Trwa ładowanie...

Powoduje infekcję i sprzyja zakrzepom. Niepokojące wnioski badaczy

 Karolina Rozmus
01.10.2023 13:18
Adenowirusy sprzyjają zakrzepicy
Adenowirusy sprzyjają zakrzepicy (Getty Images)

Naukowcy odkryli związek pomiędzy adenowirusami, najczęściej wywołującymi łagodne infekcje dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego, a rzadkim zaburzeniem krzepnięcia krwi. Może prowadzić do tworzenia się zakrzepów sprzyjających zawałom, udarom, a nawet powodującym śmierć.

spis treści

1. Adenowirusy mogą wywoływać zakrzepy krwi

Badacze z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Karoliny Północnej opublikowali na łamach "New England Journal of Medicine" niepokojący raport. Ujawnia on związek między zakrzepami krwi oraz ciężką trombocytopenią a zazwyczaj łagodnymi adenowirusami.

To powszechnie występujące patogeny, które najczęściej odpowiadają za infekcje u dzieci do piątego roku życia. Mogą powodować infekcje oczu, tj. spojówek czy rogówki, układu trawiennego czy oddechowego. Zazwyczaj dają objawy, które określamy potocznie mianem przeziębienia: katar, ból gardła, gorączkę i osłabienie. Średnio infekcja po zakażeniu adenowirusami trwa nie dłużej niż pięć dni do tygodnia.

Zobacz film: "Leczenie zakrzepicy"
Rzadkie, ale bardzo groźne powikłanie. Adenowirusy mogą sprzyjać zakrzepicy
Rzadkie, ale bardzo groźne powikłanie. Adenowirusy mogą sprzyjać zakrzepicy (Pixabay)

Mimo to nawet łagodna infekcja może wywoływać trombocytopenię, czyli spadek liczby płytek krwi, elementów morfotycznych, które odpowiadają za tworzenie skrzepów krwi.

- To zaburzenie wywołane adenowirusem jest obecnie jednym z czterech rozpoznanych zaburzeń anty-PF4 (przeciwczynnikowi płytkowemu 4) – mówi prof. Stephen Moll z Wydziału Hematologii amerykańskiego uniwersytetu.

W przypadku zaburzeń anty-PF4 układ immunologiczny człowieka wytwarza przeciwciała przeciwko PF4. Skutkiem tego może być trombocytopenia i wspomniane już zakrzepy. Do przyczyn powstawania tego zaburzenia zalicza się chorobę autoimmunologiczną, małopłytkowość indukowaną heparyną (HIT), a także tzw. immunologiczną małopłytkowością zakrzepową wywołaną szczepionką (VITT). Czwartą przyczyną jest zakażenia wirusowe.

- Mamy nadzieję, że nasze odkrycia doprowadzą do wcześniejszej diagnozy, odpowiedniego i zoptymalizowanego leczenia oraz lepszych wyników u pacjentów, u których rozwinie się to zagrażające życiu zaburzenie – podkreśla.

2. Na trop naprowadziło ich dwóch pacjentów

Do rewolucyjnych odkryć naukowcy doszli dzięki analizie dwóch przypadków medycznych. Jeden z pacjentów, który wzbudził czujność badaczy, to pięcioletni chłopiec z infekcją wywołaną przez adenowirusy. Do szpitala trafił jednak z powodu ciężkiego zakrzepu krwi w mózgu i znacznie obniżonego poziomu płytek krwi.

- Nie reagował na terapię i szybko się pogarszał. Biorąc pod uwagę dane dotyczące szczepionki, zastanawialiśmy się, czy można to powiązać z adenowirusem, ale wówczas w literaturze nie było nic, co by to sugerowało – mówi jedna z badaczek, dr Jacquelyn Baskin-Miller.

Wyniki wykazały, że jedynym źródłem powstania zakrzepów mógł być adenowirus. Drugi podobny przypadek dotyczy pacjenta, u którego stwierdzono liczne zakrzepy krwi. Doznał udaru mózgu, zawału serca, miał zakrzepicę żył głębokich, a także ciężką trombocytopenię, okazało się, że także zakażony był adenowirusem.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze