartego w oparach spawalniczych jest związane z postępującymi objawami neurologicznymi, takimi jak spowolnienie ruchowe i trudności w mówieniu" - powiedział Brad A. Racette, profesor neurologii i główny autor badania.
"Im większa ekspozycja na dymy spawalnicze, tym szybciej te objawy będą rozwijać się w czasie" – dodaje.
Przy wysokich poziomach, mangan – uwalniany w wyniku wielu procesów przemysłowych, takich jak spawanie i produkcja stali - może spowodować zatrucie, które prowadzi do poważnych zaburzeń neurologicznych, których objawy mogą być podobne do choroby Parkinsona, między innymi powolność, niezdarność, zmiany nastroju i trudności w chodzeniu i mówieniu. Ryzyko zatrucia manganem oceniła Administracja Bezpieczeństwa i Higieny pracy w celu określenia standardów ograniczenia ilości manganu w powietrzu na stanowiskach pracy.
Chociaż powszechnie uważa się, że te normy bezpieczeństwa są w stanie wyeliminowanie zatrucia manganem jako ryzyka zawodowego, naukowcy badający skutki narażenia na mangan od dawna podejrzewali, że mogą być jeszcze pewne skutki zdrowotne na poziomach znacznie niższych niż jest to dopuszczalne według norm.
ZOBACZ TAKŻE
"Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, jakie są klinicznie istotne skutki zdrowotne, które mają miejsce podczas ekspozycji na mangan, a nie są określone przez normy” - powiedział Racette, który jest wiceprezesem wykonawczym w Klinice Neurologii.
Racette wraz z zespołem badali 886 spawaczy w trzech miejscach pracy - w dwóch stoczniach i jednym sklepie ze sprzętem produkcyjnym. Każdy spawacz wypełnił szczegółowy kwestionariusz, w którym określił czas pracy, w którym jest narażony na mangan.
Każdy uczestnik przeszedł też przynajmniej dwie znormalizowane oceny kliniczne funkcji neurologicznych. Oceny były wykonywane przez wykwalifikowanych neurologów poszukujących śladów uszkodzeń neurologicznych, takich jak sztywność mięśni, niestabilność chodu, obniżona mimika i powolne ruchy.
Okazało się, że 15 procent spawaczy miało objawy choroby Parkinsona, a większość z tych osób miało już początkowe objawy tej choroby.
Ponadto, wyniki dotyczące uczestników zwiększają się z czasem, a spawacze najbardziej narażeni na mangan wykazali najszybsze pogarszanie się ich stanu.
Wcześniejsze badania przeprowadzone przez jego zespół wykazały, że wyższe wyniki pierwszych objawów choroby Parkinsona u spawaczy są związane z większymi trudnościami w zajęciach dotyczących życia codziennego, takie jak jedzenie, poruszanie się, pisanie.
"To nie jest coś, co możemy ignorować" – powiedział Racette.
"Myślę, że wykwalifikowany neurolog po spojrzeniu na te objawy kliniczne może powiedzieć, że coś jest nie tak i ten pierwiastek ma bardzo duży wpływ na życie ludzi.
Najbardziej niepokojącym aspektem badań jest to, że objawy neurologiczne pojawiają się u osób, które są eksponowane na mangan w niższych stężeniach niż zostały one określone przez dopuszczalne normy bezpieczeństwa.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.