Migrenowe bóle głowy stanowią czynnik ryzyka udaru mózgu

Nowe badania wykazują, że kobiety, które doświadczyły migreny mają ponad dwukrotne większe ryzyko zachorowania na udar mózgu. Odkrycie daje dowód podejrzewanego wcześniej związku między tymi dwoma warunkami.

Chociaż nie jest jeszcze jasne, dlaczego ten związek może istnieć, główny autor badania dr Cecil Rambarat powiedział, że wyniki tych badań są istotne i wszyscy lekarze powinni zdawać sobie z tego sprawę.

„Jest to ważne, ponieważ migrena nie jest ogólnie uważana za czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej" - wyjaśnia Rambarat, lekarz i naukowiec z Uniwersytetu na Florydzie.

Ale możliwe jest, że problem może dotyczyć także naczyń krwionośnych, a nie tylko mózgu.

Migrenowe bóle głowy stanowią czynnik ryzyka udaru mózgu
Migrenowe bóle głowy stanowią czynnik ryzyka udaru mózgu (123rf)

Stan zapalny, obrzęki i wyższy poziom krzepliwości krwi mogą odgrywać ważną rolę w problemach kardiologicznych i migrenie. Zatkanie tętnic oraz wysokie ciśnienie krwi przyczyniają się do choroby serca, ale nie wydaje się, by było to związane z migrenami.

Kobiety cierpiące na migrenę nie powinny wpadać w panikę, zwłaszcza te młode, ponieważ ryzyko problemów kardiologicznych jest u nich niskie. Mniej niż jeden procent wszystkich udarów mózgu jest związane z migreną u kobiet.

„Mimo wszystko, jest to wciąż ogromna liczba” – mówi Rambarat.

Co do ryzyka u mężczyzn, badanie nie stwierdza precyzyjnie, czy u nich występuje podobny związek.

ZOBACZ TAKŻE

Sprawdź, czy to migrena

Rambarat powiedziała, że inne badania sugerują taki sam związek migreny z udarem mózgu, ale zauważa, że migreny są znacznie mniej powszechne u mężczyzn.

Jeśli chodzi o zapobieganie migrenom, Rambarat nie zaleca, aby kobiety musiały podjąć specjalne środki ostrożności, chociaż twierdzi, że lekarze mogą zrobić więcej, aby zmniejszyć ryzyko problemów kardiologicznych u młodszych pacjentów. Lekarze mogą zacząć od pytania pacjentek, u których ryzyko choroby serca jest wyższe o to, czy przebyły w przeszłości migrenę.

Naukowcy uważają, że kobiety cierpiące na  migrenę powinny  kontrolować czynniki ryzyka chorób serca. Powinny one unikać palenia, kontrolować poziom cholesterolu we krwi i być ostrożnymi przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, ponieważ hormony te mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu.

Wyniki badań  zostały  przedstawione na konferencji w Nowym Orleanie. Badania powinno się traktować jako wstępne do czasu, gdy zostaną opublikowane w czasopiśmie recenzowanym.

10 sposobów na pokonanie migreny bez leków
10 sposobów na pokonanie migreny bez leków [10 zdjęć]

U niektórych osób pewne produkty wywołują migrenę. Najczęściej są to: alkohol, kofeina, czekolada, puszkowane...

zobacz galerię

„Powinno się także zbadać wpływ migreny na potencjalne podnoszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i te badania nie są wykonywane obecnie” – informują naukowcy.

 Według badań, osoby, u których migrena spowodowała udar mózgu cierpiały także na inne zaburzenia, takie jak niewyraźne i rozmazane widzenie, nadwrażliwość na światło, widzenie zniekształconych postaci.

Nowe badanie śledziło  ponad 900 amerykańskich kobiet, u których wystąpiły objawy choroby serca w latach 1996 i 1999. Średnia wieku uczestników wynosiła 58 lat.

Podczas sześciu lat obserwacji, u 18 procent kobiet, które cierpiały na migrenowe bóle głowy wystąpił zawał serca lub udar mózgu.

Naukowcy podsumowują, że u pacjentów z migreną dwa razy częściej występują problemy kardiologiczne oraz dwukrotnie częściej występuje udar mózgu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy