Naukowcy mówią - nie znamy pacjenta zero, chorego na HIV

U szczytu epidemii AIDS w Ameryce Północnej, w 1987 roku "New York Post" krzyczał: "Człowiek, który dał nam AIDS."

Tym człowiekiem był Gaétan Dugas, homoseksualista z Quebec, który pracował jako steward. Zmarł on na chorobę trzy lata wcześniej. Był demonizowany jako "chory zero" człowiek, którego rozwiązły styl życia doprowadził do ​​kryzysu zdrowia publicznego.

Polecane wideo:

Nowe badanie kładą kres tej idei, raz na zawsze

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie przyjrzeli się ludzkiemu wirusowi niedoboru odporności (human immunodeficiency virus, HIV) w próbkach krwi pobranych w latach 70. Dzięki tym badaniom mogli  zrekonstruować jego rozprzestrzenianie się po Ameryce Północnej w bezprecedensowej szczegółowości.

"Próbki zawierają dużą ilość różnorodności genetycznej. Tyle różnorodności, że wirus nie mógł powstać w końcu 1970 roku" - mówi Michael Worobey, jeden z autorów badania.

Naukowcy uważają, że wirus najpierw przeskoczył z Afryki na Karaiby, przed wejściem na USA około 1971 roku, gdzie ujawnił się w Nowym Jorku, zanim szybko rozprzestrzenił się na całym kontynencie.

Naukowcy przebadali ponad 2000 próbek krwi pobranych od ludzi, którzy mieli kontakty seksualne z mężczyznami w Nowym Jorku i San Francisco w 1978 i 1979 roku.

Ponieważ materiał genetyczny wirusa zepsuł się znacznie w ciągu prawie czterech dekad przechowywania w laboratorium, naukowcy musieli opracować nową technikę, opisują jako "jackhammering", która pozwoliła im wykryć, co stało się z wirusem i przeanalizować jego materiał genetyczny.

W końcu, naukowcy byli w stanie odzyskać niemal cały materiał genetyczny z ośmiu próbek, dzięki czemu mogli rzucić okiem na najwcześniejszą formę wirusa w Ameryce Północnej.

Odzyskane próbki wykazały, że wirus był już dość różnorodny genetycznie, co wskazuje na to, że zostały rozprzestrzeniony w całych Stanach Zjednoczonych wcześniej niż dotychczas sądzono.

"Musimy przesunąć datę ekspansji epidemii w Ameryce Północnej dalej niż myśleliśmy i to daje nam lepszy obraz tego, jak rozszerzała się epidemia" - mówi Richard Harrigan, badacz HIV z Brytyjskiego Centrum Badań nad HIV i AIDS w Columbii.

HIV - wszystko, co musisz wiedzieć

Według danych Najwyższej Izby Kontroli w Polsce od 1985 r. do końca 2014 r. zarejestrowano 18 tys. 646 zakażonych wirusem HIV i 3,2 tys. przypadków AIDS....

Szacuje on, że kiedy lekarze odebrali pierwsze sygnały o dziwnej chorobie, w Ameryce Północnej było prawdopodobnie już 20.000 przypadków HIV. To prowadzi nas z powrotem do Gaétana Dugasa.

Fałszywy"pacjent zero"

Kiedy naukowcy zaczęli kodować pacjentów badania, został zidentyfikowany jako pacjent O. Litera O oznacza pochodzenie "spoza (out of) Californii". Ale wkrótce pomylono ją z numerem 0.

Dziennikarz Randy Shilts podchwycił ideę " pacjenta zero " w bestsellerowej historii kryzysu AIDS z 1987 roku. Chociaż pomysł "pacjenta zero" już dawno został zdyskredytowany przez naukowców badających epidemię HIV, skwapliwie podchwyciła go publiczność.

Fakty i mity na temat HIV

Niedawno tabloid "National Enquirer" opublikował informację, że Charlie Sheen jest chory na AIDS. Aktor w wywiadzie telewizyjnym w programie "Today" wyjaśnił,...

W nowym badaniu, zespół naukowców z Arizony postanowił przeanalizować HIV w próbce krwi pobranej od Dugasa  w 1983 roku. W porównaniu z innymi ośmioma próbkami, nie znaleźli tam nic, wskazuje na wyjątkową rolę Dugasa w rozprzestrzenianiu wirusa HIV.

Richard McKay, historyk z  Cambridge, który współpracował w badaniach, twierdzi, że obwinianie innych, od dawna jest sposobem społeczeństwa, aby stworzyć różnicę między większością a osobami zidentyfikowanmi jako zagrożenie.

"Jednym z niebezpieczeństw związanych z koncentracją na jednym pacjencie zerowym przy omawianiu wczesnych fazach epidemii jest to, że możemy ignorować ważne czynniki strukturalne które mogłyby przyczynić się do rozwoju choroby: ubóstwo, nierówności prawne i kulturowe bariery dla opieki zdrowotnej i edukacji" - mówi McKay.

Kinga Ludwik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...