Menopauza a seks

Menopauza oznacza zakończenie okresu płodnego, a zatem początek czasu, kiedy kobieta może wreszcie w pełni cieszyć się swoją seksualnością, nie musząc martwić się bolesnymi miesiączkami czy też możliwością zajścia w niepożądaną ciążę. Wystąpienie ostatniej miesiączki zbiega się również często z okresem, kiedy dorosłe już dzieci wyprowadzają się z domu i po raz pierwszy od wielu lat małżonkowie pozostają sami.

Można więc nieco żartobliwie uznać przekwitanie za początek drugiego „miodowego miesiąca”, tyle tylko że bez potencjału prokreacyjnego. Jednak kwestia ta staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy uzmysłowimy sobie, że utrata zainteresowania seksem to jeden z najczęstszych objawów okresu okołomenopauzalnego. Okazuje się, że aż 46% kobiet będących w okresie klimakterium uprawia seks rzadziej niż raz w miesiącu. Część z nich uznaje ten stan rzeczy za naturalną konsekwencję starzenia się i biernie godzi się na pogorszenie jakości życia, jakie wiąże się z zaburzeniami w sferze seksualnej. Reszta pań cierpiących z powodu spadku jakości i satysfakcji ze współżycia płciowego w tym okresie zwraca się o pomoc do specjalistów – lekarza rodzinnego, ginekologa, seksuologa...

Zobacz film: "Menopauza - najważniejsze informacje"

I bardzo dobrze, ponieważ współczesna medycyna potrafi skutecznie zaradzić intymnym problemom dojrzałych kobiet!

Przyczyny braku ochoty na seks podczas menopauzy

Zanim przejdziemy do wymienienia środków stosowanych w celu powrotu do „seksualnej formy” sprzed klimakterium, warto jasno uzmysłowić sobie, jakie są przyczyny jej pogorszenia w tym okresie. Otóż upatruje się ich w zmianach hormonalnych i psychologicznych, które przychodzą wraz z zakończeniem okresu prokreacji i starzeniem się organizmu. Oto najczęściej wymieniani „winowajcy” zmniejszenia ochoty na seks i satysfakcji ze współżycia płciowego w wieku dojrzałym:

Suchość pochwy– to stan, w którym ilość wydzieliny pochwowej jest istotnie zmniejszona. Przyczyną jest spadek produkcji estrogenów przez jajniki, jaki następuje w okresie okołomenopauzalnym. Wywołuje uczucie dyskomfortu, a nawet bólu podczas stosunku (dolegliwość tę fachowo nazywamy dyspareunią). W bardziej nasilonych stadiach przykre konsekwencje zmniejszonego wydzielania pochwowego mogą być odczuwane nawet podczas codziennej aktywności, np. chodzenia, natomiast penetracja nie tylko wywołuje trudny do zniesienia ból, lecz także doprowadza nawet do plamienia lub niedużego krwawienia z pochwy. Zanik nabłonka i suchość pochwy sprzyjają również zakażeniom tej okolicy.

Uderzenia gorąca – czyli tzw. wary, to kolejna dolegliwość, która pojawiając się w najmniej pożądanych momentach, może poważnie zaburzyć nie tylko wykonywanie codziennych obowiązków, lecz także życie seksualne. Tymczasem jest to jeden z pierwszych i najczęstszych objawów okresu przekwitania i podobnie jak suchość pochwy wywołany jest niedoborem estrogenów. Nierzadko napadowi gorąca towarzyszy obfite pocenie się. Trudno się dziwić, że kobieta przeżywająca ten stan nie jest w stanie rozbudzić w sobie kojarzącego się przecież także z gorącem pożądania!

Bezsenność – objaw częsty w okresie około- i pomenopauzalnym, związany ze zmianami hormonalnymi i starzeniem się. Wskutek uszkodzenia mechanizmów regulacji snu jego jakość i ilość z biegiem lat ulegają zmniejszeniu. Zaburzenia snu nierzadko są też związane z nocnymi uderzeniami gorąca, które wybudzają kobietę. Prowadzi to do ciągłego uczucia zmęczenia, w oczywisty sposób niesprzyjającego łóżkowym igraszkom.

Nietrzymanie moczu – zaburzenie tyleż krępujące, co częste w okresie przekwitania. Nieleczone zmusza do noszenia podpasek higienicznych i walki z nieprzyjemnym zapachem. Samopoczucie pogarsza się drastycznie, a o seksie nie ma mowy.

Przyrost masy ciała – oraz towarzysząca mu często zmiana lokalizacji tkanki tłuszczowej z bioder, ud i piersi na centralną – w okolicę brzucha, powoduje zmniejszenie pewności siebie i tym samym utratę zainteresowania seksem.

Zmiana jakości tkanek – w wyniku zmian hormonalnych skóra staje się mniej sprężysta, a piersi ulegają zwiotczeniu i obwiśnięciu. Wywołuje to efekt podobny jak przybranie na wadze – niechęć do własnego ciała i co za tym idzie – kryzys w sprawach seksu.

Depresja – wywołana zmianami hormonalnymi oraz wszystkimi wymienionymi wyżej dolegliwościami towarzyszącymi klimakterium. Zanik zainteresowania seksem to jeden z podstawowych składników tej jednostki chorobowej.

Leki – np. niektóre środki przeciwdepresyjne i przeciwnadciśnieniowe, których efekt uboczny to obniżenie libido.

Spadek poziomu testosteronu – produkowanego w jajnikach, podobnie jak estrogeny, ale w znacznie mniejszej ilości. Hormon ten jest odpowiedzialny za libido. Obniżenie jego poziomu wywołuje mniejsze zainteresowanie seksem, problemy z osiągnięciem podniecenia, brak orgazmu, zmniejszenie wrażliwości na dotyk.

Leczenie zaburzeń seksualnych w okresie menopauzy

Jak widać, lista przyczyn doprowadzających do zaburzeń seksualnych u kobiet w dojrzałym wieku jest długa. Dobra wiadomość jest jednak taka, że sposobów zaradzenia tym dolegliwościom znamy jeszcze więcej!

Przede wszystkim należy wybrać się do lekarza. On wdroży postępowanie dopasowane do rodzaju problemów, z jakimi boryka się pacjentka. Być może zaproponuje też wizytę u seksuologa, a ten doradzi terapię indywidualną bądź wspólnie z mężem. Tymczasem w zależności od potrzeb w aptece można kupić:

Lubrykanty – to różnego rodzaju żele, „smary”, które wprawdzie nie zwiększają libido, ale sprawiają, że stosunek staje się mniej bolesny; np. Żel K-Y, Astroglide.

Nawilżające żele dopochwowe – stosowane 2–3 razy w tygodniu, nie tylko przed stosunkiem, zapewniają bardziej długotrwałe nawilżenie; np. Replens MD, Floragyn.

Dopochwowe preparaty estrogenowe – w postaci kremów,globulek, tabletek, krążków i pessariów – działają bardziej przyczynowo, wpływając na odbudowę nabłonka pochwy i zwiększając jej ukrwienie, a następowo- nawilżenie, a nawet polepszając wrażliwość na dotyk. Działają również korzystnie na tkanki dna miednicy, co przekłada się nieraz na zmniejszenie dolegliwości związanych z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu (w przypadku tej choroby należy również stosować tzw. ćwiczenia Kegla, a w przypadku braku skuteczności – poddać się zabiegowi operacyjnemu przywracającemu prawidłowe stosunki anatomiczne w układzie moczowym). Odbudowa nabłonka pochwy powoduje też zmniejszenie częstości zakażeń, sprzyja bowiem rozwojowi naturalnej, „dobrej” flory bakteryjnej.

HTZ (hormonalna terapia zastępcza) – w formie doustnej lub plastrów naklejanych na skórę – łączy zalety terapii miejscowej z działaniem ogólnoustrojowym, jest więc zalecana paniom, które mają również inne dolegliwości związane z przekwitaniem, tj. uderzenia gorąca czy osteoporozę. Stosowanie HTZ może też przynieść poprawę stanu psychicznego w przypadku pacjentek cierpiących na zaburzenia nastroju. Jeśli jednak są to poważne stany depresyjne, konieczna jest wizyta u psychiatry! Przyjmowanie egzogennych hormonów zmniejsza również zakres kosmetycznych konsekwencji niedoboru estrogenów (utraty elastyczności skóry itp.). Czasem w ramach HTZ stosuje się również preparaty zawierające testosteron – ma to na celu poprawę libido, koncentracji i ogólnego samopoczucia.

Ostatnie dwie grupy preparatów dostępne są tylko na receptę i podczas ich stosowania należy pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarską, ze względu na możliwe powikłania. Decyzję o przyjmowaniu HTZ podejmuje pacjentka wraz z lekarzem po rozważeniu wszelkich korzyści i ryzyka wynikającego z jej stosowania. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę towarzyszące schorzenia i obciążenia genetyczne.

Bardzo ważne w okresie przekwitania są dieta i wysiłek fizyczny. Kobiety w tym czasie nierzadko prowadzą siedzący tryb życia, co w połączeniu ze złymi nawykami dietetycznymi (pokarmy tłuste i słodkie!) prowadzi do otyłości wraz z ogromem katastrofalnych jej konsekwencji, z fatalnym samopoczuciem i zaburzeniami natury seksualnej na czele! Jeśli główną przyczyną zaburzeń libido wydają się leki, które kobieta przyjmuje na co dzień – być może należy porozmawiać z lekarzem o ich zmianie. Możliwe, że inny preparat, o podobnym działaniu leczniczym, pozbawiony będzie tego przykrego efektu ubocznego.

Na koniec wspomnijmy o bardzo ważnej metodzie zaradzenia zaburzeniom seksualnym w okresie przekwitania, metodzie podstawowej i nie do przecenienia – szczerej rozmowie z mężem! W tym trudnym okresie kobieta szczególnie potrzebuje jego miłości i zrozumienia. Nie zapominajmy przy tym, że on również przechodzi swoją „menopauzę” – tzw. andropauzę, i może przeżywać podobne problemy związane ze swoją seksualnością. U mężczyzn w starszym wieku poziom testosteronu systematycznie spada, tak że coraz dłużej może im zajmować osiągnięcie stanu podniecenia i mogą wystąpić problemy z erekcją. Kiedy żona unika zbliżeń, ponieważ sama ma intymne problemy, mężczyzna może uznać, że to z jego winy, co tylko pogorszy stan rzeczy i uruchomi spiralę nieporozumień. Dlatego też wzajemna wyrozumiałość i otwarcie się na potrzeby i problemy drugiej osoby są tak istotne dla dojrzałej pary. W tym okresie szczególnie podkreśla się rolę „gry wstępnej”, ponieważ mechanizmy czysto biologiczne mogą nie działać już tak sprawnie jak w młodości.Pamiętajmy też, że częste współżycie pozytywnie wpływa na jego jakość! I odwrotnie – zaprzestanie stosunków płciowych powoduje dalsze pogorszenie funkcji seksualnych. Jest to sytuacja podobna do takiej, w której przestajemy używać jakiegoś mięśnia – będąc niepotrzebny, szybko zanika.

Do niedawna w ogólnej mentalności pokutował stereotyp aseksualnej starszej pani, której potrzeby i możliwości w sferze erotycznej zakończyły się wraz z urodzeniem. Na szczęście coraz bardziej rozpowszechnia się pogląd zgoła odmienny – że życie dopiero zaczyna się po pięćdziesiątce! Ze względu na to, że ok. 1/3 długości życia kobiety przypada na okres po menopauzie, pozostaje nam przychylić się do tego ostatniego zdania i ze wszystkich sił popierać aktywność dojrzałych pań, również w sferze seksualnej, tak ważnej dla dobrego samopoczucia i szeroko pojętego zdrowia. Tym bardziej że nauka, jak widać, dostarcza nam cały panel możliwości pomocy w łóżkowych problemach.

Lekarz Aneta Zwierzchowska, 5 miesięcy temu

Bibliografia

  • Berferet-Amselek C., Kobieta na półmetku. Seksualność i relacje z partnerem w okresie menopauzy., KDC, Warszawa 2007, ISBN 83-7404-591-9
  • Onken J., Prawdziwe życie zaczyna się po menopauzie, KDC, Warszawa 2001, ISBN 83-88729-56-X
  • Depko A. Pytania do seksuologa, Wiedza i Życie, Warszawa 2005, ISBN 83-7184-401-8
  • Lew-Starowicz Z. (red.), Seksualność człowieka, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-250-8

Menopauza

Komentarze (6)
~rambit666
~rambit666 24 godziny temu

a ja ostatnio z moją żoną (52 lata,rok bez okresu) mam tak-po długich prośbach,tak raz na miesiąc-śpimy w osobnych pokojach-przychodzi do pokoju,kładzie się dupą do mnie i mówi-stawiaj maszt i działaj! co zrobilibyście na moim miejscu?! chata wolna,zero gry wstępnej,zero wszystkiego,albo tekst-zaraz,najpierw kawa,później wypalę,a później-idę do mamusi!

Odpowiedz
~kaska
~kaska 5 miesięcy temu

@~xxxxx: ja tez tez tak mam to raczej za mlodu nie mialam sily mam 56 teraz i dopiero chodze na obcasie bo kiedys za komuny gdzie trzeba bylo wszystko odstac zeby nakarmic rodzine to kto myslal o szpilkach a teraz mam czas na zmiany a szpilek na wymiane tez pozdrawiam i glowy do gory

Odpowiedz
~Mariola
~Mariola ponad rok temu

Ja nie wyobrażam sobie zycia bez seksu z moim mężem. Też na początku myślałam, ze nie będę się mogła nim cieszyć, ale zaczęłam stować Menopauzin i objawy przekwitania odeszły. Kochane kobiety :] świat, gdzie możemy się kochać z partnerem bez obaw o dziecko jest fantastyczny!

Odpowiedz
~xxxxx
~xxxxx ponad rok temu

@~angie: "czy sen, czy jawa w moim ciele lawa" :-) https://youtu.be/7Y-D3Q5zq9A Ja pływam, tańczę i biegam a ostatnio na sporty ekstremalne przechodzę... Pozdrawiam, pomysl, że kobitki doswiadczane w odwrotną strone gorzej mają :-) Odkop w szafie koroneczki, szpileczki, pończoszki itp to poprawia humor. Na skupienie się w pracy nie mam pomysłu ;-) Może kawka ?Albo szklanka ziiiiiimnej wody?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Menopauza a seks
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Menopauza a seks
Menopauza a seks

Suchość pochwy - przyczyny, leczenie

Suchość pochwy - przyczyny, leczenie

? Sprawdź, czy o menopauzie wiesz już wszystko Kiedy ustaje produkcja estrogenów przez jajniki- a przed tym nie ustrzeże się żadna dojrzała kobieta (...) Suchość to główny objaw tzw. zaniku (atrofii) pochwy. Suchość...

Menopauza a seks

Seks po 50.

Seks po 50.

liczyć się z zanikiem aktywności jajników i zaprzestaniem miesiączkowania. Nie znaczy to jednak końca ich kobiecości. Seks po menopauzie jest czasem (...) . Przepis na udany seks po pięćdziesiątce to...

Menopauza a seks

Seks a menopauza

Seks a menopauza

seksem wzrasta. Menopauza nie musi wcale oznaczać smutnego okresu w życiu kobiety. A jak to jest z męską andropauzą i ochotą na seks? Dowiesz (...) * Co jeść, aby nie przytyć w czasie...

Menopauza a seks

Seks po menopauzie

Seks po menopauzie nie musi oznaczać nieudanej współpracy z partnerem. Jeżeli twoje życie seksualne było udane przed menopauzą, najprawdopodobniej (...) , związany ze zmianami hormonalnymi i starzeniem...

Ślub

Seks a szczęście w związku

Seks a szczęście w związku

Rozpoczęcie współżycia jest dla zakochanych ludzi przeniesieniem związku na bardziej intymny poziom. Seks daje poczucie niezwykłej bliskości i może być czymś wspaniałym, o ile oczywiście oboje partnerzy są na niego gotowi.

Menopauza

Niehormonalna terapia zastępcza (WIDEO)

Niehormonalna terapia zastępcza (WIDEO) Odtwórz wideo

Menopauza pojawia się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, jest okresem przejściowym między rozrodczością kobiety a starością. Jest procesem stopniowym (...) skóra, problemy z koncentracją, bóle głowy i...

Fantazje i marzenia seksualne

Seks w starszym wieku (WIDEO)

Seks w starszym wieku (WIDEO) Odtwórz wideo

W starszym wieku zainteresowanie seksem zanika; wraz z upływem młodzieńczych lat obniża się sprawność i aktywność życiowa. Wiele kobiet (...) po menopauzie ma obniżoną zdolność przeżywania orgazmu, co powodują zmiany...

Menopauza

Menopauza (prezentacja edukacyjna)

Menopauza (prezentacja edukacyjna)

libido może również ulec zmianie - na lepsze lub gorsze. Oprócz menopauzy na seks mają wpływ takie czynniki, jak: stres, leki, depresja, zaburzenia snu (...) czy relacje z partnerem. Pamiętaj, że choroby przenoszone...

Objawy menopauzy - typowe symptomy, zmiany w organizmie, dolegliwości

5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy

5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy

30. a 60. rokiem życia****. Formalnie menopauza oznacza ustanie miesiączkowania przez jeden rok. Kobiety często powtarzają, że nie zdawały sobie sprawy (...) kiedykolwiek w ciąży? Im więcej ciąż, tym późniejszy wiek...

Jak osiągnąć rozkosz?

Najpopularniejsze mity dotyczące seksu po 50

Najpopularniejsze mity dotyczące seksu po 50

z tym kobiety po menopauzie nadal mogą odczuwać popęd płciowy. Seks po menopauzie jest bolesny Po menopauzie obserwuje się ścieńczenie ścian jamy (...) . Wzmożona suchość pochwy u kobiety...