Wpływ medycyny naturalnej na pracę mózgu
Istnieje wiele produktów medycyny naturalnej, które poprawiają zdolności intelektualne. Oto te najbardziej znane i popularne.
1. Zioła na mózg
1.1. Pamięć i koncentracja
- Żeń-szeń
Żeń-szeń jest jednym z głównych produktów ziołolecznictwa. Roślina ta ma dobry wpływ na mózg, pamięć i likwiduje stres. Poza tym żeń-szeń jest bogatym źródłem witamin i minerałów.
- Miłorząb japoński (ginko bilboa)
Miłorząb japoński to jedno z najstarszych gatunków drzew na świecie. Liście tej uznanej w ziołolecznictwie rośliny są stosowane głównie w przypadku problemów z pamięcią krótkotrwałą lub związanych z wiekiem.
- Soja
Soja jest uznawana za roślinę zdrową samą w sobie. Zawiera m.in. fosfolipidy, stanowiące główny składnik komórek. Ze względu na to, soja wchodzi w skład wielu produktów, które wspomagają pracę neuronów, a więc pamięci w ogóle.
1.2. Stres
- Gryka zwyczajna
Chociaż gryka jest znana głównie jako zboże spożywcze (jest używana do produkcji kaszy gryczanej, płatków gryczanych czy mąki gryczanej), jej kwiaty są również stosowane w ziołolecznictwie. Jej właściwości antystresowe wynikają z dużej zawartości witaminy B1, magnezu i fosforu.
- Passiflora
Passiflora jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej, która do Europy dotarła w XVII wieku. Medycyna naturalna wykorzystuje jej właściwości relaksacyjne i uspokajające, co czyni z passiflory lek nie tylko antystresowy, lecz także nasenny.
- Głóg
Głóg to krzew, który rodzi białe kwiaty i czerwone owoce. Zarówno kwiaty, jak i owoce są wykorzystywane w ziołolecznictwie. Dzięki właściwościom uspokajającym, głóg likwiduje stres, nie wywołując przy tym senności.
1.3. Bezsenność
- Lipa, werbena i rumianek
Te trzy rośliny są najczęściej stosowane w ziołolecznictwie, można je dostać w formie pigułek lub naparów. Wszystkie mają uznane działanie, a ich głównym zastosowaniem są problemy ze snem.
- Waleriana
Stosowany w medycynie od starożytności, korzeń waleriany ma silne działanie uspokajające, dzięki czemu pozwala spokojnie zasnąć.
- Mięta
Znana głównie ze swojego działania na układ trawienny, mięta jest także skuteczna w walce z bezsennością. Co ciekawe, jest ona również afrodyzjakiem...
2. Skutki uboczne ziołolecznictwa
Nie należy zapominać o tym, że ziołolecznictwo, mimo że wchodzi w skład medycyny naturalnej, również może wywoływać skutki uboczne. Niektóre produkty ziołowe mogą wchodzić w interakcje między sobą lub z „klasycznymi” lekami.
Na przykład dziurawiec może wchodzić w interakcje z digostyną, teofiliną, indynawirem, cyklosporyną, niektórymi antydepresantami, a nawet niektórymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Również nagłe odstawienie niektórych środków ziołowych może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Dlatego najlepiej i najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.