Trwa ładowanie...

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego mylimy dni tygodnia

Zapominanie, jaki mamy dzień tygodnia, to dość powszechne zjawisko. Do tego stopnia, że brytyjscy naukowcy podjęli próbę wyjaśnienia tego fenomenu.

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE" wskazują na to, że za tego rodzaju pomyłki odpowiedzialny jest sposób, w jaki 7-dniowy cykl kształtuje nasze życie.

Od urodzenia jesteśmy przyzwyczajani do tygodniowego cyklu życia i najpewniej właśnie przez to każdy dzień tygodnia ma dla nas specyficzny charakter – mówi dr David Ellis z Wyższej Szkoły Psychologii przy brytyjskim Uniwersytecie w Lincoln.

Zobacz film: "Jedna nieprzespana noc. Przerażające skutki"

Celem badań było odnalezienie związku między tygodniowym cyklem życia i podstawowymi funkcjami poznawczymi. Naukowcy postanowili skupić się na charakterystyce wyobrażeń na temat każdego z dni tygodnia.

Uczestnicy mieli za zadanie podać słowo, które najsilniej kojarzy im się z każdym dniem. Najwięcej odpowiedzi dotyczyło poniedziałku i piątku, z czego ten pierwszy zwykle otrzymywał negatywne określenia, takie jak "nuda” i "zmęczenie”, a piątek często był kojarzony pozytywnie, np. z "wolnością” i "imprezą”.

Wtorki, środy i czwartki były opisywane znacznie rzadziej, co może oznaczać, że są one dla ludzi mniej wyróżniające się i odrębne. Dlatego też znacznie łatwiej je pomylić.

Zbadano też, jak szybko ankietowani są w stanie określić bieżący dzień tygodnia. Okazało się, że dwa razy szybciej potrafią udzielić prawidłowej odpowiedzi w poniedziałek i piątek, a dwukrotnie więcej czasu zajmuje im to w środę.

Badacze podkreślili, że ludziom znacznie częściej zdarza się pomylić dni ze środka tygodnia roboczego.

Kiedy na początek tygodnia przypada dzień wolny od pracy, liczba pomyłek znacznie wzrastała, a uczestnicy badań często twierdzili, że czują, jakby brakowało im jednego dnia cyklu.

Współautor badań dr Rob Jenkins z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Yorku w Wielkiej Brytanii uważa, że odkrycie to można również wyjaśnić aspektami kulturowymi.

Możliwe, że mamy mniej skojarzeń ze środkowymi dniami tygodnia, ponieważ rzadziej są one wymieniane w codziennym dyskursie.

Przykładowo, popularnych piosenek o piątkach i poniedziałkach jest znacznie więcej, niż o innych dniach – zauważa Jenkins.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Magdalena Golicz
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza