Trwa ładowanie...

Mleko matki może pomóc we wczesnym wykrywaniu raka

Nowe badanie wykazało, że oznaczenia białka w mleku matki może pomóc wykryć raka piersi we wczesnym stadium, a nawet przewidzieć, czy kobieta jest zagrożona śmiercią.

Wykrycie raka piersi u młodych kobiet we wczesnych stadiach choroby jest bardzo trudne, ponieważ techniki mammografii i obrazowania są u nich mniej skuteczne. Jest to spowodowane tym, że młode kobiety mają gęstą tkankę piersiową. Istnieje także związek pomiędzy ciążą a ryzykiem raka piersi u młodych kobiet.

Jedną z możliwości wykrywania raka piersi jest biochemiczne monitorowanie markerów białkowych w różnych typach płynów ustrojowych, takich jak surowica, płyn znajdujący się w brodawkach sutkowych, łzy, mocz, ślina i mleko matki.

Zobacz film: "Jak zapobiec dużej umieralności z powodu raka piersi?"

Mleko matki może posłużyć do wczesnego wykrywania raka piersi
Mleko matki może posłużyć do wczesnego wykrywania raka piersi (Shutterstock)

Zespół badawczy, w którego skład wchodzili m.in. specjaliści z University of Massachusetts Amherst w Stanach Zjednoczonych, analizowali biochemiczne markery raka piersi.

Porównali próbki mleka kobiet z rakiem piersi, zdrowych i tych, u których później rozpoznano chorobę.

Następnie zespół zidentyfikował zmiany w ekspresji białka, które mogą być związane z ryzykiem lub rozwojem raka, w mleku kobiet, które miały już nowotwór lub wkrótce się u nich rozwinął.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

Naukowcy twierdzą, że mleko z piersi zapewnia dostęp do tkanki w postaci złuszczonych komórek nabłonkowych, które są źródłem większości rodzajów raka piersi.

Po dalszych badaniach może się okazać, że analiza mleka kobiecego może stać się nowym, nieinwazyjnym podejściem do badań przesiewowych w kierunku raka piersi u kobiet w wieku rozrodczym.

Według WHO karmienie piersią jest standardem, jeśli chodzi o profilaktykę raka piersi. Kobiety, które karmią w sposób naturalny obarczone są niższym ryzykiem zachorowania w przyszłości.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Warto podkreślić, że rak piersi jest przyczyną 35 proc. zgonów wśród młodych kobiet do 35 roku życia. Ten rodzaj nowotworu każdego roku jest diagnozowany u 16 tys. Polek, a 5 tys. z nich umiera. Prognozy wskazują, że w najbliższych latach liczba przypadków raka piersi może wzrosnąć nawet do 20 tys., dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna diagnoza.

Na szczęście dzięki intensywnym kampaniom promującym i zachęcającym kobiety do żywienia noworodka pokarmem naturalnym, coraz więcej kobiet podejmuje próby karmienia piersią zaraz po porodzie i kontynuuje je w domu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza