Naukowcy opracowali biomateriał, który leczy nawet trudno gojące się rany

Czas może nie leczy ran, ale na pewno robi to  mieszanka peptydów i żelu, opracowana przez U of T Engineering, który zrzesza naukowców i studentów pracujących nad różnymi projektami. Ich praca została opublikowana w “Proceedings Journal of National Academy of Sciences”.

Szansa dla cukrzyków

Zespół kierowany przez prof Milica Radisic wykazał po raz pierwszy, że ich peptydo-hydrożelowy biomateriał skłania komórki skóry do przylegania do siebie, zamykając przewlekłe, niegojące się rany (często związane z cukrzycą), takie jak odleżyny i owrzodzenia nóg.

Zespół testował biomateriał na zdrowych komórkach z powierzchni skóry ludzkiej, zwanych keratynocytami, a także na keratynocytach pochodzących od pacjentów z cukrzycą, w podeszłym wieku. Niegojące się rany zasklepiały się blisko 200 procent szybciej niż bez leczenia, a 60 procent szybciej niż z leczeniem  wiodącym produktem opartym na kolagenie, stosowanym w handlu.

"Byliśmy szczęśliwi, gdy widzieliśmy komórki, które zrastają się znacznie szybciej z naszym biomatierałem, ale jeśli to nie działa z komórkami chorych na cukrzycę, to byłby koniec historii. Ale nawet to komórki udał się złączyć o wiele szybciej. To jest ogromny sukces" - mówi Radisic.

Do tej pory większość metod leczenia ran przewlekłych polegała na stosowaniu maści, które wspomagają wzrost naczyń krwionośnych na powierzchni. Jednak u pacjentów z cukrzycą, wzrost naczyń krwionośnych jest hamowany, co czyni te zabiegi nieskutecznymi.

Radisic i jej zespół pracowali z ich specjalnym peptydem QHREDGS (albo krócej: Q-peptydem) przez prawie 10 lat. Wiedzieli, że pomaga wzrastać i przetrwać wielu różnym typom komórek, w tym komórkom macierzystym, komórkom serca i fibroblastom (komórki, które tworzą tkankę łączną), ale nigdy nie stosowano go do gojenia ran.

"Myśleliśmy, że jeśli byliśmy w stanie wykorzystać nasz peptyd zarówno do wspomagania przeżycia tych komórek i dania skórze podłoża, aby mogła wzrastać,  szybciej zamkniemy ranę. To była hipoteza bazowa" - mówi Radisic.

Dwa tygodnie leczenia

Radisic i doktoranci Yun Xiao i Lewis Reis porównali Q-peptydowy hydrożel i dostępny na rynku opatrunek kolagenowy, hydrożele bez peptydu oraz grupę placebo. Okazało się, że pojedyncza dawka ich peptyd-hydrożelowego biomateriału zamyka rany w czasie krótszym niż dwa tygodnie.

"Obecnie istnieją różne terapie owrzodzeń stopy cukrzycowej, ale nasza może być lepsza. Gojenie się ran u cukrzyków jest skomplikowane, ponieważ wiele aspektów normalnego procesu zostało zakłóconych. Znam ludzi z owrzodzeniami stopy cukrzycowej, a możliwość, aby poprawić ich jakość życia, motywowała mnie w całej tej pracy” - mówi Xiao.

Wielodyscyplinarny zespół pracował z Covalon Technologies Ltd., spółką specjalizującą się w dziedzinie badań i rozwoju oraz komercjalizacji nowych technologii medycznych.

"Jesteśmy przekonani, że bycie na bieżąco z nowymi technologiami powstającymi w środowisku akademickim jest bardzo pozytywne. Współpraca, taka jak ta, informuje o naszych przyszłych kierunkach badań i pomaga polepszać nasze produkty" - mówi DiTizio, który współpracuje również z Radisic nad projektem regeneracji kości.

Odkrycie to może mieć duże znaczenie dla wielu rodzajów ran, zabiegów rekonstrukcji  po zawale serca, czy też dla gojenia po operacji.

Kinga Ludwik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...

Newsy

Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka...