Trwa ładowanie...

Na te trzy nowotwory najczęściej chorują Polki. Który odpowiada za największą śmiertelność?

Który nowotwór odpowiada za największą śmiertelność Polek?
Który nowotwór odpowiada za największą śmiertelność Polek? (Getty Images)

Najczęstszym nowotworem wykrywanym u kobiet jest rak piersi, ale to nie on powoduje najwięcej zgonów. Za największą śmiertelność odpowiada rak płuca. Czy można mu zapobiec?

spis treści

1. Rak płuca główną przyczyną śmierci Polek

Polki najczęściej chorują na nowotwory piersi, płuca i jelita grubego – wynika z raportu "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2019". Najwięcej zgonów odnotowano z powodu raka płuca – 17,9 proc., drugą pozycję zajmowały nowotwory złośliwe piersi – 15,1 proc., w następnej kolejności znajdowały się nowotwory złośliwe okrężnicy – 7,7 proc., jajnika – 6 proc., trzustki – 5,7 proc. trzonu macicy – 4 proc. i żołądka – 3,7 proc.

Rokowanie w nowotworze złośliwym płuca jest gorsze niż w raku piersi, głównie dlatego, że jest on wykrywany w zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie są już znacznie mniejsze.

2. Samobadanie piersi. Jak często wykonywać?

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Samobadanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu, aby być na bieżąco z ewentualnymi zmianami, jakie mogą w nich zajść. Eksperci przypominają, aby nie zwlekać z wizytą u ginekologa, kiedy tylko wyczujemy jakiekolwiek zgrubienia, zaobserwujemy wydzielinę z sutka, obrzęk lub zaczerwienienie piersi. Do ginekologa nie potrzeba skierowania.

Bardzo ważne jest, aby raz w roku wykonywać USG piersi. Zwłaszcza jeśli na nowotwór chorowała twoja mama lub babcia. Jeśli jesteś w wieku między 50 a 69 lat, skorzystaj z bezpłatnego badania mammograficznego, na które nie potrzebujesz skierowania.

3. Jak zapobiegać rakowi płuca?

Głównym powodem nowotworów płuc jest palenie tytoniu – zarówno czynne, jak i bierne, dlatego najlepszą prewencją jest rezygnacja z palenia oraz unikanie dymu tytoniowego. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Szacuje się, że 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworu można przypisać paleniu tytoniu.

Dla osób szczególnie zagrożonych rakiem płuca opracowany został program profilaktyki raka płuca. Możesz się do niego zgłosić, jeśli masz:

  • 55–74 lat, nie masz objawów, ale jesteś w grupie ryzyka – przez 20 lub więcej lat codziennie wypalałaś przynajmniej 20 papierosów i nie udało ci się rzucić palenia na 15 i więcej lat,
  • 50–74 lat, jesteś w grupie ryzyka i współwystępują u Ciebie dodatkowe czynniki – np. narażenie na radon i azbest oraz inne szkodliwe czynniki fizyczne i chemiczne; występowanie nowotworów płuca w najbliższej rodzinie; przewlekła choroba obturacyjna płuc.

4. Kiedy udać się na kolonoskopię?

Ryzyko rozwoju raja jelita grubego jest większe u:

pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego,

  • pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna,
  • palaczy papierosów,
  • osób otyłych,
  • osób z niską aktywnością fizyczną,
  • osób z polipami gruczolakowymi jelita grubego.

Ryzyko raka jelita grubego wzrasta z wiekiem, dlatego gastrolodzy radzą, aby po ukończeniu 50 lat wykonać kolonoskopię.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze