Rak zajął jelita i wątrobę. Zdradza, jakie objawy go zmyliły
Najpierw pojawiło się uczucie zimna, a zaraz po nim reszta objawów grypopodobnych. Diagnoza jednak była zupełnie inna od tej, której się spodziewał.
1. Objawy grypy świadczyły o raku
48-letni Jon Hutton poczuł nagłe objawy grypopodobne, gdy oglądał film z synem. Nagle poczuł się tak zmarznięty, że potrzebował grubego swetra i koca. Następnego dnia zgłosił się do lekarza, który przepisał mu paracetamol. Objawy jednak nie ustąpiły. Tydzień później wykonano więc badanie krwi.
- Kilka godzin po przybyciu lekarz powiedział, że to może być rak – powiedział Jon Hutton redakcji Manchester Evening News.
Podejrzenia lekarza były słuszne. Testy i skany wykazały, że pacjent choruje na raka jelita grubego w czwartym stadium. Choroba doprowadziła do powstania dużego guza w jelicie i dziesięciu mniejszych guzów rozprzestrzenionych w wątrobie.
- Pamiętam, że lekarz powiedział mi wszystko bardzo wyraźnie, ale nic do mnie nie docierało – wyznał lokalnej gazecie. - Nie zareagowałem. Nie docierało to do mnie jeszcze przez kilka tygodni. Rak w 4 stadium był trochę jak bomba. Zaledwie 24 godziny wcześniej myślałem, że mam grypę i że za dzień lub dwa będę zdrowy – dodał Jon.
48-latek zdecydował się opowiedzieć swoją historię, by ostrzec innych przed nietypowymi objawami, jakie może dawać rak jelita grubego.
2. Rak jelita grubego w Polsce
Każdego roku w Polsce na raka jelita grubego umiera co najmniej 12 tys. osób, a 20 tys. otrzymuje diagnozę. Przyczyny tego nowotworu leżą w niezdrowym stylu życia - od palenia papierosów, poprzez brak ruchu, po ubogą w błonnik, wysokoprzetworzoną dietę.
- Jeśli jest uboga w warzywa i owoce, które są m.in. źródłem błonnika, a bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, konserwanty i cukier, to ma bardzo szkodliwy wpływ na mikrobiotę jelitową, która zmieniając swój skład, tworzy w jelitach środowisko prozapalne i pronowotworowe - ostrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie gastrolog prof. Wojciech Marlicz.
Do najczęstszych pierwszych objawów raka jelita grubego należą bóle brzucha i zmiana rytmu wypróżnień. Często zauważa się także krew w stolcu, ogólne uczucie osłabienia, niewyjaśniony spadek masy ciała czy podwyższoną temperaturę ciała.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.