Trwa ładowanie...

Niepożądane odczyny po szczepionkach przeciwko COVID. Resort zdrowia podaje, który preparat wywołał najwięcej

Od początku szczepień przeciw COVID-19 w Polsce odnotowano 4 464 niepożądane odczyny. Zdecydowana większość z nich miały charakter łagodny, czyli było to zaczerwienienie oraz bolesność w miejscu wkłucia. Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono też 30 przypadków zgonów, które są skojarzone z podaniem szczepionki. MZ podaje, co wykazała sekcja zwłok.

Zobacz film: "Japonia uzyskuje 7 dawek szczepionki z jednej fiolki. Dr Grzesiowski komentuje"

spis treści

1. Niepożądane odczyny poszczepienne

W Polsce szczepienia trwają od 27 grudnia. Stosowane są trzy preparaty: szczepionki firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Jak informuje resort zdrowia łącznie wykonano ponad 4 mln szczepień: 2 641 693 pierwszą dawką i 1 445 170 drugą. Od 11 do 13 marca trwa rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 69 lat.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Anna Goławska, podała informacje o liczbie niepożądanych odczynów poszczepiennych, które zgłoszono.

"Mamy zidentyfikowanych 30 zgonów, które są skojarzone z podaniem szczepionki. Natomiast nie jest potwierdzone sekcją zwłok, że była to jedyna przyczyna zgonu" - mówiła podczas konferencji prasowej wiceminister Goławska.

Odnotowano 2172 niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepionce Pfizera, 59 po szczepionce Moderny i 1446 - po szczepionce AstraZeneca
Odnotowano 2172 niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepionce Pfizera, 59 po szczepionce Moderny i 1446 - po szczepionce AstraZeneca (Getty Images)

Do tej pory odnotowano 4 464 niepożądane odczyny poszczepienne. Większość z nich to zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Inne to m.in. tachykardia, spadek saturacji, drgawki gorączkowe, uczucie drętwienia kończyny górnej i twarzy, napady padaczki, drętwienie języka, wymioty.

  • Po szczepionce Pfizera odnotowano 2172 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 57 ciężkich, 345 poważnych i 1770 łagodne.

  • Po szczepionce Moderny odnotowano 59 NOP-ów, z czego 49 łagodnych, 8 poważnych i 2 ciężkie.

  • Po szczepionce AstraZeneca zgłoszono 1446 niepożądane odczyny, z czego 4 ciężkie, 136 poważne i 1306 łagodne.

Wiceminister zaznaczyła, że dane dotyczą zgłoszeń, które napłynęły do 2 marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.