Trwa ładowanie...

5 zdrowotnych rad z kostnicy

 Sylwia Stachura
29.10.2014 09:49
5 zdrowotnych rad z kostnicy
5 zdrowotnych rad z kostnicy (Zdjęcie kostnicy / Shutterstock)

Lekarze wykonujący sekcje zwłok wiedzą najwięcej o przyczynach śmierci. Najczęściej zabijają nas choroby serca, płuc, cukrzyca, otyłość i nowotwory. Większość tych schorzeń to wynik naszych zaniedbań i braku działań prewencyjnych. Przedstawiamy 5 zdrowotnych rad z kostnicy, które mogą uratować życie.

spis treści

1. Zdrowa dieta dla serca

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że schorzenia kardiologiczne są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Choroba wieńcowa to wynik podwyższonego cholesterolu. Sami jesteśmy w stanie kontrolować jego poziom, ograniczając spożycie tłustych i wysokokalorycznych potraw. Zawał serca to z kolei wynik nieodpowiedniej diety, picia alkoholu i palenia papierosów. Niezdrowy tryb życia jest więc głównym winowajcą. Chorób układu krwionośnego można uniknąć. Z badań wynika, że za 80% chorób serca odpowiada nasze zachowanie. Podstawowa profilaktyka wymaga zmian nawyków żywieniowych. Tłuste, przetworzone jedzenie należy zastąpić zdrowymi produktami. Dieta dla serca musi być bogata w warzywa, owoce, kasze, chudy nabiał, ryby, drób, chude mięso oraz zdrowe oleje. Regularna aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi i przeciwdziała występowaniu groźnych chorób.

2. Trening na cukrzycę

Słodycze i słone przekąski poprawiają nam na chwilę humor, ale w dłuższej perspektywie pozbawiają nas życia. Lekarze alarmują: tłuszcz zlokalizowany na brzuchu przyczynia się do chorób serca oraz cukrzycy, a ta prowadzi do choroby wieńcowej i koło się zamyka. Jeśli chcemy cieszyć się długim i zdrowym życiem, powinniśmy jak najwcześniej zadbać o siebie. Kluczowym elementem musi być regularne uprawianie sportu i utrzymywanie odpowiedniej wagi. Trening redukuje zawartość tłuszczu w organizmie i pozytywnie wpływa na poziom cukru we krwi. Nie musimy narzucać sobie rygorystycznego planu ćwiczeń. Ważne, aby ruszać się regularnie, minimum 3 razy w tygodniu.

3. Rzuć palenie i zapomnij o raku

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Studenci podczas sekcji zwłok mają okazję zobaczyć, jak wyglądają płuca palaczy i porównać je ze zdrowymi. Widok nie jest przyjemny i większość z nas zna go z mediów. Niestety wiele osób, które palą papierosy od lat, myśli, że wyjście z nałogu nic już nie pomoże. To błąd – nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia! Płuca wieloletnich palaczy nigdy się do końca nie wyleczą, ale rezygnacja z używki oddala ryzyko wystąpienia nowotworów. To nie jedyna zaleta. U niepalących rzadziej występują choroby układu krążenia, zawały czy udary.

4. Styl życia odpowiada za raka

Według badań, 40% nowotworów można uniknąć, zmieniając styl życia. Jakie przyzwyczajenia przyczyniają się do raka? Zła dieta, brak ruchu, palenie papierosów, alkohol i nadmierne opalanie się. Nasze nałogi i złe nawyki naprawdę stanowią śmiertelne zagrożenie.

5. Imprezy nie służą wątrobie

Żółty odcień skóry i białek oczu świadczy o żółtaczce. To znak, że wątroba jest chora. Pracownicy kostnic i krematoriów spotykają się z takimi przypadkami każdego dnia. W młodym wieku nie myślimy o wątrobie i żyjemy chwilą. Imprezy, duże ilości alkoholu, tłuste jedzenie typu fast food są na porządku dziennym. Niestety, w przyszłości będziemy musieli za to zapłacić. Badania wykazały, że kobiety są bardziej narażone na marskość wątroby. Jak uniknąć tej choroby? Aby zminimalizować ryzyko, należy ograniczyć spożywanie alkoholu i dbać o dietę.

Kostnica kojarzy nam się głównie z filmowymi horrorami, ale wnioski z sekcji zwłok dostarczają ważnych informacji o naszym zdrowiu i złych przyzwyczajeniach. Większości groźnych chorób można uniknąć, stosując zasady zdrowego odżywiania, unikając używek i regularnie ćwicząc.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze