Trwa ładowanie...

Migrenowe bóle głowy stanowią czynnik ryzyka udaru mózgu

Nowe badania wykazują, że kobiety, które doświadczyły migreny mają ponad dwukrotne większe ryzyko zachorowania na udar mózgu.

spis treści

1. Migrena a ryzyko chorób

Chociaż nie jest jeszcze jasne, dlaczego ten związek może istnieć, główny autor badania dr Cecil Rambarat powiedział, że wyniki są bardzo istotne i wszyscy lekarze powinni zdawać sobie z tego sprawę.

Zobacz film: "10 objawów udaru. Nie wolno ich lekceważyć"

"Jest to ważne, ponieważ migrena nie jest ogólnie uważana za czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, a powinna" - wyjaśnia Rambarat, lekarz i naukowiec z Uniwersytetu na Florydzie.

Możliwe jest, że problem może dotyczyć także naczyń krwionośnych, a nie tylko mózgu.

Migrenowe bóle głowy stanowią czynnik ryzyka udaru mózgu
Migrenowe bóle głowy stanowią czynnik ryzyka udaru mózgu (123rf)

Stan zapalny, obrzęki i wyższy poziom krzepliwości krwi mogą odgrywać ważną rolę w problemach kardiologicznych i migrenie. Zatkanie tętnic oraz wysokie ciśnienie krwi przyczyniają się do choroby serca, ale nie wydaje się, by było to związane z migrenami.

Kobiety cierpiące na migrenę nie powinny wpadać w panikę, zwłaszcza te młode, ponieważ ryzyko problemów kardiologicznych jest u nich niskie. Co do ryzyka u mężczyzn, badanie nie stwierdza precyzyjnie, czy u nich występuje podobny związek.

ZOBACZ TAKŻE

Sprawdź, czy to migrena

Dr Rambarat uważa, że inne badania sugerują taki sam związek migreny z udarem mózgu, ale zauważa też, że migreny są znacznie mniej powszechne u mężczyzn.

Jeśli chodzi o zapobieganie migrenom, Rambarat nie zaleca, aby kobiety musiały podjąć specjalne środki ostrożności, chociaż twierdzi, że lekarze mogą zrobić więcej, by zmniejszyć ryzyko problemów kardiologicznych u młodszych pacjentów.

Specjaliści mogą zacząć od pytania pacjentek, u których ryzyko choroby serca jest wyższe o to, czy przebyły w przeszłości migrenę lub czy jej doświadczają.

Naukowcy uważają, że kobiety cierpiące na migrenę powinny kontrolować czynniki ryzyka chorób serca. Warto unikać palenia, kontrolować poziom cholesterolu we krwi i lepiej zrezygnować z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, ponieważ hormony te mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu.

Wyniki badań zostały przedstawione na konferencji w Nowym Orleanie. Badania powinno się traktować jako wstępne do czasu, gdy zostaną opublikowane w czasopiśmie recenzowanym.

10 sposobów na pokonanie migreny bez leków
10 sposobów na pokonanie migreny bez leków [10 zdjęć]

U niektórych osób pewne produkty wywołują migrenę. Najczęściej są to: alkohol, kofeina, czekolada, puszkowane

zobacz galerię

Osoby, u których migrena spowodowała udar mózgu, cierpiały także na inne zaburzenia, jak niewyraźne i rozmazane widzenie, nadwrażliwość na światło, widzenie zniekształconych postaci. W nowym badaniu wzięło udział 900 Amerykanek, u których wystąpiły objawy choroby serca. Średnia wieku uczestniczek wynosiła 58 lat.

Podczas sześciu lat obserwacji, u 18 proc. kobiet, które cierpiały na migrenowe bóle głowy wystąpił zawał serca lub udar mózgu.

Naukowcy podsumowują, że u pacjentek z migreną dwa razy częściej występują problemy kardiologiczne oraz dwukrotnie częściej występuje udar mózgu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza