Trwa ładowanie...

Migotanie przedsionków a udar mózgu (WIDEO)

Avatar placeholder
28.02.2019 10:14

-Udar mózgu najczęściej wywoływany jest zaburzeniem krążenia w mózgu, aż w 80% jego główną przyczyną jest niedokrwienie wywołane zamknięciem naczynia, które odpowiada za doprowadzanie krwi do mózgu. Czyni to udar mózgu jednym z najpoważniejszych schorzeń wywoływanych nieprawidłowym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego. Szerzej o problemie opowiada profesor Janina Stępińska.

-Populacja się starzeje wszędzie, z wiekiem coraz częściej dochodzi do tak zwanego migotania przedsionków. Migotanie przedsionków to jest zupełnie niemiarowa, taka chaotyczna czynność przedsionków serca. Bo trzeba powiedzieć tak na początku, że serce składa się z dwóch przedsionków i z dwóch komór.

Na ogół jest tak, że serce bije równo, jak ktoś słucha serca lub bada sobie puls no to serce bije regularnie. Wynika to z tego, że kurczą się najpierw przedsionki serca, później komory, po każdym skurczu przedsionka dochodzi do skurczu komory i ta krew jej pompowana. Otóż migotanie, zaburzenie rytmu to się nazywa migotanie przedsionków i polega na tym, że te przedsionki zamiast się kurczyć regularnie kurczą się zupełnie chaotycznie, mniej więcej 240 do 360 razy na minutę, co sobie łatwo wyobrazić, że one szaleją po prostu.

Jak one szaleją i co któryś z tych skurczów jest przewiedziony dalej, znaczy komora kurczy się też nieregularnie, potem przedsionek no on się często powiększa, tak jak mówię mało się kurczy, bo musi się tak szybko kurczyć. Jednym słowem tam powstają warunki do wykrzepiania krwi, łatwo dochodzi do powstania skrzeplin i ta skrzeplina przepływa sobie do komory i potem płynie z krwią do mózgu i może zatkać naczynie ważne.

To zaburzenie rytmu, to migotanie przedsionków nie tylko pojawia się z wiekiem, ale częściej występuje u osób, które mają nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, mają wady zastawkowe i tak dalej i tak dalej. Jednym słowem jest bardzo wiele przyczyn migotania przedsionków i do niedawna traktowano migotanie przedsionków jako zaburzenia rytmu. W tej chwili migotanie przedsionków traktuje się jako największe zagrożenie powikłaniami udarowymi i nowe zalecenia, które ukazały się w 2010 roku, dotyczące postępowania z pacjentami, którzy mają migotania przedsionków.

Jako pierwszy element każą ocenić ryzyko powikłań zatorowo-zakrzepowych, czyli właśnie ryzyko udaru mózgu, bo to jest najdramatyczniejsze powikłanie migotania przedsionków. Powstają pewne skale, które mówią nam, ułatwiają dobór tych pacjentów, którym leki przeciwzakrzepowe trzeba podawać.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze