Trwa ładowanie...

Objaw groźnego niedoboru. Zaczyna się od osłabienia

Avatar placeholder
16.08.2023 15:19
Pierwsze objawy niedoboru witaminy E
Pierwsze objawy niedoboru witaminy E (GettyImages)

Witamina E bywa niekiedy nazywana "witaminą młodości" lub "witaminą życia". Nie ma w tym żadnej przesady — jej odpowiednia ilość przeciwdziała starzeniu się, a niedostatek powoduje szereg problemów neurologicznych. Jakie są czynniki ryzyka niedoboru witaminy E i w jaki sposób mu zapobiegać?

spis treści

1. Konsekwencje niedoboru i nadmiaru witaminy E

Witamina E jest silnym antyoksydantem, który pomaga chronić nasze komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – cząsteczek, które mogą powodować uszkodzenia komórkowe i przyspieszać proces starzenia.

Witamina E jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, a także bierze udział w procesach tworzenia czerwonych krwinek i rozszerzania naczyń krwionośnych. Dodatkowo u kobiet wspiera owulację, u mężczyzn zaś produkcję nasienia.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Niedobór witaminy E najczęściej występuje u osób z innymi zaburzeniami — niektórymi formami niedokrwistości, chorobami trzustki, mukowiscydozą czy celiakią.

Może prowadzić do problemów neurologicznych związanych z uszkodzeniem neuronów ruchowych. Objawy to m.in.:

  • osłabienie mięśni,
  • niestabilność chodu,
  • drżenie i mrowienie mięśni,
  • zaburzenia widzenia,
  • osłabienie odporności.

Nadmiar witaminy E, zwykle związany z długotrwałym stosowaniem suplementów diety, może z kolei prowadzić do zaburzeń krzepnięcia krwi i zwiększać ryzyko krwotoków.

2. Dieta bogata w witaminę E

Witamina E występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, a więc zdrowa i zrównoważona dieta powinna dostarczyć jej odpowiednią ilość. Norma witaminy E w surowicy krwi wynosi 5,5-17 mg/l, a suplementacja staje się konieczna, gdy jej poziom spadnie poniżej 4 mg/l.

Źródłem witaminy E są przede wszystkim tłuste ryby, oleje roślinne (np. olej słonecznikowy i oliwa z oliwek), orzechy i nasiona (migdały, słonecznik, orzechy laskowe), zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż).

Z uwagi na to, że witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach, warto pamiętać o spożywaniu tych produktów w towarzystwie tłuszczu, co ułatwi jej przyswajanie przez organizm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze