Trwa ładowanie...

Nowe zalecenia dotyczące alkoholu. Lekarze powinni kontrolować pacjentów

Avatar placeholder
16.07.2021 15:12
Naukowcy uczulają lekarzy, by weryfikowali pacjentów pod kątem ilości spożywanego alkoholu
Naukowcy uczulają lekarzy, by weryfikowali pacjentów pod kątem ilości spożywanego alkoholu (123rf.com)

Badacze co jakiś czas przedstawiają nowe wytyczne w kwestii ilości alkoholu, którą można bezpiecznie spożywać. Teraz apelują do lekarzy, żeby weryfikowali pacjentów pod kątem ilości spożywanego alkoholu.

spis treści

1. Bezpieczna ilość alkoholu

Nie więcej niż 4 jednostki alkoholu każdego dnia i nie więcej niż łącznie 14 jednostek tygodniowo - to limit uważany za bezpieczny przez National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, jeśli chodzi o dorosłych przed 64 rokiem życia. Starsi mężczyźni oraz kobiety mogą sięgać każdego dnia po maksymalnie 3 jednostki, ale nie więcej niż 7 każdego tygodnia.

Kobiety w ciąży natomiast powinny absolutnie wystrzegać się każdego rodzaju alkoholu Nawet najmniejsza ilość alkoholu może powodować nieodwracalne wady rozwojowe płodu, w tym alkoholowy zespół płodowy tzw. FAS.

Zobacz film: "Alkohol uszkadza mózg, szczególnie u młodych ludzi"

Również alkohol spożywany podczas laktacji i przekazywany dziecku z mlekiem matki może poważnie szkodzić noworodkom i niemowlętom, m.in. upośledzać zdolności intelektualne u dzieci.

2. Kontrola picia alkoholu

Naukowcy zachęcają, aby lekarze dopytywali pacjentów o ich nawyki związane z piciem alkoholu. Wszyscy dorośli, a kobiety w ciąży w szczególności, powinni przechodzić weryfikację pod kątem ilości spożywanego alkoholu. Amerykański United States Preventive Services Task Force uważa, że może to pomóc wcześniej podjąć prewencję i leczenie osób, które piją za dużo alkoholu i zbyt często po niego sięgają.

Współcześnie przyczyną śmierci co dwudziestej osoby na świecie są problemy alkoholowe. Badacze uważają, że należy również uważniej przyjrzeć się osobom poniżej 18 roku życia i zweryfikować prawdziwą skalę ich alkoholowych problemów.

Angela Bazzi i dr Richard Saitz z Boston University School of Public Health zwracają uwagę, że zarówno w USA, jak i w Europie, tylko co szósty pacjent podczas wizyt u lekarza pierwszego kontaktu jest pytany o spożycie alkoholu. WHO również podkreśla, że dyskusja o piciu alkoholu powinna zaczynać się w gabinecie lekarskim.

Wówczas można skierować pacjenta z grupy zagrożenia od razu w stronę odpowiedniej psychoterapii, zanim rozwinie się u niego nałóg alkoholowy. Bazzi i Saitz apelują również, aby lekarze wskazywali badanym osobom na choroby powodowane spożywaniem alkoholu czy jego [interakcje z lekami](Interakcje leków – farmakologia, skutki ogólne, z alkoholem, z żywnością) i możliwe skutki uboczne.

Najważniejsze zdaniem naukowców to zmienić świadomość społeczną w kwestii picia alkoholu i ilości, które są postrzegane jako bezpieczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze