Trwa ładowanie...

Naukowcy opracowali biomateriał, który leczy nawet trudno gojące się rany

Avatar placeholder
15.12.2016 14:15
Naukowcy opracowali biomateriał, który leczy nawet trudno gojące się rany
Naukowcy opracowali biomateriał, który leczy nawet trudno gojące się rany

Czas może nie leczy ran, ale na pewno robi to  mieszanka peptydów i żelu, opracowana przez U of T Engineering, który zrzesza naukowców i studentów pracujących nad różnymi projektami. Ich praca została opublikowana w “Proceedings Journal of National Academy of Sciences”.

1. Szansa dla cukrzyków

Zespół kierowany przez prof Milica Radisic wykazał po raz pierwszy, że ich peptydo-hydrożelowy biomateriał skłania komórki skóry do przylegania do siebie, zamykając przewlekłe, niegojące się rany (często związane z cukrzycą), takie jak odleżyny i owrzodzenia nóg.

Zespół testował biomateriał na zdrowych komórkach z powierzchni skóry ludzkiej, zwanych keratynocytami, a także na keratynocytach pochodzących od pacjentów z cukrzycą, w podeszłym wieku. Niegojące się rany zasklepiały się blisko 200 procent szybciej niż bez leczenia, a 60 procent szybciej niż z leczeniem  wiodącym produktem opartym na kolagenie, stosowanym w handlu.

Naukowcy opracowali metodę leczenia wrzodziejącej stopy cukrzycowej
Naukowcy opracowali metodę leczenia wrzodziejącej stopy cukrzycowej (Shutterstck)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

"Byliśmy szczęśliwi, gdy widzieliśmy komórki, które zrastają się znacznie szybciej z naszym biomatierałem, ale jeśli to nie działa z komórkami chorych na cukrzycę, to byłby koniec historii. Ale nawet to komórki udał się złączyć o wiele szybciej. To jest ogromny sukces" - mówi Radisic.

Do tej pory większość metod leczenia ran przewlekłych polegała na stosowaniu maści, które wspomagają wzrost naczyń krwionośnych na powierzchni. Jednak u pacjentów z cukrzycą, wzrost naczyń krwionośnych jest hamowany, co czyni te zabiegi nieskutecznymi.

Radisic i jej zespół pracowali z ich specjalnym peptydem QHREDGS (albo krócej: Q-peptydem) przez prawie 10 lat. Wiedzieli, że pomaga wzrastać i przetrwać wielu różnym typom komórek, w tym komórkom macierzystym, komórkom serca i fibroblastom (komórki, które tworzą tkankę łączną), ale nigdy nie stosowano go do gojenia ran.

"Myśleliśmy, że jeśli byliśmy w stanie wykorzystać nasz peptyd zarówno do wspomagania przeżycia tych komórek i dania skórze podłoża, aby mogła wzrastać,  szybciej zamkniemy ranę. To była hipoteza bazowa" - mówi Radisic.

Zobacz także

2. Dwa tygodnie leczenia

Radisic i doktoranci Yun Xiao i Lewis Reis porównali Q-peptydowy hydrożel i dostępny na rynku opatrunek kolagenowy, hydrożele bez peptydu oraz grupę placebo. Okazało się, że pojedyncza dawka ich peptyd-hydrożelowego biomateriału zamyka rany w czasie krótszym niż dwa tygodnie.

"Obecnie istnieją różne terapie owrzodzeń stopy cukrzycowej, ale nasza może być lepsza. Gojenie się ran u cukrzyków jest skomplikowane, ponieważ wiele aspektów normalnego procesu zostało zakłóconych. Znam ludzi z owrzodzeniami stopy cukrzycowej, a możliwość, aby poprawić ich jakość życia, motywowała mnie w całej tej pracy” - mówi Xiao.

Wielodyscyplinarny zespół pracował z Covalon Technologies Ltd., spółką specjalizującą się w dziedzinie badań i rozwoju oraz komercjalizacji nowych technologii medycznych.

"Jesteśmy przekonani, że bycie na bieżąco z nowymi technologiami powstającymi w środowisku akademickim jest bardzo pozytywne. Współpraca, taka jak ta, informuje o naszych przyszłych kierunkach badań i pomaga polepszać nasze produkty" - mówi DiTizio, który współpracuje również z Radisic nad projektem regeneracji kości.

Odkrycie to może mieć duże znaczenie dla wielu rodzajów ran, zabiegów rekonstrukcji  po zawale serca, czy też dla gojenia po operacji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze