Mężczyźni rozpoznają jeden rodzaj twarzy lepiej niż kobiety

Wreszcie psychologowie odkryli typ twarzy, który mężczyźni rozpoznają lepiej niż kobiety: twarze zabawkowych transformersów.  Wszystkie dotychczasowe badania naukowe wykazały, że  kobiety są lepsze w  identyfikacji twarzy lub że nie ma różnicy międzi płciami.

1. Ludzie identyfikują twarze zabawek

"Jedną z wniosków wynikających z tej wcześniejszej pracy jest ten, że kobiety są z natury lepsze niż mężczyźni w rozpoznawaniu twarzy” - mówi Isabel Gauthier, David K. Wilson profesor psychologii na Uniwersytecie Vanderbilt

Badacze założyli, że u ludzi rozwija się zdolność do identyfikowania twarzy zabawek, jakimi się bawili.  Według nich chłopcy częściej bawią się transformersam, zaś dziewczynki lalkami Barbie, potwierdzili to przypuszczenie w eksperymencie.

"Kobiety miały o wiele większe doświadczenie w rozpoznawaniu twarzy Barbie, a mężczyźni mieli znacznie większe doświadczenie w rozpoznawaniu twarzy Transformersów. Ta różnica w doświadczeniu była tym, co nam potrzebne" - mówi Gauthier.

Lalki Barbie, w zależości od modelu, mają różne twarze
Lalki Barbie, w zależości od modelu, mają różne twarze (Shutterstock)

Aby skorzystać z tej różnicy, naukowcy zaprojektowali badanie porównujące męskie i damskie zdolności do rozpoznawania twarzy mężczyzn, kobiet, lalek Barbie i Transformersów oraz rodzajów samochodów (grupa kontrolna).  Wyniki zostały opisane w artykule "Różnice płci w rozpoznawani twarzy zabawek" opublikowanym w internetowym wydaniu czasopisma „Vision Research”.

Naukowcy pokazywali uczestnikom grupę sześciu obrazów. Następie pokazywano im trzy obrazy - jeden z początkowego zestawu i dwa, których ​​nie widzieli - i proszono ich, aby zidentyfikowali znajome obrazy. Badani widzieli męskie twarze, kobiece, twarze lalek Barbie, transformersów i samochody.

Przekonanie, że wszystkie lalki Barbie mają taką samą twarz jest mylne. "Różne modele mają zdecydowanie różne oblicza. Wydają się być wzorowane na różnych kobietach" – mówi Gauthier.

Naukowcy poddali testowi 295 osób: 161 mężczyzn i 134 kobiet. Niektórzy wykonali test w laboratorium, a niektórzy zrobili go w internecie za pośrednictwem strony internetowej crowd-sourcing Amazon Mechanical Turk,  z której psychologowie zaczęli korzystać w celu przeprowadzania dużych badań.

Zobacz także

Jedną z zalet platformy internetowej jest to, że naukowcy mogą zebrać dane od bardziej zróżnicowanej populacji  pod względem wieku, pochodzenia etnicznego i statusu społeczno-ekonomicznego, w stosunku do badań laboratoryjnych, które zazwyczaj testują studentów.

Podobnie jak wcześniejsze badania, tak i to wykazało, że mężczyźni są nieco lepsi niż kobiety, gdy chodzi o rozpoznawanie samochodów.  Mężczyźni i kobiety poradzili sobie równie dobrze z rozpoznawaniem ludzkich twarzy.

"Odkryliśmy również, że kobiety miały niewielką, ale statystycznie istotną przewagę w identyfikowaniu twarzy Barbie, podczas gdy mężczyźni mieli niewielką, ale statystycznie istotną przewagę w identyfikowaniu twarzy Transformersów. Jest to pierwsza kategoria twarzy, które mężczyźni rozróżniają lepiej od kobiet." -  mówi Gauthier.

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka
Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka [10 zdjęć]

Wybieranie zabawek dla dzieci, które je ucieszą i rozbawią to świetna zabawa, jednak ważne jest, aby...

zobacz galerię

2. Ludzie widzą w zabawce bohatera, nie obiekt

Psychologowie rozważali możliwość, że mężczyźni  traktowali Transformersy jako obiekty, a nie jako postacie. Wcześniejsze badania wykazały, że mężczyźni są czasem lepsi niż kobiet w rozpoznawaniu pojazdów takich jak samochody, samoloty czy motocykle. Dlatego naukowcy dodali zadanie rozpoznawania samochodów.

Naukowcy przeanalizowali wyniki indywidualne. Okazało się, że ci ludzie, którzy byli najlepsi w rozpoznawaniu ludzkich twarzy byli na ogół ci, którzy byli najlepsi w rozpoznawaniu twarzy transformersów i Barbie. W przeciwieństwie do tego, słabszy był związek między wynikami rozpoznawaniu twarzy zabawek i oceną samochodów, co prowadzi do wniosku, że uczestnicy widzą w zabawce bohatera, nie obiekt.

Inne badania Gauthier wykazało, że ​​zaledwie kilka godzin doświadczenia z nowym rodzajem wyglądu, np.  widok obcej rasy z epizodu Star Trek, może zmienić sposób w jaki nasz mózg przetwarza te twarze. To  doświadczenie jest długotrwałe.

"Oczywiste jest, twarze które widzieliśmy jako  dziecko, zostawiają ślad w pamięci dorosłego. Jest mało prawdopodobne, że wpływ ten jest ograniczony do tych szczególnych zabawek" - mówi Gauthier

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy