Trwa ładowanie...

Wpływ medycyny naturalnej na pracę mózgu

Istnieje wiele produktów medycyny naturalnej, które poprawiają zdolności intelektualne. Oto te najbardziej znane i popularne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Zioła na mózg

1.1. Pamięć i koncentracja

Żeń-szeń jest jednym z głównych produktów ziołolecznictwa. Roślina ta ma dobry wpływ na mózg, pamięć i likwiduje stres. Poza tym żeń-szeń jest bogatym źródłem witamin i minerałów.

  • Miłorząb japoński (ginko bilboa)

Miłorząb japoński to jedno z najstarszych gatunków drzew na świecie. Liście tej uznanej w ziołolecznictwie rośliny są stosowane głównie w przypadku problemów z pamięcią krótkotrwałą lub związanych z wiekiem.

  • Soja

Soja jest uznawana za roślinę zdrową samą w sobie. Zawiera m.in. fosfolipidy, stanowiące główny składnik komórek. Ze względu na to, soja wchodzi w skład wielu produktów, które wspomagają pracę neuronów, a więc pamięci w ogóle.

1.2. Stres

  • Gryka zwyczajna

Chociaż gryka jest znana głównie jako zboże spożywcze (jest używana do produkcji kaszy gryczanej, płatków gryczanych czy mąki gryczanej), jej kwiaty są również stosowane w ziołolecznictwie. Jej właściwości antystresowe wynikają z dużej zawartości witaminy B1, magnezu i fosforu.

  • Passiflora

Passiflora jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej, która do Europy dotarła w XVII wieku. Medycyna naturalna wykorzystuje jej właściwości relaksacyjne i uspokajające, co czyni z passiflory lek nie tylko antystresowy, lecz także nasenny.

  • Głóg

Głóg to krzew, który rodzi białe kwiaty i czerwone owoce. Zarówno kwiaty, jak i owoce są wykorzystywane w ziołolecznictwie. Dzięki właściwościom uspokajającym, głóg likwiduje stres, nie wywołując przy tym senności.

1.3. Bezsenność

Te trzy rośliny są najczęściej stosowane w ziołolecznictwie, można je dostać w formie pigułek lub naparów. Wszystkie mają uznane działanie, a ich głównym zastosowaniem są problemy ze snem.

  • Waleriana

Stosowany w medycynie od starożytności, korzeń waleriany ma silne działanie uspokajające, dzięki czemu pozwala spokojnie zasnąć.

  • Mięta

Znana głównie ze swojego działania na układ trawienny, mięta jest także skuteczna w walce z bezsennością. Co ciekawe, jest ona również afrodyzjakiem...

2. Skutki uboczne ziołolecznictwa

Nie należy zapominać o tym, że ziołolecznictwo, mimo że wchodzi w skład medycyny naturalnej, również może wywoływać skutki uboczne. Niektóre produkty ziołowe mogą wchodzić w interakcje między sobą lub z „klasycznymi” lekami.

Na przykład dziurawiec może wchodzić w interakcje z digostyną, teofiliną, indynawirem, cyklosporyną, niektórymi antydepresantami, a nawet niektórymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Również nagłe odstawienie niektórych środków ziołowych może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Dlatego najlepiej i najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.