Trwa ładowanie...

Trafił do szpitala z rozedmą płuc, przyczyna zszokowała lekarzy. "Pierwszy taki przypadek w historii medycyny"

Młody mężczyzna ze Szwajcarii trafił do szpitala z powodu duszności i bólu w klatce piersiowej. Stwierdzono u niego rozedmę płuc spowodowaną nagłym wzrostem ciśnienia krwi. 20-latek wyjaśnił lekarzom, jak do tego doszło. Byli w szoku, bo coś takiego zdarzyło się pierwszy raz w historii medycyny. Ten przypadek został opisany na łamach czasopisma "Radiology Case Reports".

spis treści

1. Skarżył się na duszności i ból w klatce piersiowej

20-letni chłopak był hospitalizowany w jednym ze szwajcarskich szpitali, ponieważ zmagał się z dusznościami i bólem w klatce piersiowej. Podczas wywiadu medycznego wyszło na jaw, że mężczyzna jest chory na lekką formę astmy i cierpi na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD.

Zobacz film: "Pogarszający się węch to sygnał, który wysyła nam ciało przed śmiercią"

Lekarze od razu zlecili szereg badań. Rentgen klatki piersiowej wykazał, że pacjent ma odmę podskórną, z kolei tomografia komputerowa klatki piersiowej i szyi - głęboką odmę śródpiersia z rozedmą podskórną.

Odma to inaczej stan, gdy w tkance podskórnej znajduje się powietrze. Najczęściej przedostaje się ono przez odmę opłucnową lub odmę śródpiersia. Odma może być wynikiem urazu klatki piersiowej, jamy brzusznej, szyi lub urazu miąższu płucnego. Spowodowana może być również pęknięciem pęcherzyków płucnych czy perforacją oskrzeli lub przełyku.

Zobacz także: Żyje z glejakiem mózgu od ośmiu lat. Mimo ciężkiej choroby potrafi cieszyć się każdym dniem

2. "To pierwszy taki przypadek w historii medycyny"

Lekarze zastanawiali się, co u 20-latka wywołało wzrost ciśnienia. W końcu pacjent wyznał, że przed wystąpieniem duszności i bólu w klatce piersiowej, masturbował się tuż przed pójściem spać. Okazało się, że podniecenie wraz ze wzrostem ciśnienia krwi wprowadziły chłopaka w stan zagrażający jego życiu.

Mężczyzna spędził w szpitalu kilka dni. Wkrótce ustąpiły objawy i został wypisany do domu. Nawrót choroby pojawia się u mniej niż jednego proc. pacjentów.

Przypadek ten został opisany w czasopiśmie medycznym "Radiology Case Reports". Napisano w nim, że "nie ma literatury na temat spontanicznej odmy śródpiersia, która pojawia się podczas masturbacji". Jak dodano, nie było wcześniej w historii medycyny takiego przypadku.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza