Trwa ładowanie...

Cięgle miała wzdęcia. To nie chore jelita były winne

 Paula Jakubasik
22.05.2024 10:46
Ciągle miała wzdęcia. Tak objawiała się endometrioza
Ciągle miała wzdęcia. Tak objawiała się endometrioza (Instagram)

29-latka twierdzi, że lekarze bagatelizowali jej stan zdrowia przez dwa lata. Kobieta miała nienaturalnie duży brzuch, jak w piątym miesiącu ciąży, pomimo to zdiagnozowano ją błędnie aż pięć razy. Jaka było prawidłowe rozpoznanie?

spis treści

1. Chore jelita

Sarah Mahon z Londynu jako nastolatka cierpiała na obfite miesiączki. W 2022 roku zaczęła odczuwać bolesne skurcze, które powodowały nudności, a czasami nawet uniemożliwiały jej chodzenie i przykuwały do łóżka na wiele godzin.

Nagłe napady wzdęć, trwające do trzech dni, również sprawiały, że żołądek 29-latki robił się twardy. Kobieta udała się aż na siedem wizyt lekarskich u różnych lekarzy, pięciu stwierdziło, że jej objawy wskazują na problemy z układem trawiennym.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

- Wmówili mi, że mam chore jelita. Czterech lekarzy powiedziało, że mam IBS, a inny stwierdził, że mam chorobę zapalną jelit (IBD). Czułam się, jakby mi nie wierzyli. Zapytałam lekarzy o endometriozę i powiedziałam im, że moja mama na nią cierpi, ale uznali, że ma to związek z problemami z niestrawnością i po prostu nie chcieli mnie przebadać. - opowiadała Sarah w rozmowie z "DailyMail".

- Nie wiedziałem, co w tym momencie zrobić. Szukałam w Google moich objawów i wszystko pasowało do endometriozy. W niektóre poranki nie mogłem poruszać rękami i nogami, ponieważ byłam bardzo zmęczona. Mycie włosów było takim wysiłkiem, że byłam po nim wyczerpana i musiałam się zdrzemnąć - dodała.

Sarah przestała uprawiać seks ze swoim chłopakiem, ponieważ jak przyznał, nie było to warte bólu. Nawet filiżanka kawy powodowała tak dotkliwe wzdęcia, że musiała nosić luźne ubrania.

Zirytowana powtarzającą się diagnozą na początku tego roku zapisała się na prywatną konsultację w klinice w Londynie. Usłyszała diagnozę endometriozy i w kwietniu przeszła operację, podczas której usunięto nadmiar tkanki ze ściany miednicy oraz z obszaru pomiędzy macicą a odbytnicą.

- Ból po operacji był niczym w porównaniu z tym, co było. Ból zniknął całkowicie. Mam teraz o wiele więcej energii. Czuję się jak nowa osoba - opowiadała.

2. Objawy endometriozy

Endometrioza to stan, w którym tkanka podobna do wyściółki macicy rozrasta się w innych miejscach, w tym w jajnikach i jajowodach. Choroba dotyka kobiety w każdym wieku, także nastolatki.

Objawy obejmują ból miednicy i brzucha, niezwykle bolesne miesiączki, ból podczas lub po stosunku, ból podczas oddawania moczu, złe samopoczucie, zmęczenie i problemy z zajściem w ciążę.

Obecnie nie ma leku na endometriozę, postępowanie ma na celu złagodzenie objawów. Uważa się, że endometrioza dotyka około 2 mln kobiet w Polsce i 6,5 mln w USA. Jednak mimo że jest tak powszechna wiele kobiet czeka na diagnozę nawet 10 lat.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze