Trwa ładowanie...

Mity na temat antykoncepcji – w które z nich nadal wierzysz?

Avatar placeholder
07.04.2021 14:45
Mity na temat antykoncepcji – w które z nich nadal wierzysz?
Mity na temat antykoncepcji – w które z nich nadal wierzysz? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Mity na temat antykoncepcji trzymają się mocno. Stosowanie antykoncepcji nadal budzi wśród Polek sporo kontrowersji. Kobiety, zniechęcone możliwymi skutkami ubocznymi, często rezygnują z tej formy zabezpieczenia. Czy nasza wiedza na ten temat rzeczywiście oparta jest na naukowo potwierdzonych faktach? Razem z ekspertami rozwiewamy mity dotyczące zażywania tabletek antykoncepcyjnych.

spis treści

1. Mity na temat antykoncepcji - antykoncepcja hormonalna wpływa na spadek libido?

Seksuolog Andrzej Depko zaznacza, że spadek popędu seksualnego, który towarzyszy osobom przyjmującym pigułki antykoncepcyjne, nie musi być zawsze skutkiem ubocznym. Wszystko uzależnione jest od typu zażywanych tabletek. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów kobieta powinna skonsultować się z lekarzem i w porozumieniu z nim zmienić rodzaj stosowanych środków, zwłaszcza że w Polsce pojawiły się oryginalne preparaty zawierające substancje, które w żaden sposób nie zakłócają popędu seksualnego.

2. Mity na temat antykoncepcji - zażywanie pigułek antykoncepcyjnych skutecznie zapobiega ciąży, jednak wygląd pacjentki nie ulega zmianie?

Jak zaznacza ginekolog prof. Grzegorz Jakiel, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych nie pozostaje obojętne wobec wyglądu kobiety, zwłaszcza że często dobierane są one w taki sposób, by jakość życia pacjentki uległa poprawie. Przykładem mogą być tabletki działające antyandrogenowo, które mogą zdecydowanie poprawić kondycję skóry. Zmniejszają one łojotok i zmiany trądzikowe, a także pomagają pozbyć się problemu nadmiernego owłosienia. Odpowiada za to m.in. związek o nazwie octan chloromadinonu – zawierające go pigułki od pewnego czasu są dostępne w naszym kraju.

Zobacz film: "Co to jest antykoncepcja "po"?"
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydaje się, że antykoncepcja zapewnia stuprocentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieją

zobacz galerię

3. Mity na temat antykoncepcji - stosowanie antykoncepcji hormonalnej wymaga jednoczesnego zażywania tabletek osłonowych?

Preparaty o działaniu osłonowym w zamyśle mają uchronić nas przed wystąpieniem skutków ubocznych związanych z zażywaniem pigułek antykoncepcyjnych. Najczęściej mówi się w tym kontekście o pojawieniu się dodatkowych kilogramów lub o obniżonym libido. Okazuje się jednak, że tego typu objawy mają związek z niewłaściwie dobranym preparatem antykoncepcyjnym. Zdaniem dr. Depko współczesna kobieta ma do dyspozycji wiele rodzajów pigułek, dlatego w przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy po prostu sięgnąć po inny specyfik. Skuteczność środków osłonowych jest wątpliwa, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z ginekologiem na temat możliwości wystąpienia nieprzewidzianych dolegliwości, co z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

4. Mity na temat antykoncepcji - po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę?

W przypadku wielu kobiet przeświadczenie to sprawia, że rezygnują z antykoncepcji hormonalnej na rzecz tradycyjnych metod ochrony mechanicznej. Eksperci obalają jednak ten mit, zaznaczając, że płodność kobiety w szybkim tempie wraca do normy i poczęcie dziecka możliwe jest już podczas pierwszego cyklu, który następuje po odstawieniu tabletek. Zdaniem prof. Jakiela możliwość zajścia w ciążę zależy od wielu czynników, do których zalicza m.in. rodzaj przebytych chorób, wiek czy tryb życia.

5. Mity na temat antykoncepcji - podczas długotrwałego stosowania tabletek konieczna jest przerwa w celu oczyszczenia organizmu?

Należy pamiętać o tym, że zarówno o możliwości stosowania pigułek antykoncepcyjnych, jak i tym, jak długo je przyjmujemy, decyduje lekarz. Istnieją preparaty, które można zażywać długotrwale, bez konieczności robienia przerw. Niezwykle istotna jest wówczas konsultacja ginekologiczna. Prof. Jakiel podkreśla także konieczność terminowego wykonywania badań kontrolnych.

6. Mity na temat antykoncepcji - co jeszcze warto wiedzieć?

Wbrew powszechnej opinii zażycie pigułki antykoncepcyjnej po wyznaczonej godzinie nie wpływa na jej skuteczność pod warunkiem, że nie przekroczymy 12 godzin. Okazuje się też, że błędne jest przeświadczenie, według którego jej działanie jest słabsze w przypadku kobiet palących papierosy. Badania nie wykazały takiej zależności. Podobnie jak w przypadku spożywania alkoholu w krótkim czasie po jej połknięciu. Oczywiście pod warunkiem, że nie dojdzie do wymiotów. Nieprawdziwe jest ponadto przeświadczenie, że terapia antykoncepcyjna może skutkować problemami z utrzymaniem ciąży i wadami rozwojowymi u dziecka. Zawarte w preparatach substancje czynne zostają szybko wydalone z organizmu.

Świadomość rzeczywistego wpływu tabletek antykoncepcyjnych na organizm kobiety to podstawa odpowiedzialnej decyzji dotyczącej najlepszego sposobu zabezpieczenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto zwrócić się do swojego ginekologa. W końcu chodzi o nasze ciało, dlatego nie ma tu miejsca na jakiekolwiek wątpliwości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze