Nowe wytyczne do oceny ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych

Najnowsze badania opracowane przez naukowców pozwalają na przewidzenie ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych w ciągu 10 lat u pacjentów na całym świecie. Głównie dotyczy to sytuacji takich jak zawał serca czy też udar mózgu – czyli zdarzeń które potencjalnie mogą zagrażać życiu.

Wytyczne te będą mogły być używane w każdym zakątu świata, ale głównie w krajach nisko i średnio rozwiniętych, gdzie określenie ryzyko wystąpienia tego typu chorób jest ciężkie do określenia lub dostęp w tych krajach do laboratoriów, które są w stanie przeprowadzić odpowiednie badania jest niski.

A właśnie badanie krwi może być kluczową kwestią dla określenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób sercowo-naczyniowych - odnosi się to do pomiaru na przykład stężenia cukru we krwi czy też poziomu cholesterolu.

Jak zaznacza jeden z autorów badania, międzynarodowe wytyczne pozwolą na określenie ryzyka, czy dana osoba jest zagrożona wystąpieniem choroby serca lub udaru.

Może to być pomocne we wdrożeniu ewentualnych metod prewencyjnych, takich jak modyfikacja stylu życia, czy też przepisanie odpowiednych leków wpływających na przebieg choroby. To bardzo ważne, bowiem choroby sercowo-naczyniowe stanowią nadal wiodącą przyczynę zgonów na całym świecie – jednak wytyczne które zostaną opracowane muszą odnosić się do wszystkich krajów świata.

Dlatego, badacze opracowali dwa różne rodzaje badań, które mogą być użyte w celu określenia ryzyka wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera, a może ona determinować predyspozycje do niektórych...

Pierwszym modelem, jest wykorzystanie wyników badań krwi, a drugi model zakłada określenie tego ryzyka na podstawie badań przeprowadzonych w gabinecie lekarskim. Wytyczne te zostały opracowane w oparciu o osiem długoterminowych badań, prowadzonych w Stanach Zjednoczonych i zostały zmodyfikowane pod kątem konkretnych krajów świata.

Badania wykazały, że użycie modelu określania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych bez użycia testów krwi dawały podobne efekty, jak te które bazowały na wynikach z krwi pacjentów.

Kardiologia interwencyjna

Kardiologia interwencyjna pozwala leczyć i ratować życie bez otwierania klatki piersiowej. Jest stosowana w Polsce od 1983 roku, umożliwia leczenie chorób...

Analizy wykazały również, że większe ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych występuje w krajach wysoko rozwiniętych w porównaniu do średnio i nisko rozwiniętych. Największe ryzyko epizodów sercowo-naczyniowych można odnotować w krajach centralnej i południowo wschodniej Azji oraz wschodniej Europy.

Jak zaznacza jeden z autorów badania, dzięki przedstawionym badaniom, być może uda się wzmocnić poziom podstawowej opieki zdrowotnej oraz zwrócić uwagę na konieczność modyfikacji stylu życia u niektórych pacjentów lub wprowadzania odpowiedniej terapii zapobiegającej rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec wystąpieniu ataku serca.

Przedstawione założenia co do wprowadzenia nowych wytycznych pomagających przewidzieć ryzyko wystąpienia jednych z najbardziej śmiertelnych schorzeń wydają się być obiecujące.

To szczególnie ważne w regionach świata, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej jest niski i pacjenci niejednokrotnie nie są diagnozowani w odpowiednim czasie. Wspólne wytyczne dotyczące całego świata z pewnością zoptymalizują sposoby prewencji tego typu chorób.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 8 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Żywienie

Co naprawdę wpływa na ryzyko zawału?

Co naprawdę wpływa na ryzyko zawału?

zdarzeń sercowo-naczyniowych" - powiedział Brent Muhlestein, jeden z autorów analizy i zastępca dyrektora ds. badań z dziedziny kardiologii (...) płytek wpływał na ryzyko zawału serca. Dzięki koronarografii...

Niewydolność nerek - przyczyny, badania, leczenie

Wpływ chorób nerek na choroby serca (WIDEO)

Wpływ chorób nerek na choroby serca (WIDEO) Odtwórz wideo

się, że przewlekła choroba nerek (niewydolność nerek) jest czynnikiem ryzyka powikłań chorób sercowo-naczyniowych. Najbardziej narażeni pod względem kardiologicznym (...) wpływającym na układ sercowo-naczyniowy....

Herbata

Pij zieloną herbatę na zdrowie

Pij zieloną herbatę na zdrowie

? Zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych Zawarte w zielonej herbacie polifenole wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i przyczyniają się do obniżenia (...) poziomu cholesterolu, zmniejszenia ryzyka...