Trwa ładowanie...

Nowe badanie wskazują, że lekarki mają niższą śmiertelność wśród swoich pacjentów niż lekarze

Według nowego badania przeprowadzone przez naukowców z Harvardu, pacjenci w podeszłym wieku, którzy są leczeni w szpitalu przez lekarki, są mniej narażeni na śmierć w ciągu 30 dni od przyjęcia, niż kiedy są pod opieką lekarzy płci męskiej. Są to pierwsze badania, które mają udokumentować różnice w sposobie pracy lekarzy płci męskiej i żeńskiej i to, jak to przekłada się na różnice w leczeniu pacjentów.

1. Lekarki mają znacznie mniej zgonów wśród swoich pacjentów

Badania zostały opublikowane w Internecie w „JAMA Internal Medicine”.

Naukowcy ocenili, że gdyby lekarze osiągali takie same wyniki jak ich koleżanki, byłoby 32 tys. mniej zgonów każdego roku wśród pacjentów w samych Stanach Zjednoczonych - sama liczba porównywalna jest do rocznej liczby zgonów w wypadkach samochodowych w tym kraju.

"Różnica w umieralności zaskoczyła nas. Płeć lekarza wydaje się być szczególnie istotna dla chorych pacjentów. Wyniki te wskazują, że potencjalne różnice we wzorcach praktyk męskich i żeńskich, mogą mieć istotne implikacje kliniczne" – mówi  główny autor Yusuke Tsugawa, pracownik naukowy w Zakładzie Polityki Zdrowotnej i Zarządzania.

Wcześniejsze badania wykazały różnice w praktycznym działaniu lekarzy i lekarek. Lekarki są bardziej skłonne do przestrzegania wytycznych klinicznych i zapewnienia lepszej komunikacji z pacjentem, ale jest to pierwsze krajowe badania, które mają sprawdzić, czy różnice te wpływają na wyniki leczenia.

Lekarki lepiej komunikują się pacjentem i częściej trzymają się wytycznych
Lekarki lepiej komunikują się pacjentem i częściej trzymają się wytycznych (Shutterstock)

Naukowcy przeanalizowali dane z ponad 1 mln beneficjentów Medicare (amerykański program ubezpieczeń społecznych) w wieku 65 lat lub starszych, hospitalizowanych z powodu stanu zdrowia i leczonych przez internistów w latach 2011 i 2014. Wyniki są skorygowane o różnice w charakterystyce pacjentów i lekarzy.

2. Lekarki są gorzej opłacane i mniej promowane

Zobacz także

Naukowcy odkryli, że pacjenci leczeni przez lekarkę, mieli o  4 prc. niższe względne ryzyko przedwczesnej śmierci i o  5 proc. niższe względne ryzyko odesłana do szpitala w ciągu 30 dni. Stowarzyszenie zaobserwowano szeroką gamę stanów klinicznych i zmian nasilenia choroby.

Kiedy naukowcy ograniczyli analizę do lekarzy pracujących w szpitalu, koncentrowali się na opiece szpitalnej. Wyniki pozostawały bez zmian, co sugeruje, że dobór pacjentów, kiedy ci zdrowsi mogą wybierać określony typ lekarzy, nie wyjaśnia efektów.

Tym możesz się zarazić w szpitalu
Tym możesz się zarazić w szpitalu [6 zdjęć]

Szpital tylko z pozoru jest miejscem bezpiecznym. Choć tego nie widać, w powietrzu, na klamkach, podłogach

zobacz galerię

„Lekarki stanowią obecnie około jednej trzeciej amerykańskich lekarzy i stanowią połowę wszystkich amerykańskich absolwentów szkół medycznych. Istnieją istotne różnice między płciami, w jaki sposób traktowane są kobiety lekarze: są mniej promowane i na ogół otrzymują niższe wynagrodzenie” - mówi główny autor badania Ashish Jha, Profesor Polityki Zdrowotnej i dyrektor Globalnego Instytutu Zdrowia na Harvardzie.

"Było wiele dowodów na to, że lekarki i lekarze praktykują medycynę inaczej. Nasze wyniki sugerują, że różnice te mają znaczenie i są ważne dla zdrowia pacjenta. Musimy zrozumieć, dlaczego lekarki mają niższą śmiertelność wśród swoich pacjentów, tak aby wszyscy pacjenci mogą mieć możliwie najlepsze wyniki, niezależnie od płci lekarza" - dodał

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza