Trwa ładowanie...

Mleko matki może pomóc we wczesnym wykrywaniu raka

Avatar placeholder
24.04.2017 13:06
Karmienie piersią nie tylko ma działanie profilaktyczne, ale może też wykorzystane we wczesnej diagnostyce raka piersi
Karmienie piersią nie tylko ma działanie profilaktyczne, ale może też wykorzystane we wczesnej diagnostyce raka piersi (Shutterstock)

Nowe badanie wykazało, że oznaczenia białka w mleku matki może pomóc wykryć raka piersi we wczesnym stadium, a nawet przewidzieć, czy kobieta jest zagrożona śmiercią.

Wykrycie raka piersi u młodych kobiet we wczesnych stadiach choroby jest bardzo trudne, ponieważ techniki mammografii i obrazowania są u nich mniej skuteczne. Jest to spowodowane tym, że młode kobiety mają gęstą tkankę piersiową. Istnieje także związek pomiędzy ciążą a ryzykiem raka piersi u młodych kobiet.

Jedną z możliwości wykrywania raka piersi jest biochemiczne monitorowanie markerów białkowych w różnych typach płynów ustrojowych, takich jak surowica, płyn znajdujący się w brodawkach sutkowych, łzy, mocz, ślina i mleko matki.

Mleko matki może posłużyć do wczesnego wykrywania raka piersi
Mleko matki może posłużyć do wczesnego wykrywania raka piersi (Shutterstock)
Zobacz film: "Jak zapobiec dużej umieralności z powodu raka piersi?"

Zespół badawczy, w którego skład wchodzili m.in. specjaliści z University of Massachusetts Amherst w Stanach Zjednoczonych, analizowali biochemiczne markery raka piersi.

Porównali próbki mleka kobiet z rakiem piersi, zdrowych i tych, u których później rozpoznano chorobę.

Następnie zespół zidentyfikował zmiany w ekspresji białka, które mogą być związane z ryzykiem lub rozwojem raka, w mleku kobiet, które miały już nowotwór lub wkrótce się u nich rozwinął.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Naukowcy twierdzą, że mleko z piersi zapewnia dostęp do tkanki w postaci złuszczonych komórek nabłonkowych, które są źródłem większości rodzajów raka piersi.

Po dalszych badaniach może się okazać, że analiza mleka kobiecego może stać się nowym, nieinwazyjnym podejściem do badań przesiewowych w kierunku raka piersi u kobiet w wieku rozrodczym.

Według WHO karmienie piersią jest standardem, jeśli chodzi o profilaktykę raka piersi. Kobiety, które karmią w sposób naturalny obarczone są niższym ryzykiem zachorowania w przyszłości.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Warto podkreślić, że rak piersi jest przyczyną 35 proc. zgonów wśród młodych kobiet do 35 roku życia. Ten rodzaj nowotworu każdego roku jest diagnozowany u 16 tys. Polek, a 5 tys. z nich umiera. Prognozy wskazują, że w najbliższych latach liczba przypadków raka piersi może wzrosnąć nawet do 20 tys., dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna diagnoza.

Na szczęście dzięki intensywnym kampaniom promującym i zachęcającym kobiety do żywienia noworodka pokarmem naturalnym, coraz więcej kobiet podejmuje próby karmienia piersią zaraz po porodzie i kontynuuje je w domu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze