Rak zajął jelita i wątrobę. Zdradza, jakie objawy go zmyliły
Najpierw pojawiło się uczucie zimna, a zaraz po nim reszta objawów grypopodobnych. Diagnoza jednak była zupełnie inna od tej, której się spodziewał.
1. Objawy grypy świadczyły o raku
48-letni Jon Hutton poczuł nagłe objawy grypopodobne, gdy oglądał film z synem. Nagle poczuł się tak zmarznięty, że potrzebował grubego swetra i koca. Następnego dnia zgłosił się do lekarza, który przepisał mu paracetamol. Objawy jednak nie ustąpiły. Tydzień później wykonano więc badanie krwi.
- Kilka godzin po przybyciu lekarz powiedział, że to może być rak – powiedział Jon Hutton redakcji Manchester Evening News.
Podejrzenia lekarza były słuszne. Testy i skany wykazały, że pacjent choruje na raka jelita grubego w czwartym stadium. Choroba doprowadziła do powstania dużego guza w jelicie i dziesięciu mniejszych guzów rozprzestrzenionych w wątrobie.
- Pamiętam, że lekarz powiedział mi wszystko bardzo wyraźnie, ale nic do mnie nie docierało – wyznał lokalnej gazecie. - Nie zareagowałem. Nie docierało to do mnie jeszcze przez kilka tygodni. Rak w 4 stadium był trochę jak bomba. Zaledwie 24 godziny wcześniej myślałem, że mam grypę i że za dzień lub dwa będę zdrowy – dodał Jon.
48-latek zdecydował się opowiedzieć swoją historię, by ostrzec innych przed nietypowymi objawami, jakie może dawać rak jelita grubego.
2. Rak jelita grubego w Polsce
Każdego roku w Polsce na raka jelita grubego umiera co najmniej 12 tys. osób, a 20 tys. otrzymuje diagnozę. Przyczyny tego nowotworu leżą w niezdrowym stylu życia - od palenia papierosów, poprzez brak ruchu, po ubogą w błonnik, wysokoprzetworzoną dietę.
- Jeśli jest uboga w warzywa i owoce, które są m.in. źródłem błonnika, a bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, konserwanty i cukier, to ma bardzo szkodliwy wpływ na mikrobiotę jelitową, która zmieniając swój skład, tworzy w jelitach środowisko prozapalne i pronowotworowe - ostrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie gastrolog prof. Wojciech Marlicz.
Do najczęstszych pierwszych objawów raka jelita grubego należą bóle brzucha i zmiana rytmu wypróżnień. Często zauważa się także krew w stolcu, ogólne uczucie osłabienia, niewyjaśniony spadek masy ciała czy podwyższoną temperaturę ciała.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.