Migrenowe bóle głowy stanowią czynnik ryzyka udaru mózgu
Nowe badania wykazują, że kobiety, które doświadczyły migreny mają ponad dwukrotne większe ryzyko zachorowania na udar mózgu.
1. Migrena a ryzyko chorób
Chociaż nie jest jeszcze jasne, dlaczego ten związek może istnieć, główny autor badania dr Cecil Rambarat powiedział, że wyniki są bardzo istotne i wszyscy lekarze powinni zdawać sobie z tego sprawę.
"Jest to ważne, ponieważ migrena nie jest ogólnie uważana za czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, a powinna" - wyjaśnia Rambarat, lekarz i naukowiec z Uniwersytetu na Florydzie.
Możliwe jest, że problem może dotyczyć także naczyń krwionośnych, a nie tylko mózgu.
Stan zapalny, obrzęki i wyższy poziom krzepliwości krwi mogą odgrywać ważną rolę w problemach kardiologicznych i migrenie. Zatkanie tętnic oraz wysokie ciśnienie krwi przyczyniają się do choroby serca, ale nie wydaje się, by było to związane z migrenami.
Kobiety cierpiące na migrenę nie powinny wpadać w panikę, zwłaszcza te młode, ponieważ ryzyko problemów kardiologicznych jest u nich niskie. Co do ryzyka u mężczyzn, badanie nie stwierdza precyzyjnie, czy u nich występuje podobny związek.
ZOBACZ TAKŻE
Dr Rambarat uważa, że inne badania sugerują taki sam związek migreny z udarem mózgu, ale zauważa też, że migreny są znacznie mniej powszechne u mężczyzn.
Jeśli chodzi o zapobieganie migrenom, Rambarat nie zaleca, aby kobiety musiały podjąć specjalne środki ostrożności, chociaż twierdzi, że lekarze mogą zrobić więcej, by zmniejszyć ryzyko problemów kardiologicznych u młodszych pacjentów.
Specjaliści mogą zacząć od pytania pacjentek, u których ryzyko choroby serca jest wyższe o to, czy przebyły w przeszłości migrenę lub czy jej doświadczają.
Naukowcy uważają, że kobiety cierpiące na migrenę powinny kontrolować czynniki ryzyka chorób serca. Warto unikać palenia, kontrolować poziom cholesterolu we krwi i lepiej zrezygnować z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, ponieważ hormony te mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu.
Wyniki badań zostały przedstawione na konferencji w Nowym Orleanie. Badania powinno się traktować jako wstępne do czasu, gdy zostaną opublikowane w czasopiśmie recenzowanym.
Osoby, u których migrena spowodowała udar mózgu, cierpiały także na inne zaburzenia, jak niewyraźne i rozmazane widzenie, nadwrażliwość na światło, widzenie zniekształconych postaci. W nowym badaniu wzięło udział 900 Amerykanek, u których wystąpiły objawy choroby serca. Średnia wieku uczestniczek wynosiła 58 lat.
Podczas sześciu lat obserwacji, u 18 proc. kobiet, które cierpiały na migrenowe bóle głowy wystąpił zawał serca lub udar mózgu.
Naukowcy podsumowują, że u pacjentek z migreną dwa razy częściej występują problemy kardiologiczne oraz dwukrotnie częściej występuje udar mózgu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.