Trwa ładowanie...

Medycyna sądowa – tanatologia, toksykologia, traumatologia i serohematologia

Avatar placeholder
07.04.2021 16:37
Medycyna sądowa –  tanatologia, toksykologia, traumatologia i serohematologia
Medycyna sądowa – tanatologia, toksykologia, traumatologia i serohematologia

Medycyna sądowa jest to specjalność medyczna, której głównym celem jest badanie kwestii życia i śmierci w świetle prawa. Definiując pojęcie medycyny sądowej **należy przede wszystkim wskazać na jej ścisłe powiązanie z kryminalistyką. Specjaliści w tej dziedzinie, czyli lekarze sądowi zajmują się sekcją zwłok, oględzinami poszkodowanych przykładowo w wypadkach, ale także ich wiedza jest niezbędna przy ustaleniu ojcostwa, a nawet przy ekshumacji **zwłok.

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że medycyna sądowa jest to dziedzina, która znacznie się różni od patomorfologii. Naukowcy zgodnie twierdzą, że warunki do rozwoju tej dziedziny nauki dyktuje samo życie, dlatego przez cały czas ulega ona modyfikacjom i poszerzaniu o nowe kategorie dla przykładu od niedawna medycyna sądowa zajmuje się również powikłaniami zagadnień powiązanych z płciowym życiem człowieka.

spis treści

1. Medycyna sądowa – tanatologia

Tanatologia to najprościej tłumacząc nauka o śmierci. Przede wszystkim na potrzeby organów ścigania zajmuje się kwestią ustalenia czasu zgonu, ale głównie jego przyczyn. Medycyna sądowa, a w  największej mierze właśnie tanatologia zakłada, że życie jest największą wartością, dlatego należy dogłębnie poznać sam proces umierania i jeśli jest to wykonalne zapobiec wpłynąć na niego.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Według badań i opinii specjalistów śmierć nie jest procesem jedno – czasowym, ale przebiega w kilku etapach. Tanatolodzy wyróżniają, zatem następujące stadia śmierci: okres konania, a więc agonię, śmierć kliniczną i ostatni etap śmierć biologiczną. Medycyna sądowa na potrzeby kryminalistyczne wyróżnia trzy rodzaje śmierci, które opierają się przede wszystkim na podstawie przyczyny i sposobu zejścia śmiertelnego. Ustalone rodzaje śmierci to: śmierć naturalna, śmierć nagłą i śmierć gwałtowną.

Medycyna sądowa to kilka specjalizacji badających kwestię życia i śmierci od strony naukowej
Medycyna sądowa to kilka specjalizacji badających kwestię życia i śmierci od strony naukowej

2. Medycyna sądowa – toksykologia

Medycyna sądowa to wiele dziedzin, które wchodzą w jej skład dla przykładu toksykologia. Czym jest? To nauka interdyscyplinarna, która wyodrębniła się z kilku nauk między innymi chemii, biologii, farmakologii i medycyny weterynaryjnej. Specjaliści dokonali podziału na dwa rodzaje, a więc: toksykologię stosowaną i teoretyczną. Głównym zadaniem tej dyscypliny jest badanie własności czynników toksycznych, ale również ich wpływ na organizmy żywe. Toksykolodzy określają, jakie mogą być skutki oddziaływania trucizny na poszczególne narządu organizmu.

Warto to też wiedzieć

3. Medycyna sądowa – traumatologia

Traumatologia to inaczej chirurgia urazu. Jak sama nazwa sugeruje jest to kategoria medycyny sądowej zajmująca się leczeniem chirurgicznym wszystkich urazów kości, stawów, więzadeł, ale również mięśni. W nauce traumatologia jest także szerzej pojmowana, ponieważ obejmuje wszystkie narządy, a nie tylko te związane z ruchem.

4. Medycyna sądowa – serohematologia

Serohematologia to dyscyplina, która zajmuje się precyzyjnym badaniem biologicznego materiału. Medycyna sądowa to przede wszystkim określanie skutków wpływu konkretnego czynnika na organizm. Podobne zadanie ma serohematologia, ponieważ bada materiał biologiczny  w aspekcie chorób układu krwionośnego i krwi, ale także rozwojem obecnych i szukaniem nowych metod badań obecności antyciał i antygenów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze