Trwa ładowanie...

Nowe badanie wskazują, że lekarki mają niższą śmiertelność wśród swoich pacjentów niż lekarze

Avatar placeholder
21.12.2016 21:56
Nowe badanie wskazują, że lekarki mają niższą śmiertelność wśród swoich pacjentów niż lekarze
Nowe badanie wskazują, że lekarki mają niższą śmiertelność wśród swoich pacjentów niż lekarze

Według nowego badania przeprowadzone przez naukowców z Harvardu, pacjenci w podeszłym wieku, którzy są leczeni w szpitalu przez lekarki, są mniej narażeni na śmierć w ciągu 30 dni od przyjęcia, niż kiedy są pod opieką lekarzy płci męskiej. Są to pierwsze badania, które mają udokumentować różnice w sposobie pracy lekarzy płci męskiej i żeńskiej i to, jak to przekłada się na różnice w leczeniu pacjentów.

1. Lekarki mają znacznie mniej zgonów wśród swoich pacjentów

Badania zostały opublikowane w Internecie w „JAMA Internal Medicine”.

Naukowcy ocenili, że gdyby lekarze osiągali takie same wyniki jak ich koleżanki, byłoby 32 tys. mniej zgonów każdego roku wśród pacjentów w samych Stanach Zjednoczonych - sama liczba porównywalna jest do rocznej liczby zgonów w wypadkach samochodowych w tym kraju.

"Różnica w umieralności zaskoczyła nas. Płeć lekarza wydaje się być szczególnie istotna dla chorych pacjentów. Wyniki te wskazują, że potencjalne różnice we wzorcach praktyk męskich i żeńskich, mogą mieć istotne implikacje kliniczne" – mówi  główny autor Yusuke Tsugawa, pracownik naukowy w Zakładzie Polityki Zdrowotnej i Zarządzania.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Wcześniejsze badania wykazały różnice w praktycznym działaniu lekarzy i lekarek. Lekarki są bardziej skłonne do przestrzegania wytycznych klinicznych i zapewnienia lepszej komunikacji z pacjentem, ale jest to pierwsze krajowe badania, które mają sprawdzić, czy różnice te wpływają na wyniki leczenia.

Lekarki lepiej komunikują się pacjentem i częściej trzymają się wytycznych
Lekarki lepiej komunikują się pacjentem i częściej trzymają się wytycznych (Shutterstock)

Naukowcy przeanalizowali dane z ponad 1 mln beneficjentów Medicare (amerykański program ubezpieczeń społecznych) w wieku 65 lat lub starszych, hospitalizowanych z powodu stanu zdrowia i leczonych przez internistów w latach 2011 i 2014. Wyniki są skorygowane o różnice w charakterystyce pacjentów i lekarzy.

2. Lekarki są gorzej opłacane i mniej promowane

Zobacz także

Naukowcy odkryli, że pacjenci leczeni przez lekarkę, mieli o  4 prc. niższe względne ryzyko przedwczesnej śmierci i o  5 proc. niższe względne ryzyko odesłana do szpitala w ciągu 30 dni. Stowarzyszenie zaobserwowano szeroką gamę stanów klinicznych i zmian nasilenia choroby.

Kiedy naukowcy ograniczyli analizę do lekarzy pracujących w szpitalu, koncentrowali się na opiece szpitalnej. Wyniki pozostawały bez zmian, co sugeruje, że dobór pacjentów, kiedy ci zdrowsi mogą wybierać określony typ lekarzy, nie wyjaśnia efektów.

Tym możesz się zarazić w szpitalu
Tym możesz się zarazić w szpitalu [6 zdjęć]

Szpital tylko z pozoru jest miejscem bezpiecznym. Choć tego nie widać, w powietrzu, na klamkach, podłogach

zobacz galerię

„Lekarki stanowią obecnie około jednej trzeciej amerykańskich lekarzy i stanowią połowę wszystkich amerykańskich absolwentów szkół medycznych. Istnieją istotne różnice między płciami, w jaki sposób traktowane są kobiety lekarze: są mniej promowane i na ogół otrzymują niższe wynagrodzenie” - mówi główny autor badania Ashish Jha, Profesor Polityki Zdrowotnej i dyrektor Globalnego Instytutu Zdrowia na Harvardzie.

"Było wiele dowodów na to, że lekarki i lekarze praktykują medycynę inaczej. Nasze wyniki sugerują, że różnice te mają znaczenie i są ważne dla zdrowia pacjenta. Musimy zrozumieć, dlaczego lekarki mają niższą śmiertelność wśród swoich pacjentów, tak aby wszyscy pacjenci mogą mieć możliwie najlepsze wyniki, niezależnie od płci lekarza" - dodał

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze