Trwa ładowanie...

Sotrovimab - nowy lek na COVID-19? Prof. Zajkowska: Może okazać się bardzo pomocny, ale nie dla wszystkich pacjentów

Avatar placeholder
20.10.2022 14:15
Nowy lek na koronawirusa zatwierdzony. Prof. Zajkowska: Może okazać się bardzo pomocnych, ale nie dla wszystkich pacjentów
Nowy lek na koronawirusa zatwierdzony. Prof. Zajkowska: Może okazać się bardzo pomocnych, ale nie dla wszystkich pacjentów (Getty Images)

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Sotrovimab - nowy lek na COVID-19. Oczekuje się, że w najbliższym czasie również EMA zezwoli na stosowanie preparatu w Europie. Prof. Joanna Zajkowska wyjaśnia, jak działa lek i dla kogo jest przeznaczony.

spis treści

1. Nowy lek na COVID-19

Sotrovimab jest lekiem przeciw COVID-19, który oparty jest na przeciwciałach monoklonalnych. Został on opracowany przez amerykańską firmę Vir Biotechnology Inc. oraz brytyjski koncern GlaxoSmithKline PLC.

W marcu twórcy leku opublikowali wyniki ostatniej fazy badań, które wykazały, że Sotrovimab skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkich objawów COVID-19. Liczba hospitalizacji i zgonów w grupie, która dostała lek, była aż o 85 proc. mniejsza w porównaniu z grupą, która przyjmowała placebo.

Zobacz film: "Nowa mutacja koronawirusa. Komentuje prof. Jerzy Flisiak"
Zatwierdzono nowy lek na COVID-19
Zatwierdzono nowy lek na COVID-19 (Getty Images)

26 maja Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała warunkowe zezwolenie na stosowanie preparatu w leczeniu pacjentów z COVID-19. Wcześniej również Europejska Agencja Leków (EMA) wydała opinię, że Sotrovimabs może być stosowany w leczeniu COVID-19. Ten komunikat nie jest jeszcze tożsamy z dopuszczeniem leku na europejski rynek, ale otworzył drzwi dla poszczególnych państw członkowskich, które chcą stosować Sotrovimabs w nagłych wypadkach.

2. Jak działa Sotrovimab?

Sotrovimab nie jest pierwszym lekiem na COVID-19 opartym na przeciwciałach monoklonalnych, ale jako jeden z niewielu został przetestowany pod względem skuteczności przeciw nowym wariantom koronawirusa. W warunkach in-vitro, czyli laboratoryjnych, lek zwalczył uznawane za najbardziej niebezpieczne mutacje.

Jak wyjaśnia prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, Sotrovimab jest przeznaczony do stosowania tylko we wczesnych stadiach choroby i u pacjentów niewymagających tlenoterapii.

- Lek zawiera gotowe przeciwciała, które nie pozwalają wirusowi łączyć się z ludzkimi komórkami. Dzięki temu nie dochodzi do wystąpienia powikłań w postaci zapalenia płuc czy burzy cytokinowej - opowiada prof. Zajkowska.

Konkretnie działanie Sotrovimabu polega na tym, że przeciwciała monoklonalne przyklejają się do białka S koronawirusa, które jest niezbędne do wnikania do komórek organizmu. Po połączeniu się z przeciwciałem wirus traci zdolność zakażania komórek.

3. "To nie będzie tabletka z apteki"

Ekspertka również wyjaśnia, że Sotrovimabs jest bardzo kosztownym lekiem. Szacuje się, że na rynku amerykańskim koszt jednej dawki może wahać się nawet od 1250 do 2100 dolarów. Więc na tym etapie Sotrovimabs nie będzie tabletką, którą łatwo będzie można dostać w aptece i zastosować samodzielnie.

- Lek będzie podawany w formie zastrzyku i tylko w szpitalnych warunkach - podkreśla profesor.

Sotrovimabs również nie będzie przeznaczony dla wszystkich pacjentów, a tylko dla osób, w przypadku których zakażenie SARS-CoV-2 może mieć ciężki przebieg.

- Są to pacjenci z tzw. grupy ryzyka, czyli na przykład osoby z otyłością, chorobami kardiologicznymi oraz onkologicznymi. Dzięki wczesnemu podaniu leku istnieje szansa, że zakażenie koronawirusem nie doprowadzi do wystąpienia ciężkich objawów - opowiada prof. Zajkowska.

4. "To nie święty Graal, ale bardzo pomocny lek"

Zdaniem ekspertki dopuszczenie do stosowania Sotrovimabsu może się okazać bardzo pomocne w leczeniu COVID-19, jednak nie spowoduje wielkiego przełomu.

- To nie jest tak, że dzięki jednemu preparatowi uleczymy wszystkich chorych na COVID-19. Każdy lek, nawet najskuteczniejszy, musi być podawany na odpowiednim etapie choroby. Jeśli u pacjenta rozwinie się zapalenie płuc z wysiękiem, naciek zapalny albo burza cytokinowa, będzie on wymagał już zupełnie innego leczenia - wyjaśnia prof. Zajkowska. - W COVID-19 na każdym etapie choroby jest potrzebny inny sposób leczenia - dodaje.

Obecnie nie wiadomo, czy i kiedy Sotrovimab będzie dostępny w Polsce.

5. Czym są przeciwciała monoklonalne?

Przeciwciała monoklonalne są wzorowane na naturalnych przeciwciałach, które układ odpornościowy wytwarza w celu zwalczania infekcji.

Różnica polega na tym, że przeciwciała monoklonalne są wytwarzane w laboratoriach w specjalnych hodowlach komórkowych. Ich zadaniem jest zahamowanie replikacji cząstek wirusa, tym samym dając organizmowi czas na wytworzenie własnych przeciwciał.

Przeciwciała monoklonalne dotychczas były stosowane gównie w leczeniu autoimmunologicznych i onkologicznych chorób.

Zobacz również: Koronawirus. Budezonid - lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. "Jest tani i dostępny"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze