Męska przyjaźń

Przez większą część XX wieku znaczna część ludzi wierzyła, że mężczyźni byli zbyt oderwani od swoich uczuć, by być zdolnymi do przyjaźni. Można było odnieść wrażenie, że nastąpi feminizacja męskiej przyjaźni, ale jednak tak się nie stało.

 Przez dziesiątki lat socjologowie używali wskaźników typowych dla kobiet, aby zmierzyć stopień zażyłości męskiej przyjaźni. Jeżeli dwóch mężczyzn nie rozmawiało ze sobą przez telefon codziennie, to ich przyjaźń uważano za mniej silną niż przyjaźń dwóch kobiet. Jak manifestuje się męska przyjaźń i jak o nią dbać?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Przyjaźń męsko-męska

Przyjaźń męsko-męska

Męska przyjaźń opiera się na lojalności i trwałej więzi.

Obecnie naukowcy zdają sobie sprawę, że dwóch mężczyzn może doskonale nawzajem się rozumieć, nie rozmawiając non-stop przez telefon. 

Przyjaźń męsko-męska może się zakorzenić szczególnie w okresach przejściowych w naszym życiu, gdy mężczyzna np. staje się ojcem i mężem, w przypadku rozwodu lub kiedy jedno z rodziców umiera. Kiedy dwaj mężczyźni spotykają się podczas podobnych doświadczeń życiowych w tym samym czasie (zaręczyny, małżeństwo, narodziny pierwszego dzieckaitp.), często następuje natychmiastowe zrozumienie, co powoduje, że powstaje zazwyczaj bardzo silna przyjaźń.

Praca wydaje się być oczywistym obszarem, który jest przedmiotem wspólnego zainteresowania dla mężczyzn, ale przyjaźń wymaga ujawniania słabych stron, a to jest niebezpieczne w konkurencyjnym środowisku, takim jak zakład pracy. Większość mężczyzn jest miłych dla siebie w pracy, ale bardzo mało z nich nawiązuje przyjaźnie czy znajduje tam bliższych kolegów, bo nie rozwija się zaufanie, które jest do tego niezbędne.

Cechy dobrego przyjaciela

Jak być dobrym przyjacielem? W skrócie, trzeba się otworzyć i pokazać prawdziwą twarz. Najczęściej i najłatwiej przychodzi to podczas wykonywania pewnych czynności razem. Powoduje to, że nasze słabości się uwydatniają i może się zdarzyć, że ludzie pomagają sobie nawzajem, np. podczas naprawiania samochodu. 

W naszej kulturze okazywanie lęku czy uwydatnianie emocji przez mężczyzn wydaje się niemęskie, więc mężczyźni, unikając tych zachowań, znaleźli inne sposoby, aby spełnić wymóg ustanowienia zaufania.

Mężczyźni często wzajemnie poznają swoje najgłębsze uczucia poprzez skuteczne wyrażenie ich spojrzeniem lub skinieniem głowy, ale nie mową. 

Jeżeli przyjaciele dobrze się do siebie dobrali, to wszelkie „usterki” i wady reprezentowane przez drugą stronę muszą być zaakceptowane, ale gdy wzajemne zaufanie jest już ustanowione, to staje się mniej ważne. 

Większość ludzi ma doświadczenia, z których wynika, że obiecujące przyjaźnie nie przeszły próby czasu, bo niedoszli przyjaciele nie pofatygowali się zobowiązać się do spędzania czasu razem. Poświęcenie czasu na wspólną jazdę na rowerze czy dłubanie w samochodzie w czyimś garażu jest istotnym czynnikiem warunkującym przetrwanie przyjaźni. Im większa ilość spędzonego razem czasu, tym sprawniej zwykła przyjaźń ma szansę przerodzić się w silną i prawdziwą przyjaźń.

Zastanawiając się nad męską przyjaźnią i zadając sobie pytanie, jaki jest dobry przyjaciel, należy wspomnieć o armii. Wojsko jest już od dawna uważane za kolebkę przyjaźni mężczyzn. Wojna sprzyja powstawaniu grupy mającej wspólne interesy i cele. Żołnierze narażeni są w sposób naturalny na niebezpieczeństwo. Podczas walk często mówią o swoich obawach głośno i wierzą, że facet obok także podzieli się swoimi obawami, co nie odbiera im tak cenionego męskiego atrybutu, jakim jest odwaga. Zaufanie w wojsku odgrywa także kluczową rolę, ponieważ każdy żołnierz wie, że jego życie zależy nie tylko od niego, ale i od kolegi.

Jaka jest męska przyjaźń? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są bowiem przyjaciele pasjonaci, lubiący razem sklejać modele samolotów, przyjaciele majsterkowicze, których połączyła pasja naprawy starych aut, przyjaciele z podwórka, którzy znają się od małego i mogą razem konie kraść, przyjaciele z pracy, którzy świetnie dogadują się na gruncie zawodowym czy przyjaciele, którzy swoją relację przyjacielską zawdzięczają znajomości i przyjaźni swoich partnerek życiowych czy żon. Często mówi się, że męska przyjaźń jest o wiele trwalsza niż przyjaźń między kobietami, które są zawistne i zazdrosne. Męska przyjaźń na pewno jest inna, chociażby z racji płci i kulturowych konwenansów, które definiują, jak powinna wyglądać przyjaźń między mężczyznami.

Emilia Brudzyńska, ponad rok temu

Relacje z przyjaciółmi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje z przyjaciółmi
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Relacje z przyjaciółmi
Relacje z przyjaciółmi

Dwie przyjaciółki

Dwie przyjaciółki

Przyjaciel to osoba, na której możesz polegać w każdej chwili, bez względu na sytuacje. Możesz mu zaufać i powierzyć swoje tajemnice. Warto pamiętać, że przyjaźń to relacja, o którą także trzeba dbać.

Relacje z przyjaciółmi

Jesteś atrakcyjny? To może zależeć od osób, z którymi się zadajesz

"Nigdy nie sądź książki po okładce", jak mówi przysłowie. Jednakże, jeśli chodzi o atrakcyjność, wydaje się, że za pomocą jednej książki osądzamy całą bibliotekę. Nowe badanie pokazują, że to, jak oceniana jest dana osoba może zależeć od tego, jak...

Relacje z przyjaciółmi

Zerwana przyjaźń

Zerwana przyjaźń

przyjacielskich stosunków. Wspomnienie o sytuacji, gdy przyjaciel zawodzi, powoduje nierzadko, że zamykamy się na bliższe relacje z innymi ludźmi (...) , by wyobrażono sobie, jak w danej sytuacji czuje się jego przyjaciel. Jeśli oboje...

Relacje z przyjaciółmi

9 rzeczy, za które zapominasz dziękować przyjacielowi

9 rzeczy, za które zapominasz dziękować przyjacielowi

Prawdomówność Chociaż prawdomówność nie zawsze przysparza nam przyjaciół, pozwala poznać tych prawdziwych. Podczas gdy wiele osób woli słodkie kłamstwo niż gorzką prawdę, najlepszy przyjaciel powinien być tą osobą, która nie boi się szczerości. Akceptacja...

Relacje z przyjaciółmi

Jak znaleźć prawdziwego przyjaciela?

Jak znaleźć prawdziwego przyjaciela?

Przyjaciele w naszym życiu Aby być szczęśliwym i pozostać przy zdrowych zmysłach, należy mieć przynajmniej kilkoro dobrych przyjaciół. Wszyscy ludzie potrzebują towarzystwa, dlatego nastolatki piszą SMS-y przy obiedzie, a osoby, które jeszcze rok temu...

Relacje z przyjaciółmi

Czy można na tobie polegać?

We współczesnym świecie liczy się biznes, pieniądz, kariera. Dzisiejsza rzeczywistość nie sprzyja niestety prawdziwym przyjaźniom. Relacje (...) . Dlatego też często inni powierzają ci swoje zmartwienia i troski. Lubisz być pomocny(-a)...

Relacje z przyjaciółmi

Przyjaciel z dzieciństwa - czy naprawdę go potrzebujesz?

Przyjaciel z dzieciństwa - czy naprawdę go potrzebujesz?

ich z ważnymi dawniej osobami, to wspólne wspomnienia. Efekt jest podobny - brak kontaktu ze szkolnymi przyjaciółmi nie jest bardziej dotkliwy niż trwanie (...) w relacji, która z upływem czasu stała się płytka. Czy...

Relacje z przyjaciółmi

Platoniczna przyjaźń

Kiedy mówimy o platonicznej przyjaźni, w większości przypadków mamy na myśli przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną. Przyjaźń między osobami tej samej płci uznajemy w domyśle za pozbawioną podtekstu seksualnego. Wiele osób twierdzi, że przyjaźń platoniczna...