Trwa ładowanie...

Migrenowe bóle głowy stanowią czynnik ryzyka udaru mózgu

Nowe badania wykazują, że kobiety, które doświadczyły migreny mają ponad dwukrotne większe ryzyko zachorowania na udar mózgu. #ZdrowaPolka

Zobacz film: "10 objawów udaru. Nie wolno ich lekceważyć"

1. Migrena a ryzyko chorób

Chociaż nie jest jeszcze jasne, dlaczego ten związek może istnieć, główny autor badania dr Cecil Rambarat powiedział, że wyniki są bardzo istotne i wszyscy lekarze powinni zdawać sobie z tego sprawę.

"Jest to ważne, ponieważ migrena nie jest ogólnie uważana za czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, a powinna" - wyjaśnia Rambarat, lekarz i naukowiec z Uniwersytetu na Florydzie.

Możliwe jest, że problem może dotyczyć także naczyń krwionośnych, a nie tylko mózgu.

Migrenowe bóle głowy stanowią czynnik ryzyka udaru mózgu
Migrenowe bóle głowy stanowią czynnik ryzyka udaru mózgu (123rf)

Stan zapalny, obrzęki i wyższy poziom krzepliwości krwi mogą odgrywać ważną rolę w problemach kardiologicznych i migrenie. Zatkanie tętnic oraz wysokie ciśnienie krwi przyczyniają się do choroby serca, ale nie wydaje się, by było to związane z migrenami.

Kobiety cierpiące na migrenę nie powinny wpadać w panikę, zwłaszcza te młode, ponieważ ryzyko problemów kardiologicznych jest u nich niskie. Co do ryzyka u mężczyzn, badanie nie stwierdza precyzyjnie, czy u nich występuje podobny związek.

ZOBACZ TAKŻE

Sprawdź, czy to migrena

Rambarat uważa, że inne badania sugerują taki sam związek migreny z udarem mózgu, ale zauważa też, że migreny są znacznie mniej powszechne u mężczyzn.

Jeśli chodzi o zapobieganie migrenom, Rambarat nie zaleca, aby kobiety musiały podjąć specjalne środki ostrożności, chociaż twierdzi, że lekarze mogą zrobić więcej, by zmniejszyć ryzyko problemów kardiologicznych u młodszych pacjentów.

Specjaliści mogą zacząć od pytania pacjentek, u których ryzyko choroby serca jest wyższe o to, czy przebyły w przeszłości migrenę ;ub czy jej doświadczają.

Naukowcy uważają, że kobiety cierpiące na migrenę powinny kontrolować czynniki ryzyka chorób serca. Warto unikać palenia, kontrolować poziom cholesterolu we krwi i lepiej zrezygnować z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, ponieważ hormony te mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu.

Wyniki badań zostały przedstawione na konferencji w Nowym Orleanie. Badania powinno się traktować jako wstępne do czasu, gdy zostaną opublikowane w czasopiśmie recenzowanym.

10 sposobów na pokonanie migreny bez leków
10 sposobów na pokonanie migreny bez leków [10 zdjęć]

U niektórych osób pewne produkty wywołują migrenę. Najczęściej są to: alkohol, kofeina, czekolada, puszkowane...

zobacz galerię

Osoby, u których migrena spowodowała udar mózgu, cierpiały także na inne zaburzenia, jak niewyraźne i rozmazane widzenie, nadwrażliwość na światło, widzenie zniekształconych postaci. W nowym badaniu wzięło udział 900 Amerykanek, u których wystąpiły objawy choroby serca. Średnia wieku uczestniczek wynosiła 58 lat.

Podczas sześciu lat obserwacji, u 18 proc. kobiet, które cierpiały na migrenowe bóle głowy wystąpił zawał serca lub udar mózgu.

Naukowcy podsumowują, że u pacjentek z migreną dwa razy częściej występują problemy kardiologiczne oraz dwukrotnie częściej występuje udar mózgu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.