Trwa ładowanie...

Mieszanina miodu i wody może stanowić potężną broń w walce z zakażeniami szpitalnymi

Avatar placeholder
18.10.2016 13:04
Mieszanina miodu i wody może stanowić potężną broń w walce z zakażeniami szpitalnymi
Mieszanina miodu i wody może stanowić potężną broń w walce z zakażeniami szpitalnymi

Czasami okazuje się, że najprostsze rzeczy mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy z Wielkiej Brytanii dowiedli, że mieszanina miodu z wodą jest bardzo skutecznym rozwiązaniem w zapobieganiu zakażeniom układu moczowego u pacjentów szpitalnych, u których stosuje się cewnik.

Miód okazał się środkiem zapobiegającym zakażeniom bakteryjnym
Miód okazał się środkiem zapobiegającym zakażeniom bakteryjnym (123RF)

Jak donosi BBC News, proste rozcieńczenie nektaru, jakim jest miód, i czystej wody pomaga w zapobieganiu rozwojowi bakterii w wewnętrznych powierzchniach rurek cewnika. Roztwór ten stosuje się w różnych odstępach czasu, aby zlikwidować lepkie i trudne do usunięcia warstwy szlamu bakteryjnego gromadzące się w nich i w ten sposób ochronić pacjentów przed zakażeniem.

Od lat znane są antyseptyczne właściwości miodu. Stosowany był również jako naturalny lek stosowany w przypadku oparzeń i skaleczeń. Zastosowanie miodu w zapobieganiu zakażeniom bakteryjnym w szpitalach jest kolejnym dowodem na to, że jest to naturalny środek na wiele problemów zdrowotnych.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Główny autor badania, dr Baszirem Lwaleed, wraz z zespołem udowodnili, że miód klasy medycznej jest skutecznym sposobem na uniknięcie poważnych zakażeń przez bakterie, takie jak E. coli i Proteus mirabilis – dwie popularne bakterie, które często powodują zakażenia wśród pacjentów szpitali.

Cudowna mikstura z dwóch składników – miodu i cynamonu
Cudowna mikstura z dwóch składników – miodu i cynamonu [7 zdjęć]

Miód to dar natury, który od wieków wykorzystywany był przez narody Bliskiego i Dalekiego Wschodu w

zobacz galerię

„Nie wiemy dokładnie, w jaki sposób miód działa antybakteryjnie. Nie wiemy też, czy miód będzie tolerowany przez pęcherz. Jesteśmy pierwszymi, którzy zaproponowali takie rozwiązanie w ochronie przed zakażeniami” – mów dr Lwaleed dla BBC News.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of Clinical Pathology” polegało na zbadaniu wpływu miodu Manuka na infekcje spowodowane przez bakterie E. coli i Proteus mirabilis.

Nawet przy niskim rozcieńczeniu, wynoszącym około 3,3 procenta, miód Manuka klasy medycznej wraz z wodą był w stanie zmieść biofilm utworzony przez bakterie w wewnętrznej powierzchni rurek cewnika, które powinny być czyste i sterylne.

ZOBACZ TAKŻE:

Właściwości lecznicze miodu

Miód Manuka jest odmianą miodu, który produkowany jest przez pszczoły przebywające na legendarnych drzewach Manuka rosnących w Nowej Zelandii i w Australii.

Dr Lwaleed wraz ze współpracownikami twierdzą, że miód Manuka odnajdzie zastosowanie w ochronie przed zakażeniem innymi gatunkami bakterii.

„Badania naukowców z Anglii są jeszcze na wczesnym etapie i z pewnością wymagają dalszych analiz. Oczywiste jest, że potrzebujemy badań, które potwierdzą, że mieszanka ta nie wywoła niekorzystnego działania na pęcherz czy też nie spowoduje innych problemów zdrowotnych. Ale możliwości, jakie może nieść za sobą zastosowanie miodu, są warte tego nakładu pracy” – mówi profesor Dame Nicky Cullum, ekspert w dziedzinie leczenia ran.

Tym możesz się zarazić w szpitalu
Tym możesz się zarazić w szpitalu [6 zdjęć]

Szpital tylko z pozoru jest miejscem bezpiecznym. Choć tego nie widać, w powietrzu, na klamkach, podłogach

zobacz galerię

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of Asian Pacific Tropical” w 2011 roku podkreśla antybakteryjne właściwości miodu Manuka, wyjaśniając, że podobnie jak wiele innych form miodu, zawiera duże ilości enzymatycznie wytwarzanego nadtlenku wodoru. Nadtlenku wodoru w połączeniu z niskim pH miodu sprawiają, że jest to silnie bakteriobójczy naturalny środek żywnościowy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.