Mieszanina miodu i wody może stanowić potężną broń w walce z zakażeniami szpitalnymi

Czasami okazuje się, że najprostsze rzeczy mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy z Wielkiej Brytanii dowiedli, że mieszanina miodu z wodą jest bardzo skutecznym rozwiązaniem w zapobieganiu zakażeniom układu moczowego u pacjentów szpitalnych, u których stosuje się cewnik.

Jak donosi BBC News, proste rozcieńczenie nektaru, jakim jest miód, i czystej wody pomaga w zapobieganiu rozwojowi bakterii w wewnętrznych powierzchniach rurek cewnika. Roztwór ten stosuje się w różnych odstępach czasu, aby zlikwidować lepkie i trudne do usunięcia warstwy szlamu bakteryjnego gromadzące się w nich i w ten sposób ochronić pacjentów przed zakażeniem.

Od lat znane są antyseptyczne właściwości miodu. Stosowany był również jako naturalny lek stosowany w przypadku oparzeń i skaleczeń. Zastosowanie miodu w zapobieganiu zakażeniom bakteryjnym w szpitalach jest kolejnym dowodem na to, że jest to naturalny środek na wiele problemów zdrowotnych.

Główny autor badania, dr Baszirem Lwaleed, wraz z zespołem udowodnili, że miód klasy medycznej jest skutecznym sposobem na uniknięcie poważnych zakażeń przez bakterie, takie jak E. coli i Proteus mirabilis – dwie popularne bakterie, które często powodują zakażenia wśród pacjentów szpitali.

Cudowna mikstura z dwóch składników – miodu i cynamonu

Miód to dar natury, który od wieków wykorzystywany był przez narody Bliskiego i Dalekiego Wschodu w leczeniu wielu chorób. Z kolei cynamon do dziś w tradycyjnej...

„Nie wiemy dokładnie, w jaki sposób miód działa antybakteryjnie. Nie wiemy też, czy miód będzie tolerowany przez pęcherz. Jesteśmy pierwszymi, którzy zaproponowali takie rozwiązanie w ochronie przed zakażeniami” – mów dr Lwaleed dla BBC News.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of Clinical Pathology” polegało na zbadaniu wpływu miodu Manuka na infekcje spowodowane przez bakterie E. coli i Proteus mirabilis.

Nawet przy niskim rozcieńczeniu, wynoszącym około 3,3 procenta, miód Manuka klasy medycznej wraz z wodą był w stanie zmieść biofilm utworzony przez bakterie w wewnętrznej powierzchni rurek cewnika, które powinny być czyste i sterylne.

Miód Manuka jest odmianą miodu, który produkowany jest przez pszczoły przebywające na legendarnych drzewach Manuka rosnących w Nowej Zelandii i w Australii.

Dr Lwaleed wraz ze współpracownikami twierdzą, że miód Manuka odnajdzie zastosowanie w ochronie przed zakażeniem innymi gatunkami bakterii.

„Badania naukowców z Anglii są jeszcze na wczesnym etapie i z pewnością wymagają dalszych analiz. Oczywiste jest, że potrzebujemy badań, które potwierdzą, że mieszanka ta nie wywoła niekorzystnego działania na pęcherz czy też nie spowoduje innych problemów zdrowotnych. Ale możliwości, jakie może nieść za sobą zastosowanie miodu, są warte tego nakładu pracy” – mówi profesor Dame Nicky Cullum, ekspert w dziedzinie leczenia ran.

Tym możesz się zarazić w szpitalu

Szpital tylko z pozoru jest miejscem bezpiecznym. Choć tego nie widać, w powietrzu, na klamkach, podłogach czy szpitalnych łóżkach znajdują się miliony...

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of Asian Pacific Tropical” w 2011 roku podkreśla antybakteryjne właściwości miodu Manuka, wyjaśniając, że podobnie jak wiele innych form miodu, zawiera duże ilości enzymatycznie wytwarzanego nadtlenku wodoru. Nadtlenku wodoru w połączeniu z niskim pH miodu sprawiają, że jest to silnie bakteriobójczy naturalny środek żywnościowy.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...