Trwa ładowanie...

Nowa metoda leczenia glejaka

Avatar placeholder
06.03.2019 13:17
Nowa metoda leczenia glejaka
Nowa metoda leczenia glejaka

Amerykańscy naukowcy ustalili, że blokowanie dostarczania dużych ilości cholesterolu do komórek mózgu dotkniętych rakiem może być przełomem w leczeniu glejaka, jednego z najbardziej groźnych nowotworów złośliwych.

spis treści

1. Badania nad nowymi sposobami leczenia glejaka

Badanie przeprowadzono na liniach komórkowych, myszach oraz tkance z mózgu pacjentów dotkniętych rakiem. Naukowcy odkryli nowatorski mechanizm, za pomocą którego najpowszechniej aktywowany onkogen, zmutowany gen dla receptora naskórkowego czynniku wzrostu, pokonuje właściwe komórkom mechanizmy dostarczania dużych ilości cholesterolu do komórek mózgu zaatakowanych przez raka. Zmutowany receptor naskórkowego czynnika wzrostu wspomaga proces przemieszczania cholesterolu do komórek rakowych, co przyczynia się do gwałtownego wzrostu guza mózgu. Badanie wykazało, że zmutowany receptor umożliwia dostarczanie dużych ilości cholesterolu do mózgu poprzez receptor LDL, który spełnia kluczową rolę w regulowaniu wzrostu komórek rakowych. Naukowcy mają nadzieję, że uda im się użyć receptora LDL do transportu leków wewnątrz komórek. Wówczas mógłby być użyteczny w niszczeniu glejaka. Ponadto okazało się, że lek, który aktywuje jądrowy receptor X wątroby degraduje receptor LDL w komórkach rakowych z mutacjami receptora naskórkowego czynnika wzrostu i ma silne działanie zwalczające guzy nowotworowe u myszy.

2. Znaczenie badań nad receptorami

U około 45% pacjentów z glejakiem choroba ma związek ze zmutowanym genem dla receptora naskórkowego czynnika wzrostu, dlatego też naukowcy wiążą duże nadzieje w związku z prowadzonymi badaniami. Wyniki badań mogą bowiem pomóc niemal połowie osób chorych na tę agresywną chorobę nowotworową. Zmutowany receptor naskórkowego czynnika wzrostu ma również związek z innymi odmianami raka, co oznacza, że wnioski płynące z badania mogą mieć praktyczne zastosowanie nie tylko w przypadku glejaka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze