Trwa ładowanie...

Naukowcy mówią - nie znamy pacjenta zero, chorego na HIV

Avatar placeholder
28.10.2016 22:03
Naukowcy mówią - nie znamy pacjenta zero, chorego na HIV
Naukowcy mówią - nie znamy pacjenta zero, chorego na HIV

U szczytu epidemii AIDS w Ameryce Północnej, w 1987 roku "New York Post" krzyczał: "Człowiek, który dał nam AIDS."

Tym człowiekiem był Gaétan Dugas, homoseksualista z Quebec, który pracował jako steward. Zmarł on na chorobę trzy lata wcześniej. Był demonizowany jako "chory zero" człowiek, którego rozwiązły styl życia doprowadził do ​​kryzysu zdrowia publicznego.

Badania pozwolily prześledzić historię wirusa HIV
Badania pozwolily prześledzić historię wirusa HIV (Shutterstock)

1. Nowe badanie kładą kres tej idei, raz na zawsze

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie przyjrzeli się ludzkiemu wirusowi niedoboru odporności (human immunodeficiency virus, HIV) w próbkach krwi pobranych w latach 70. Dzięki tym badaniom mogli  zrekonstruować jego rozprzestrzenianie się po Ameryce Północnej w bezprecedensowej szczegółowości.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

"Próbki zawierają dużą ilość różnorodności genetycznej. Tyle różnorodności, że wirus nie mógł powstać w końcu 1970 roku" - mówi Michael Worobey, jeden z autorów badania.

Naukowcy uważają, że wirus najpierw przeskoczył z Afryki na Karaiby, przed wejściem na USA około 1971 roku, gdzie ujawnił się w Nowym Jorku, zanim szybko rozprzestrzenił się na całym kontynencie.

Naukowcy przebadali ponad 2000 próbek krwi pobranych od ludzi, którzy mieli kontakty seksualne z mężczyznami w Nowym Jorku i San Francisco w 1978 i 1979 roku.

Zobacz także

Ponieważ materiał genetyczny wirusa zepsuł się znacznie w ciągu prawie czterech dekad przechowywania w laboratorium, naukowcy musieli opracować nową technikę, opisują jako "jackhammering", która pozwoliła im wykryć, co stało się z wirusem i przeanalizować jego materiał genetyczny.

W końcu, naukowcy byli w stanie odzyskać niemal cały materiał genetyczny z ośmiu próbek, dzięki czemu mogli rzucić okiem na najwcześniejszą formę wirusa w Ameryce Północnej.

Odzyskane próbki wykazały, że wirus był już dość różnorodny genetycznie, co wskazuje na to, że zostały rozprzestrzeniony w całych Stanach Zjednoczonych wcześniej niż dotychczas sądzono.

"Musimy przesunąć datę ekspansji epidemii w Ameryce Północnej dalej niż myśleliśmy i to daje nam lepszy obraz tego, jak rozszerzała się epidemia" - mówi Richard Harrigan, badacz HIV z Brytyjskiego Centrum Badań nad HIV i AIDS w Columbii.

HIV - wszystko, co musisz wiedzieć
HIV - wszystko, co musisz wiedzieć [7 zdjęć]

Według danych Najwyższej Izby Kontroli w Polsce od 1985 r. do końca 2014 r. zarejestrowano 18 tys. 646

zobacz galerię

Szacuje on, że kiedy lekarze odebrali pierwsze sygnały o dziwnej chorobie, w Ameryce Północnej było prawdopodobnie już 20.000 przypadków HIV. To prowadzi nas z powrotem do Gaétana Dugasa.

2. Fałszywy"pacjent zero"

Kiedy naukowcy zaczęli kodować pacjentów badania, został zidentyfikowany jako pacjent O. Litera O oznacza pochodzenie "spoza (out of) Californii". Ale wkrótce pomylono ją z numerem 0.

Dziennikarz Randy Shilts podchwycił ideę " pacjenta zero " w bestsellerowej historii kryzysu AIDS z 1987 roku. Chociaż pomysł "pacjenta zero" już dawno został zdyskredytowany przez naukowców badających epidemię HIV, skwapliwie podchwyciła go publiczność.

Fakty i mity na temat HIV
Fakty i mity na temat HIV [5 zdjęć]

Niedawno tabloid "National Enquirer" opublikował informację, że Charlie Sheen jest chory na AIDS. Aktor

zobacz galerię

W nowym badaniu, zespół naukowców z Arizony postanowił przeanalizować HIV w próbce krwi pobranej od Dugasa  w 1983 roku. W porównaniu z innymi ośmioma próbkami, nie znaleźli tam nic, wskazuje na wyjątkową rolę Dugasa w rozprzestrzenianiu wirusa HIV.

Richard McKay, historyk z  Cambridge, który współpracował w badaniach, twierdzi, że obwinianie innych, od dawna jest sposobem społeczeństwa, aby stworzyć różnicę między większością a osobami zidentyfikowanmi jako zagrożenie.

"Jednym z niebezpieczeństw związanych z koncentracją na jednym pacjencie zerowym przy omawianiu wczesnych fazach epidemii jest to, że możemy ignorować ważne czynniki strukturalne które mogłyby przyczynić się do rozwoju choroby: ubóstwo, nierówności prawne i kulturowe bariery dla opieki zdrowotnej i edukacji" - mówi McKay.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze