Marnujemy szczepionki, a z powodu COVID-19 codziennie umiera 10 tys. osób. Prof. Matyja alarmuje: Zacznijmy szczepić Polonię na Wschodzie
W Polsce spada zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19. Miliony dawek leżą i "powoli się przeterminowują" w magazynach Agencji Rezerw Strategicznych. Tysiące dawek idą do utylizacji. Tymczasem codziennie z powodu COVID-19 na świecie umiera nawet 10 tys. osób. 95 proc. z nich można byłoby uratować. Czy Polska powinna przekazać zmagazynowane szczepionki biedniejszym krajom? Prof. Andrzej Matyja nie ma w tej kwestii wątpliwości.
1. "Jest tuzin krajów, które by przyjęły szczepionki z otwartymi ramionami"
Brytyjska służba zdrowia szacuje, że do tej pory dzięki szczepieniom przeciw COVID-19 udało się uratować 85 tys. istnień oraz zapobiec ponad 23 mln zakażeń koronawirusem.
Wielka Brytania, gdzie w pełni zaszczepionych jest ok. 60 proc. społeczeństwa, uchodzi za jeden z najlepiej wyszczepionych krajów w Europie. Tymczasem w Polsce pełen schemat szczepień otrzymało tylko 47 proc. społeczeństwa. Niestety, liczba chętnych do szczepień ciągle maleje. W niektórych placówkach frekwencja spadła nawet o połowę. Wielu umówionych pacjentów po prostu nie stawia się na umówioną wizytę.
"Większość ludzi na świecie, nawet z grup ryzyka ciężkiego przebiegu na COVID-19, nie ma możliwości zaszczepić się tu i teraz. Aktualnie około 10 tys. osób codziennie umiera z powodu COVID-19. Gdyby mieli oni możliwość się zaszczepić, 95 proc. z nich by nie umarło, czyli ocalałoby 9500 osób dziennie!" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych Maciej Roszkowski, psychoterapeuta oraz popularyzator wiedzy na temat COVID-19. - Tymczasem w Polsce mamy w magazynach ponad 8,6 mln dawek, które czeka i powoli się przeterminowuje - dodaje
Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory zutylizowano 161,5 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19.
Zdaniem Roszkowskiego jest to "skrajne marnotrawstwo cennego produktu", ponieważ te zmagazynowane dawki już teraz mogłyby ratować życie ludzi z biedniejszych krajów. Chodzi zarówno o odległe państwa z Azji i Afryki, jak i tak bliskie, jak choćby Ukraina.
"Jest tuzin krajów, które by przyjęły szczepionki z otwartymi ramionami" - podkreśla Roszkowski.
2. "Przekazanie szczepionek przeciw COVID-19 byłoby gestem człowieczeństwa"
- Solidarność w tym zakresie jest bardzo potrzebna i powinna w końcu zaistnieć - uważa prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Zdaniem eksperta najbardziej wsparcia potrzebują kraje, w których system opieki zdrowotnej praktycznie nie istnieje.
- Chodzi o biedniejsze kraje Afryki. Przekazanie im szczepionek przeciw COVID-19 byłoby gestem człowieczeństwa - podkreśla.
Prof. Matyja przypomina, że jeszcze kilka miesięcy temu wsparł inicjatywę Kazimierza Barczyka, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, aby szczepić Polaków za wschodnią granicą.
- Chodziło o to, aby zmagazynowane preparaty wykorzystać na zaszczepienie biedniejszej części Polonii, zamieszkałej na terenie byłego Związku Radzieckiego. Wciąż tam mieszka mnóstwo Polaków, którzy mają bardzo utrudniony dostęp do szczepionek przeciw COVID-19 - opowiada prof. Matyja.
Zdaniem eksperta służby dyplomatyczne mogłyby zorganizować taką akcję szczepień przeciw COVID-19.
- Szczepionki nie marnowałyby się, a Polacy ze Wschodu mieliby poczucie, że państwo o nich dba. Niestety, nie doczekaliśmy się żadnej odpowiedzi ze strony rządu - opowiada prof. Matyja.
3. "Trzeba przemawiać językiem, który przekona ludzi do szczepień przeciw COVID-19"
Profesor twierdzi, że niewykluczone jest, że jesienią, kiedy zacznie się kolejna fala zakażeń koronawirusem, zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 może wzrosnąć również w Polsce. Jednak, żeby tak się stało, należy zmienić sposób promowania szczepień.
- Żeby zachęcić ludzi, trzeba zrobić dużo, dużo więcej niż do tej pory. Przede wszystkim szczepienia muszą być promowane przez osoby, które cieszą się autorytetem w społeczeństwie. Muszą oni wyjaśniać wszystkie wątpliwości związane ze szczepieniami, ponieważ faktycznych przeciwników szczepień jest naprawdę niewiele. Pozostałe osoby po prostu wątpią. Do tych właśnie osób trzeba przemawiać językiem, który ich przekona, że szczepienia przeciw COVID-19 są bezpieczne i skuteczne - podkreśla prof. Matyja.
4. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia
W piątek 13 sierpnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 196 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.
Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (26), małopolskim (22), śląskim (20).
Mamy 196 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (26), małopolskiego (22), śląskiego (20), dolnośląskiego (15), podkarpackiego (13), podlaskiego (13), lubelskiego (12), łódzkiego (11), kujawsko-pomorskiego (10), lubuskiego (10),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 13, 2021
Z powodu COVID-19 zmarły dwie osoby. Cztery osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
Podłączenia do respiratora wymaga 46 chorych. Według oficjalnych danych resortu zdrowia w całym kraju pozostaje 534 wolnych respiratorów.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/MrCjlV6S6k
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 13, 2021
Zobacz także: COVID-19 u osób zaszczepionych. Polscy naukowcy zbadali, kto choruje najczęściej
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
-
Joanna Pawluśkiewicz o COVID: To było tak, jakby moje ciało zaczęło się po kolei wyłączać
-
Koronawirus. Objawy COVID-19 związane ze słuchem mogą nie ustępować nawet po wyzdrowieniu. Naukowcy ostrzegają
-
"Od października nie miałam jeszcze takiego dnia, żeby nic mnie nie bolało". Historie młodych ludzi, którzy walczą z long COVID
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.