Trwa ładowanie...

Nowe wytyczne do oceny ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych

Lek. Mateusz Nawrocki
26.01.2017 09:54
Nowe wytyczne do oceny ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych
Nowe wytyczne do oceny ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych

Najnowsze badania opracowane przez naukowców pozwalają na przewidzenie ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych w ciągu 10 lat u pacjentów na całym świecie. Głównie dotyczy to sytuacji takich jak zawał serca czy też udar mózgu – czyli zdarzeń które potencjalnie mogą zagrażać życiu.

Wytyczne te będą mogły być używane w każdym zakątu świata, ale głównie w krajach nisko i średnio rozwiniętych, gdzie określenie ryzyko wystąpienia tego typu chorób jest ciężkie do określenia lub dostęp w tych krajach do laboratoriów, które są w stanie przeprowadzić odpowiednie badania jest niski.

A właśnie badanie krwi może być kluczową kwestią dla określenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób sercowo-naczyniowych - odnosi się to do pomiaru na przykład stężenia cukru we krwi czy też poziomu cholesterolu.

Jak zaznacza jeden z autorów badania, międzynarodowe wytyczne pozwolą na określenie ryzyka, czy dana osoba jest zagrożona wystąpieniem choroby serca lub udaru.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Czy nowe wytyczne znajdą zastosowanie w prewencji chorób serca?
Czy nowe wytyczne znajdą zastosowanie w prewencji chorób serca?

Może to być pomocne we wdrożeniu ewentualnych metod prewencyjnych, takich jak modyfikacja stylu życia, czy też przepisanie odpowiednych leków wpływających na przebieg choroby. To bardzo ważne, bowiem choroby sercowo-naczyniowe stanowią nadal wiodącą przyczynę zgonów na całym świecie – jednak wytyczne które zostaną opracowane muszą odnosić się do wszystkich krajów świata.

Dlatego, badacze opracowali dwa różne rodzaje badań, które mogą być użyte w celu określenia ryzyka wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,

zobacz galerię

Pierwszym modelem, jest wykorzystanie wyników badań krwi, a drugi model zakłada określenie tego ryzyka na podstawie badań przeprowadzonych w gabinecie lekarskim. Wytyczne te zostały opracowane w oparciu o osiem długoterminowych badań, prowadzonych w Stanach Zjednoczonych i zostały zmodyfikowane pod kątem konkretnych krajów świata.

Badania wykazały, że użycie modelu określania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych bez użycia testów krwi dawały podobne efekty, jak te które bazowały na wynikach z krwi pacjentów.

Kardiologia interwencyjna
Kardiologia interwencyjna

Kardiologia interwencyjna pozwala leczyć i ratować życie bez otwierania klatki piersiowej. Jest stosowana

zobacz galerię

Analizy wykazały również, że większe ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych występuje w krajach wysoko rozwiniętych w porównaniu do średnio i nisko rozwiniętych. Największe ryzyko epizodów sercowo-naczyniowych można odnotować w krajach centralnej i południowo wschodniej Azji oraz wschodniej Europy.

Jak zaznacza jeden z autorów badania, dzięki przedstawionym badaniom, być może uda się wzmocnić poziom podstawowej opieki zdrowotnej oraz zwrócić uwagę na konieczność modyfikacji stylu życia u niektórych pacjentów lub wprowadzania odpowiedniej terapii zapobiegającej rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca
8 sposobów na poprawę pracy swojego serca [7 zdjęć]

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec

zobacz galerię

Przedstawione założenia co do wprowadzenia nowych wytycznych pomagających przewidzieć ryzyko wystąpienia jednych z najbardziej śmiertelnych schorzeń wydają się być obiecujące.

To szczególnie ważne w regionach świata, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej jest niski i pacjenci niejednokrotnie nie są diagnozowani w odpowiednim czasie. Wspólne wytyczne dotyczące całego świata z pewnością zoptymalizują sposoby prewencji tego typu chorób.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze