Trwa ładowanie...

Objawem są powtarzające się zakrzepy. Mogą doprowadzić do zawału i udaru

Avatar placeholder
Katarzyna Chudzik 25.07.2023 14:01
Odpowiada za stratę ciąży. Można go leczyć
Odpowiada za stratę ciąży. Można go leczyć (Getty Images)

Straty ciąży przed 22. tygodniem doświadcza około 15 proc. kobiet. Odsetek ten rośnie dwukrotnie, jeśli wziąć pod uwagę ciąże zakończone poronieniem uznanym za spóźnioną miesiączkę. I choć po jednym poronieniu diagnostyka nie jest jeszcze konieczna, po dwóch i więcej już tak — jedną z ich przyczyn może być zespół antyfosfolipidowy. Wdrożenie odpowiedniego leczenia może jednak sprawić, że kolejna ciąża zakończy się szczęśliwie.

spis treści

1. Zespół antyfosfolipidowy – przyczyny i czynniki ryzyka

Zespół antyfosfolipidowy (APS) charakteryzuje się powtarzającymi się zakrzepami krwi (trombozami) i/lub powikłaniami ciążowymi związanych z obecnością antyciał antyfosfolipidowych (aPL) we krwi.

Zespół antyfosfolipidowy to choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której układ immunologiczny wytwarza antyfosfolipidowe antykoagulanty, czyli białka (przeciwciała), które atakują fosfolipidy — tłuszcze występujące na powierzchni komórek i płytek krwi.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Choć przyczyna produkcji tych przeciwciał nie jest jeszcze całkowicie zrozumiała, istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do ich wystąpienia: infekcje wirusowe, niektóre leki oraz genetyczne predyspozycje do chorób autoimmunologicznych.

APS może występować samodzielnie (APS pierwotny) lub w połączeniu z inną chorobą autoimmunologiczną, taką jak toczeń rumieniowaty układowy (APS wtórny).

2. Zespół antyfosfolipidowy — objawy

Objawy zespołu antyfosfolipidowego są zróżnicowane i mogą obejmować powtarzające się zakrzepy krwi prowadzące do udarów, zawałów serca, zakrzepowego zapalenia żył, zatorów płucnych i innych poważnych problemów.

U kobiet z APS mogą występować powtarzające się poronienia lub inne powikłania ciążowe, takie jak przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy lub zahamowany wzrost płodu.

Wśród innych objawów APS wymienia się problemy skórne (czerwone plamy, sinica, wrzody skórne) i neurologiczne (bóle głowy, migreny, drgawki, utraty równowagi, problemy z pamięcią).

3. Zespół antyfosfolipidowy — diagnostyka i leczenie

Diagnoza zespołu antyfosfolipidowego opiera się na wykryciu obecności przeciwciał antyfosfolipidowych we krwi i analizie historii klinicznej pacjenta lub pacjentki.

Choć na zespół antyfosfolipidowy nie ma lekarstwa, to jego objawy można kontrolować poprzez zapobieganie zakrzepicy i powikłaniom ciążowym. Leczenie polega głównie na długotrwałej terapii przeciwzakrzepowej, najczęściej za pomocą leków (np. warfaryna lub heparyna).

Kobiety w ciąży z APS mogą potrzebować specjalistycznego nadzoru, aby zapobiec powikłaniom ciążowym. Można stosować wobec nich inne metody leczenia, m.in. immunosupresję czy plazmaferezę.

Zespół antyfosfolipidowy jest chorobą, która może prowadzić do poważnych powikłań, ale z odpowiednim leczeniem i nadzorem, można z nią prowadzić aktywne i zdrowe życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze